•   Niedziela, 23 czerwca 2024
Wiedza motoryzacyjna

Co to jest bieżnik i dlaczego jest on taki ważny?

Koła w autobusie mogą kręcić się w kółko, ale za tymi kołami jest dużo matematyki i nauki, które sprawiają, że autobus jeździ wygodnie, cicho i oszczędnie.

Są opony na mokrą pogodę, opony na śnieg, opony do ciężkiej pracy, a nawet opony, które wytrzymują przebicie (yup, patrzymy na Ciebie DriveGuard). I nie, to nie tylko reklama oddziela te opony od reszty, ale raczej wiele różnych elementów, takich jak bieżnik, materiał, ścianka boczna i rowki. Te różne zmienne zostały stworzone po to, aby pomóc niektórym z nich w umiejętny sposób kontrolować przyczepność na mokrej nawierzchni, podczas gdy inne opony z łatwością pokonują suchą nawierzchnię.

Pustka w bieżniku i dlaczego to ma znaczenie:

Pusty bieżnik jest ważnym elementem konstrukcji opony. Pomaga w reagowaniu na bieżnik, zwiększa jego odporność i jest kluczowy dla bezpiecznej jazdy po mokrej nawierzchni. Termin ten odnosi się do odstępów między podniesionymi "blokami bieżnika" na oponach. Luki te dają oponom pewną elastyczność, pozwalając im na wyginanie się i dostosowywanie do warunków drogowych, co zwiększa ich trakcję. Szczeliny te pomagają również odprowadzać wodę i śnieg na zewnątrz i z dala od podłoża opony, co pomaga zapobiegać hydroplanowaniu.

Jeden rozmiar nie pasuje do wszystkich:

Ponieważ puste miejsce w bieżniku jest tak istotne, niektórzy zakładają, że wszystkie opony mają głębokie rowki, które odprowadzają wodę i zapewniają przyczepność na drodze. Jednak to założenie jest błędne. Opony z mniejszym ubytkiem bieżnika mają większą trakcję na suchych drogach, ale mniejszą niż ich głębsze rowki na mokrych drogach.

Jedynymi oponami z zerową pustką w bieżniku są opony wyścigowe, dzięki czemu kierowcy mogą bez wysiłku poruszać się po torze. Opony te są jednak niewykonalne i nie zapewniają bezpieczeństwa podczas codziennej jazdy, gdy w grę wchodzą zmieniające się warunki pogodowe i drogowe.

Dbałość o swoją pustkę bieżnikową:

Ponieważ opona zaczyna się zużywać na wielu kilometrach jazdy, jej bieżnik jest pusty. Z czasem opony te mogą stać się niebezpieczne dla Ciebie i Twojej rodziny podczas jazdy. Uważaj na nierównomierne zużycie bieżnika i deformacje, które nie wyglądają jak reszta opony. Luźne odłamki na drodze, takie jak małe skały, mogą odbijać się od podłoża i przedostawać się do pustki w bieżniku, uszkadzając go przy tym.

O ile możliwe jest samodzielne usunięcie tych zanieczyszczeń, zalecamy zabranie ich do lokalnego mechanika.

Zobacz również