•   Poniedziałek, 26 lutego 2024
Wiedza motoryzacyjna

Wskazówki dotyczące konserwacji samochodu ciężarowego

Nie ma co do tego wątpliwości: pick-upy są ulubionym pojazdem Ameryki, ponieważ potrafią zrobić to wszystko. Ciężarówki mogą poruszać się po porannych dojazdach do pracy, przewozić ładunek mulczu na weekendowe podwórko, a następnie holować przyczepę motocrossową po błotnistych szlakach.

Ale nawet chropowate i wytrzymałe pickupery potrzebują trochę TLC. Pomóż jeździć osiągnąć swój największy potencjał z następujących czterech wskazówek dotyczących konserwacji ciężarówek.

1. Wybierz odpowiednie opony

Wybór odpowiednich opon do wózka widłowego może pomóc w zapobieganiu uszkodzeniom jego wstrząsów i łożysk oraz zapobiec nadmiernemu zużyciu zespołu kół. Ponadto niezawodny zestaw opon może pomóc w zapobieganiu wypadkom, niezależnie od tego, czy prowadzisz wózek widłowy czy minivana!

Wybierz oponę najlepiej dopasowaną do terenu i pogody, z którą spotykasz się najbardziej. Na przykład, jeśli podróżujesz zarówno po autostradach, jak i błotnistych trasach powrotnych, warto rozważyć zastosowanie opony terenowej, takiej jak Firestone Destination A/T LTR. Z drugiej strony, jeśli zabierasz swój pick-up na zwykłą terenową ekstrawagancję, sprawdź najwyższej klasy opony o maksymalnej trakcji, takie jak Firestone Destination M/T2.

Gdy już będziesz miał odpowiednie opony, zadbaj o to, by były one utrzymywane dzięki rutynowym obrotom opon, ustawieniu kół i kontroli ciśnienia, co zapewni płynne poruszanie się pojazdu!

2. Używaj oleju silnikowego o wysokim przebiegu (High Mileage)

Konserwacja samochodu ciężarowego staje się tym ważniejsza, im starsza jest Twoja ciężarówka odbiorcza. Gdy licznik kilometrów osiągnie 75 000, wybór oleju silnikowego o wysokim przebiegu może pomóc zwiększyć jego wydajność.

Dlaczego olej silnikowy o wysokim przebiegu? Ponieważ w odróżnieniu od konwencjonalnego oleju, olej silnikowy o wysokim przebiegu zawiera środki kondycjonujące i dodatki, które pomagają zapobiegać wyciekom, rozpuszczać szlam silnika i poprawiać wydajność paliwa! Ponadto, unikalne właściwości oleju o wysokim przebiegu zapewniają lepsze smarowanie, pomagając starszym modelom i częściom samochodów ciężarowych utrzymać akceptowalny poziom wydajności.

3. Inaczej traktuj silniki Diesla

Jeśli Twój pickup ma silnik Diesla, być może będziesz musiał wymieniać filtry paliwa częściej niż gdybyś miał samochód ciężarowy z silnikiem gazowym (myśl co 10-15 000 mil w przeciwieństwie do 30 000 mil). Dlaczego? Skrócenie ram czasowych wynika z różnic w sposobie konstrukcji silnika i rodzaju używanego przez niego paliwa. Filtry paliwa pomagają utrzymać płynną pracę silnika, a zatkany może prowadzić do poważnych problemów z silnikiem.

Ale różnice pomiędzy silnikami gazowymi i wysokoprężnymi nie kończą się na pompie gazowej. W ciężarówce z silnikiem wysokoprężnym należy również używać specjalnego oleju silnikowego. Silniki Diesla pochłaniają więcej węgla niż silniki gazowe i dlatego wymagają oleju silnikowego z dodatkami przeciwzużyciowymi.

4. Personalizuj swoją opiekę nad samochodem ciężarowym

Nie powiedziałbyś długodystansowcowi, żeby nosił knagi piłkarskie do wyścigu. Albo poprosić piłkarza o wymianę ochraniaczy na przytulny kardigan. Takie plany są nie do pogodzenia z celami zawodowymi każdego sportowca

Podobnie, upewnij się, że Twój pickup ma to, czego potrzebuje, aby osiągnąć swój cel - czy jest to holowanie Twojego kampera czy jazda po polnych drogach.

Na przykład, jeśli ładujesz na podłoże samochodu ciężarowego ostre lub ciężkie przedmioty - solidna tylna klapa może pomóc w jego ochronie. Alternatywnie, jeśli mieszkasz w obszarze o ekstremalnych warunkach pogodowych, ciężkie maty podłogowe mogą ochronić podłogę ciężarówki przed błotem, brudem, a nawet rozlaną kawą!

Bonusowa rada: W razie wątpliwości należy zapoznać się z zaleceniami producenta ciężarówki i instrukcją obsługi. Niewielkie badania mogą dostarczyć informacji na temat specyfiki pielęgnacji samochodu, takich jak odpowiedni poziom płynów, maksymalna zdolność holownicza i wiele innych!

Zobacz również