•   Poniedziałek, 26 lutego 2024
Wiedza motoryzacyjna

Dlaczego mój samochód się przegrzewa?

Nie ma nic lepszego niż przegrzany samochód, który rozgrzewa kierowcę pod kołnierzem. Problem polega na tym, że jeśli nie jesteś technikiem samochodowym, możesz nie być w stanie określić, co powoduje przegrzanie samochodu - a to może spowodować jeszcze większe pocenie się.

Poniżej znajduje się sześć najczęstszych przyczyn przegrzania się samochodu.

1. Awaria systemu chłodzenia

Przegrzany silnik bardzo często jest spowodowany awarią układu chłodzenia.

System chłodzenia odprowadza ciepło z silnika - gdzie komora spalania może osiągnąć 4500 stopni Fahrenheita - i wypycha go na zewnątrz. Jeśli coś jest nie tak z układem chłodzenia, np. wyciek, to samochód może się przegrzać.

"Zaniedbanie układu chłodzenia może spowodować poważne uszkodzenia, a nawet całkowitą awarię silnika, co może doprowadzić do nagłego zakończenia letniej podróży" - mówi Rich White, dyrektor wykonawczy Car Care Council. "Jeśli układ chłodzenia nie będzie poddawany regularnej konserwacji zgodnie z harmonogramem konserwacji OEM, nie chodzi o to, czy ulegnie on awarii, ale raczej kiedy".

Aby zapobiec awarii układu chłodzenia, należy zwrócić się do certyfikowanych przez ASE techników samochodowych z firmy Tires Plus w celu przeprowadzenia kontroli układu chłodzenia i wykonania planowych przeglądów OEM.

2. 2. Problemy z chłodnicami

Krótko mówiąc, chłodnica jest niezbędnym elementem systemu chłodzenia, odprowadzającym ciepło z silnika samochodu. Dlatego też, jeśli coś pójdzie nie tak z chłodnicą, np. nagromadzenie się cząstek stałych i zanieczyszczeń, silnik może łatwo ulec przegrzaniu.

Wymiana płynu chłodzącego w pojeździe zgodnie z harmonogramem konserwacji OEM może zapobiec przegrzaniu się silnika - i zapobiec pozostawieniu go na poboczu drogi.

"Kierowcy mogą również dokonać oględzin węży, pasków i chłodnicy, aby pomóc w identyfikacji problemów z układem chłodzenia przed ich eskalacją" - sugeruje Car Care Council.

3. Wadliwe pasy lub węże

Przyczyną wielu przegrzanych silników mogą być pasy lub węże, które nie działają prawidłowo.

Pasy i węże w pojeździe są niezbędne w układach chłodzenia, klimatyzacji i ładowania silnika.

Paski przenoszą moc z przodu silnika na akcesoria, które muszą być napędzane, takie jak klimatyzacja, system ładowania i wentylatory, wyjaśnia Rada. Tymczasem węże do chłodnic i nagrzewnic przenoszą czynnik chłodniczy do i z silnika, chłodnicy i rdzenia nagrzewnicy.

Przeprowadzanie regularnych przeglądów pasów, węży i płynów może pomóc w zapewnieniu właściwego chłodzenia i zdrowia samochodu przez wiele mil w dół drogi. To jeden z powodów, dla których oferujemy kontrole uprzejmości w firmie Tires Plus. Wykwalifikowany technik przyjrzy się pasom i wężom w Twoim samochodzie - a także całemu szeregowi innych badań.

4. Low Oil

Olej silnikowy pomaga kontrolować temperaturę silnika Twojego samochodu poprzez zminimalizowanie tarcia. Tak więc, jeśli w Twoim samochodzie jest mało oleju, prawdopodobnie z powodu wycieku oleju, może to prowadzić do przegrzania silnika.

Olej smaruje wewnętrzne elementy silnika i zapewnia ich płynny ruch. Brak smarowania powoduje tarcie, które generuje nadmierne ciepło i może prowadzić do awarii silnika.

Technicy w firmie Tires Plus są przygotowani do wykrywania, wyjaśniania i rozwiązywania problemów z olejem w Twoim samochodzie. Przy niskim poziomie oleju naprawa może być tak prosta, jak wymiana oleju.

5. Bad Thermostat

Jak każda część twojego samochodu, termostat może zawieść. A jeśli termostat zawiedzie, może to oznaczać problemy dla silnika, ponieważ termostat reguluje płyn chłodzący i pomaga chronić silnik przed przegrzaniem.

Oprócz przegrzania, oznaki złego termostatu może obejmować nieregularne wahania temperatury i/lub wycieki płynu chłodzącego pod pojazdem.

Kontrola chłodnicy i układu chłodzenia w firmie Tires Plus może pomóc w zdiagnozowaniu problemów z termostatem i zapobieganiu problemom z termostatem, zanim do nich dojdzie.

6. Awaria pompy wodnej

Pompa wodna zasadniczo utrzymuje chłodziwo w ruchu przez system chłodzenia.

Płyn chłodzący pochłania ciepło z silnika i jest rozprowadzany przez pompę wodną poprzez węże do chłodnicy. Gdy chłodnica pobiera ciepło z płynu chłodniczego, płyn chłodniczy krąży z powrotem do silnika i cykl rozpoczyna się ponownie. Dlatego problemy z pompą wodną, takie jak nieszczelność, mogą spowodować przegrzanie silnika.

Inne typowe oznaki awarii pompy wodnej to nieszczelności płynu chłodzącego pod przodem samochodu oraz para wodna wydobywająca się z chłodnicy.

Nasi wykwalifikowani technicy sprawdzą pompę wodną w ramach przeglądu układu chłodzenia, aby dowiedzieć się, czy pompa wodna nie przyczynia się do przegrzania silnika.

Dbałość o układ chłodzenia Twojego samochodu - oraz o wszystkie elementy i części, które do niego pasują - jest jednym z najlepszych sposobów zapobiegania przegrzewaniu się Twojego samochodu. Odwiedź najbliższy warsztat w celu dokonania przeglądu układu chłodzenia.

Zobacz również