•   Czwartek, 18 lipca 2024
Różne

Zrozumienie sezonowej konserwacji samochodu

Częstotliwość przeglądów samochodowych zależy nie tylko od liczby kilometrów przejechanych w danym roku - jest także związana z porami roku. Jeśli mieszkasz w części kraju, gdzie różnica między jazdą zimą a latem jest wyraźna, być może znasz już regularne rytuały wymiany opon, płynów eksploatacyjnych i innych sezonowych czynności serwisowych. Jeśli jednak w Twojej okolicy zmiany sezonowe są bardziej subtelne, nadal możesz wykorzystać ten naturalny zegar do odmierzania czasu podstawowych czynności serwisowych.

Opony, opony, opony

Jeśli w Twoim miejscu zamieszkania zima oznacza "śnieg", to już rozumiesz potrzebę zamontowania zestawu opon na zimną pogodę, gdy tylko liście spadną z drzew. Jeśli jesteś obdarzony słońcem i stosunkowo łagodnymi temperaturami przez cały rok, być może nie będziesz zakładał nowego kompletu gumy, ale nadal powinieneś zmieniać opony, sprawdzać poziom powietrza w każdej z nich oraz kontrolować bieżnik i ściany boczne pod kątem pęknięć lub oznak nadmiernego zużycia. Gdy nadejdą cieplejsze dni i mieszkańcy północy będą montować opony letnie, możesz powtórzyć proces wymiany i kontroli opon jeszcze raz.

Sprawdź płyny

Sezonowe zmiany temperatury to także okazja do zaplanowania kontroli płynów, które są często pomijanym aspektem konserwacji samochodu. Mieszkańcy zimnego klimatu będą chcieli się upewnić, że ich płyn do spryskiwaczy zawiera wystarczającą ilość alkoholu, aby wytrzymać mróz. Dotyczy to również płynu chłodzącego silnik, którego poziom można łatwo ocenić za pomocą prostego testera płynu chłodzącego.

Jeśli mieszkasz w miejscu, w którym niskie temperatury są straszną bajką na dobranoc, którą opowiadasz swoim dzieciom, to i tak powinieneś wykorzystać zmianę pór roku jako znak, że czas sprawdzić poziom płynu chłodzącego w chłodnicy. Przy okazji sprawdź też olej i płyn hamulcowy, aby upewnić się, że oba są uzupełnione i że żaden z nich nie zmienił koloru na ciemny lub mętny (co sygnalizuje potrzebę wymiany).

Sprawdź i wymień

Sezonowa konserwacja samochodu obejmuje również sprawdzenie elementów pojazdu, które często się zużywają, aby sprawdzić, czy wymagają wymiany. Warto przyjrzeć się gumowym lub plastikowym elementom, takim jak pióra wycieraczek, paski silnika i kable akumulatora. Jeśli zauważysz pęknięcia, przebarwienia lub oznaki korozji wokół akumulatora, są to solidne wskaźniki, że część ta powinna zostać wymieniona.

Zobacz również