•   Piątek, 12 kwietnia 2024
Poradnik Kierowcy

9 Wskazówek dotyczących bezpiecznej jazdy po śniegu

W zimie śnieżyca może być tuż za rogiem. Podczas gdy najlepiej cieszyć się mączkami z ciepłą filiżanką kakao z wygodnego salonu, czasami nie masz innego wyboru, jak tylko odważyć się na żywioły. Jeśli znajdziesz się w śniegu - szczególnie na długich trasach w czasie wakacji - pamiętaj o tych wskazówkach, aby pozostać bezpiecznym w drodze. Masz to!

Na początek...

Przed wyjazdem na otwartą drogę, sprawdź w serwisie Tires Plus, czy Twoje opony są odpowiednio napompowane, czy hamulce są w dobrym stanie i czy wszystko inne jest w porządku. W przypadku konieczności wymiany opon, profesjonaliści z Tires Plus mogą założyć Ci nowe opony zimowe lub opony do całorocznej jazdy. Opony z odpowiednią ilością bieżnika mogą radykalnie poprawić trakcję na zaśnieżonych drogach.

9 Wskazówek dotyczących bezpiecznej jazdy po śniegu

Wskazówka nr 1: Poprawić widoczność.

Sprawdź, czy wycieraczki działają prawidłowo, a także oczyść przednią szybę i szyby, aby poprawić widoczność na śniegu. Przygotuj także spray odmrażający szyby dla majsterkowiczów, który będzie używany także w dół drogi!

Wskazówka nr 2: Uzupełnij.

Zbiornik gazu powinien być napełniony co najmniej do połowy. Zapobiega to zamarzaniu przewodów gazowych i zmniejsza szanse, że utkniesz w nich z powodu braku paliwa.

Wskazówka nr 3: Załadujcie rzeczy najważniejsze.

Wyposaż swój samochód w niezbędne zimowe rzeczy. Należą do nich:

  • Łopatka do lodu Miniaturowa łopata do śniegu
  • Latarka Butelki na wodę Kitty śmieci lub piasek (dla zapewnienia trakcji)
  • Ręczne radio korbowe Kable wzmacniające
  • Przenośna ładowarka do telefonów
  • Apteczka pierwszej pomocy
  • Koce
  • Flary awaryjne

Wskazówka nr 4: Sprawdź prognozę.

Sprawdź prognozę pogody, aby zobaczyć, jakie warunki będą panujące na trasie.

Wydarzenia pogodowe powodują średnio ponad milion kraks rocznie w Stanach Zjednoczonych, informuje amerykański Departament Transportu.

Jeśli spodziewasz się obfitych opadów śniegu, być może będziesz chciał ponownie przemyśleć swoje plany podróży. Jeśli już wyruszyłeś w drogę, sprawdź "Weather on Wheels". Jest to aplikacja na smartfony, która pomoże Ci na pierwszy rzut oka zobaczyć prognozy na całej trasie.

Wskazówka nr 5: Odpocznij trochę.

Odpocznij, zanim wyruszysz w drogę. Senna jazda powoduje wiele wypadków samochodowych, zwłaszcza na ośnieżonych drogach. Szacuje się, że w 2015 roku w wypadkach spowodowanych senną jazdą zginęło około 5 000 osób, zgodnie z raportem Governors Highway Safety Association.

Wskazówka nr 6: Nie spieszcie się.

W ośnieżonych warunkach będziesz chciał jechać tak wolno, jak to tylko możliwe - bez nadmiernej prędkości! Tak więc możesz działać szybko, ale ostrożnie, aby uniknąć kłopotów. Zatrzymanie się lub przejechanie w pośpiechu w pośpiechu może spowodować wypadek.

Wskazówka nr 7: Bądź płynny.

Delikatnie włączaj hamulce i pedał gazu i trzymaj nieruchomo, ale luźno na kierownicy. Jeśli nic innego, pamiętaj, aby nie trzaskać o hamulce - może to spowodować wślizgnięcie się do rowu lub innego samochodu. Jeśli poślizgujesz, zwolnij pedał gazu, aby zwolnić samochód, a następnie włączaj hamulce albo stale (z hamulcami przeciwblokującymi), albo w ruchu pompowania (bez hamulców przeciwblokujących).

Wskazówka nr 8: Zachowaj dystans.

Zachowaj co najmniej osiem do dziesięciu sekund odstępu pomiędzy Tobą a samochodem przed Tobą, zauważa Drive & Stay Alive. Przy prędkości 65 MPH, osiem sekund drogi to mniej więcej długość dwóch boisk piłkarskich. Brzmi to jak całkiem sporo przestrzeni, wiemy, ale da ci to więcej przestrzeni do oddychania, jeśli będziesz musiał się nagle zatrzymać. W normalnych warunkach zalecana odległość między tobą a samochodem znajdującym się przed tobą wynosi od trzech do pięciu sekund, czyli około 300 stóp przy prędkości 65 MPH.

Wskazówka nr 9: Zachowajcie kontrolę.

Wyłącz tempomat, aby lepiej panować nad pojazdem. Oczywiście, tempomat może pomóc Ci uniknąć przekraczania dozwolonej prędkości na długim odcinku drogi, ale jak podkreślają kanadyjskie Globe i Mail: "Jeśli Twoje koła stracą przyczepność na oblodzonej lub mokrej drodze i zaczną się kręcić, tempomat może utrzymać Twoje przyspieszenie. A kiedy będziesz siedzieć z powrotem z nogą zdjętą z pedału, nie poczujesz tego".

Zanim zdasz sobie sprawę, że przyspieszasz w poślizg, może być już za późno. Podczas jazdy w śniegu liczy się każda sekunda. Pozostaw wyłączony tempomat, abyś mógł od razu zareagować, gdy poczujesz, że koła zaczynają się ślizgać.

Zobacz również