•   Czwartek, 18 lipca 2024
Różne

Kształtowanie materiałów

Jeśli chodzi o współczesne techniki kształtowania materiałów metodami ubytkowymi mamy kilka kierunków, które się rozwijają. Między innymi wykorzystuje się skrawanie dużymi prędkościami. Główne zalety takiego rozwiązania do duża wydajność ubytkowa takiej technologie i lepsza jakość powierzchni obrobionej. Mniejsze będą również siły skrawania oraz duża będzie stabilność tego procesu.

Wprowadzenie

Obecnie rozwija się między innymi obróbkę wysoko wydajną HPC – High Productive Cutting. W tej obróbce stosuje się również standardowe prędkości skrawania ale mamy większe wartości posuwu. Zaletą takiej technologii będzie to, że nie będzie problemów z wykonywaniem prac na obrabiarkach. Wadą natomiast będzie kwestia związana z trudnościami, jeśli chodzi o uzyskiwanie powierzchni z dużym poziomem gładkości z powodu dużych posuwów. Z tego względu będzie ona miała ograniczone zastosowanie. Szybko rozwija się obecnie również obróbka na sucho a więc bez stosowania cieczy chłodząco smarującej. Niekiedy wprowadza się rozwiązania ze zminimalizowanym smarowaniem czy chłodzeniem. Obie technologie rozwijają się naprawdę intensywnie i coraz częściej można się obecnie z nimi spotkać. Dotyczy to zarówno kwestii związanych z ekonomią jak i też wymogami ekologii jakie obecnie występują. Obróbka na twardo to kolejny taki kierunek, który jest rozwijany. Taka technika będzie polegać na obróbce skrawaniem materiałów twardych. Dzięki temu będzie można skutecznie eliminować operacje szlifowania. Pomimo ominięcia obróbki szlifowaniem możliwe będzie tutaj wypracowanie zadowalającego kształtu co jak się wydaje ma istotne znaczenie. Jest to takie rozwiązanie, które ma korzystny wpływ na ochronę środowiska i obniżać będzie również koszty wykonywanych zadań.

W procesie wytwarzania wyrobów z materiałów trudno obrabialnych takich jak stopy tytanu czy niklu tradycyjne metody działania nie zawsze będą przynosić zadowalające efekty. W tych przypadkach obróbka może być wspomagana przez dodatkową energię. Laserowe nagrzewanie materiałów może się sprawdzać i dzięki temu obrabialność materiału będzie lepsza. Możliwe będzie wtedy skuteczne stosowanie narzędzi skrawających. To hybrydowe połączenie w procesie obróbczym. Duże oszczędności w zakresie kosztów uzyskać będzie można w produkcji seryjnej jeśli stosuje się obróbkę kompletną. Polegać będzie ona na połączeniu na jednym sprzęcie kilku sposobów działania. W ten sposób będzie można oczekiwać, że proces obróbczy będzie można dużo łatwiej wykonać i wszystko przebiegnie sprawnie.

Zobacz również