•   Poniedziałek, 27 maja 2024
Wiedza motoryzacyjna

Przygotowanie pras do siana: Rób siano póki świeci słońce

Logicznie rzecz biorąc, przygotowanie pras do siana musi być wykonane przed słońcem świeci. Jak jesień zstępuje na nas, kosiarki, zgrabiarki, przetrząsacze i prasy do siana będą miały swój trening na sezon. Niektórzy mogą sugerować przygotowanie sprzętu do koszenia i pras do siana na miesiąc przed koszeniem, ale prawdopodobnie powinieneś zacząć wcześniej, być może już pod koniec ubiegłego sezonu.

Przygotowanie pras do siana zaczyna się od właściwego przechowywania

Oczywiście, nie można cofnąć czasu - żaden rolnik tego nie potrafi - więc weź to sobie do serca pod koniec tego sezonu. Zanim schowasz prasę do siana na zimę, przygotuj ją do następnego sezonu. To prawda, że miną jeszcze miesiące zanim będziesz jej potrzebował, ale zadbanie o wszystko z wyprzedzeniem pozwoli Ci zaoszczędzić wiele bólu głowy w sezonie sianokosów.

Podobnie jak w przypadku corocznych przeglądów samochodu, użyj listy kontrolnej, aby sprawdzić wszystkie punkty konserwacji prasy do siana. Najpierw należy wyczyścić prasę, używając dmuchawy do liści lub sprężonego powietrza - woda prowadzi do korozji, jeśli nie zostanie odpowiednio osuszona - a następnie zapoznać się z listą kontrolną:

  • Oczyść złącza smarowe szmatą, a następnie dodaj kilka pompek wysokiej jakości smaru. Istnieje wiele złączek, więc upewnij się, że masz je wszystkie - jedna instrukcja obsługi prasy kwadratowej określa 46 złączek typu "zerk"! Świeży smar wypycha zanieczyszczenia i zapewnia dobre smarowanie, ale zbyt duża ilość może rozsadzić uszczelki, co jest jeszcze gorsze. Sprawdź i wyreguluj poziom oleju w skrzyni biegów, jeśli dotyczy.
  • Zmniejsz napięcie w napędach pasowych, aby zmniejszyć zmęczenie pasów w zimie. Zaparkuj prasę na klockach, aby zmniejszyć szanse na wystąpienie płaskości opony w przypadku, gdy opona ulegnie zapowietrzeniu podczas zimowych lub wiosennych miesięcy. Jeśli to możliwe, parkuj wewnątrz lub zainwestuj w plandeki i pasy mocujące.
  • Zrób listę rzeczy do naprawy, np. wymień złamane zęby podbieracza lub rozciągnięte pasy balastowe. Części te łatwiej jest znaleźć poza sezonem, a nie tuż przed sezonem sianokosów, kiedy wszyscy inni przygotowują prasy do siana. Wymiana paska na wiosnę pozwoli Ci zaoszczędzić czas, gdy ta sama część będzie niemożliwa do znalezienia w szczycie sezonu sianokosów.

Rozgrzewka i codzienna konserwacja w sezonie sianokosów

Na około miesiąc przed sezonem sianokosów, upewnij się, że wszystko jest przygotowane do koszenia i belowania. Zajmij się wszystkimi elementami, których nie zdążyłeś uporządkować wiosną, a w skrzynce narzędziowej ciągnika znajdź części zamienne, takie jak zęby podbieracza i paski napędowe. Sprawdź, czy masz odpowiedni zestaw szpagatu lub owijki do bel i czy jest on prawidłowo nawleczony. Sprawdź ciśnienie w oponach, napięcie pasów i łańcuchów i jeszcze raz przejrzyj punkty smarowania.

Po skoszeniu pierwszego pola, przetrząsaniu i zgrabieniu, pierwsze prasowanie będzie wymagało dokonania poprawek. Zwróć uwagę na wszelkie luźne mocowania i zajmij się nimi. Poświęć trochę czasu na prawidłowe przeprowadzenie pierwszego dnia, począwszy od wysokości podbieracza, poprzez gęstość beli, aż po prawidłowe wiązanie i owijanie, a reszta sezonu powinna przebiegać bezproblemowo.

Pamiętaj: przed przystąpieniem do regulacji lub napraw zawsze wyłączaj wszystkie maszyny.

Większość producentów pras zwijających zaleca codzienne smarowanie w sezonie sianokosów. Przejście przez każdy z punktów może zająć kilka minut, ale korzyścią jest niezawodna maszyna. Ostatnią rzeczą, jakiej potrzebujesz, jest awaria podczas próby zebrania ostatnich kilku akrów przed zmrokiem.

Sprawdź wszystkie części do ciągników dostępne w serwisie NAPA Online lub zaufaj jednej z 17 000 placówek NAPA AutoCare, w których przeprowadzane są rutynowe przeglądy i naprawy. Aby uzyskać więcej informacji na temat przygotowania pras do siana, porozmawiaj z kompetentnym ekspertem w lokalnym sklepie NAPA AUTO PARTS.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Foter.

Zobacz również