•   Czwartek, 18 lipca 2024
Wiedza motoryzacyjna

Jaka jest różnica między oponami całorocznymi a letnimi?

Opony całoroczne są wierne swojej nazwie - zachowują się dobrze w różnych porach roku i warunkach jazdy. Tak więc, w miarę jak miesiące się rozgrzewają, będą najlepszymi oponami do samochodu na lato, prawda? Cóż, nie koniecznie! Opony całoroczne zachowują się dobrze przez cały rok, ale nie muszą wyróżniać się w żadnej konkretnej porze roku i warunkach jazdy. To jest właśnie miejsce, w którym opony letnie się pojawiają! Dowiedz się więcej o oponach letnich a oponach całorocznych i o tym, które z nich są dla Ciebie najlepsze.

Czym są opony letnie?

Opony letnie są projektowane i produkowane z myślą o miesiącach letnich. Wraz ze wzrostem temperatury, ciepło może zmiękczyć gumę w oponach i spowodować rozszerzenie się powietrza w ich wnętrzu. Mieszanka gumy w oponach letnich została opracowana tak, aby wytrzymać to ciepło i zachować trakcję, co pozwoli na lepszą kontrolę na gorących, letnich drogach. Dodatkowo, opony letnie są tak ukształtowane, aby maksymalnie zwiększyć powierzchnię styku opony z nawierzchnią, co może przyczynić się do lepszego prowadzenia i pokonywania zakrętów.

Jaka jest różnica między oponami letnimi a całorocznymi?

Ciepło nie jest jedyną rzeczą, która odróżnia opony letnie od całorocznych. Podczas gdy opony całoroczne pomagają zapewnić trakcję na mokrej i suchej nawierzchni, opony letnie wyróżniają się zarówno na mokrej, jak i suchej nawierzchni w miesiącach letnich. Ze względu na ich solidne właściwości jezdne, większość opon letnich jest dostępna w rozmiarach pozwalających na bardziej sportową jazdę, takich jak muscle cars, turbodoładowane hatchbacki i wyczynowe sedany.

Bieżnik opon letnich, podobnie jak bieżnik stosowany w oponach Potenza S-04 Pole Position, został zaprojektowany tak, aby wspomagać trakcję na mokrej nawierzchni i ograniczać hydroplaning. Z oponami letnimi podczas jazdy, Ty i Twój samochód sportowy możecie wytrzymać kolejny letni deszcz w czasie burzy!

Czy możesz używać letnich opon przez cały rok?

Podczas gdy opony letnie spełniają swoją rolę w ciepłej porze roku, nie są tak dobre w chłodniejszych miesiącach. Nie zaleca się używania letnich opon w okresie zimowym, ale jeśli to zrobisz, prawdopodobnie zauważysz spadek osiągów. Mieszanki gumy w oponach letnich są specjalnie zaprojektowane, aby wytrzymać wysokie temperatury w cieplejszej porze roku. Jednak gdy temperatura spada poniżej 40°F, guma w oponach letnich może stać się sztywna i sztywna, co prowadzi do obniżenia osiągów, zmniejszenia trakcji i pogorszenia prowadzenia.

Podobnie jak mieszanka gumy w oponach letnich nie jest przeznaczona do jazdy w zimie, tak bieżnik opon letnich nie jest przeznaczony do jazdy po zimowych drogach. Zmniejszone rowkowanie bieżnika na oponach letnich pozwala na utrzymanie większej ilości gumy na drodze, ale oznacza również mniejszą przyczepność w zimie. To właśnie w tym przypadku stosowane są opony całoroczne. Głębokość bieżnika i konstrukcja, a także mieszanka gumy w oponach całorocznych zostały zaprojektowane tak, aby wytrzymywały chłodniejsze temperatury i pomagały zachować trakcję i kontrolę w zimie. Dlatego też, gdy temperatura spada, najlepiej jest przestawić się na opony zimowe lub całoroczne.

Czy należy kupić opony letnie?

Letnie opony są dla tych, którzy w cieplejszych miesiącach szukają lepszych osiągów, lepszego prowadzenia i pokonywania zakrętów. Ze względu na swoje rozmiary, opony letnie są szczególnie odpowiednie do pojazdów o wysokich osiągach.

Zobacz również