•   Czwartek, 18 lipca 2024
Wiedza motoryzacyjna

Co to jest pasek zębaty?

Co to jest pasek zębaty?

26 marca 2015, 09:50 pasek rozrządu pasek krzywkowy

Pasek rozrządu jest częścią silnika spalinowego Twojego samochodu. Zapętla się wokół końca różnych wałów w samochodzie, aby przenieść energię obrotową poruszającą się w jednym kierunku, aby ostatecznie obrócić koła.

Wykonany jest z syntetycznej gumy i wygląda trochę jak gigantyczna gumka, ale zazwyczaj jest koloru czarnego. Posiada szereg zębów na wewnętrznej powierzchni pasa, które są wykorzystywane do zwiększenia jego przyczepności na głowicach różnych wałów w silniku.

Bez tych zębów, pasek może zsunąć się w każdej chwili i uszkodzić silnik, albo przez utknięcie w innej ruchomej części lub pozwalając dwie ruchome części stykają się, gdy nie powinny tego robić.

Pasek rozrządu jest kluczowym elementem łączącym wałek rozrządu

z wałem korbowym. Wał korbowy jest odpowiedzialny za zmianę energii pionowej wytwarzanej przez ruch tłoków w energię obrotową, która napędza koła. Wałek rozrządu jest odpowiedzialny za otwieranie i zamykanie zaworów, aby umożliwić dopływ powietrza do i z silnika Twojego samochodu. Gdyby paska rozrządu nie było, lub gdyby nagle się zerwał, tłoki i zawory zderzyłyby się, co mogłoby spowodować wiele uszkodzeń wewnętrznych w Państwa samochodzie. Dlatego tak ważne jest, aby kontrolować stan paska rozrządu i wymieniać go przed zerwaniem.

W starszych samochodach, jeśli pasek rozrządu zatrzaśnie się, często okaże się, że rachunek za naprawę szkód, które spowodował, znacznie przekroczy wartość samego samochodu. W nowszych samochodach, może się okazać, że konstrukcja silnika została zmieniona tak, że szkody w przypadku zerwania paska rozrządu nie są tak rozległe.

Otrzymaj ofertę na naprawę paska rozrządu

Wszystko o pasku rozrządu i pasku krzywkowym

  • Wymiana paska rozrządu i paska krzywkowego
  • Co powoduje szybsze zużywanie się paska zębatego?
  • Co to jest pasek zębaty (lub pasek krzywkowy)
  • Jak wymienić pasek zębaty
  • Czy nadszedł czas na wymianę paska zębatego?
  • Co to jest pasek wentylatora
  • Co to jest wałek rozrządu?

Zobacz również