•   Niedziela, 23 czerwca 2024
Poradnik Kierowcy

Kiedy wymieniać tłumik?

Wiedza o tym, kiedy należy wymienić tłumik, jest ważna, zwłaszcza jeśli prowadzisz starszy samochód. Uszkodzony tłumik może spowodować, że Twój samochód będzie wydawał dziwne odgłosy, a nawet może Cię uwięzić na poboczu drogi; kosztuje to setki dolarów.

Oto kilka konkretnych oznak, które można zauważyć, gdy trzeba wymienić tłumik.

Ogromny hałas

Pierwszym wskaźnikiem jest to, jak brzmi samochód. Ponieważ prowadzisz swój samochód regularnie, wiesz, jakie są jego typowe dziwactwa. Jeśli silnik twojego samochodu zaczyna brzmieć głośniej niż normalnie, być może będziesz chciał sprawdzić układ wydechowy. Najczęstszym winowajcą jest tłumik, ale należy szukać wszelkich uszkodzeń w układzie wydechowym. W wielu starszych samochodach tłumik można wymienić nawet do trzech razy, zanim trzeba będzie wymienić cały układ wydechowy.

Smród spalin

Jedyną rzeczą, której nigdy nie powinieneś czuć podczas jazdy lub oczekiwania na czerwonym świetle są spaliny Twojego samochodu. Wąchanie spalin twojego samochodu oznacza, że w tłumiku jest dziura lub nieszczelność w układzie wydechowym. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ w spalinach samochodowych znajduje się tlenek węgla, który może szybko doprowadzić do zatrucia i śmierci. Najgorzej jest zimą, ponieważ w naszych samochodach używamy nagrzewnicy, która wpuszcza więcej tlenku węgla do wnętrza samochodu. Jeśli kiedykolwiek poczujesz zapach spalin samochodowych, powinieneś jak najszybciej zabrać je do warsztatu samochodowego.

Sprawdź rury

Jeśli obawiasz się, że Twój tłumik lub wydech jest uszkodzony, być może zechcesz przyjrzeć się całemu systemowi. Powinieneś poczekać kilka godzin po prowadzeniu samochodu, aby go sprawdzić, ponieważ system będzie bardzo gorący i może spowodować poważne oparzenia. Aby sprawdzić system, zacznij od rury wydechowej swojego samochodu i pracuj w kierunku przodu samochodu. Szukasz jakichkolwiek dziur lub pęknięć.

Najczęściej przecieki zdarzają się w pobliżu szwów. Istnieje jednak szansa, że nieszczelność jest w silniku, co utrudniłoby jej znalezienie. Jeśli nie jesteście Państwo pewni, czego szukacie, lub nie macie odpowiedniego sprzętu, aby bezpiecznie znaleźć się pod samochodem, należy zabrać samochód do warsztatu.

Jeśli wiesz, że układ wydechowy twojego samochodu zaczyna szwankować, powinieneś natychmiast zlecić jego naprawę. Jeśli samochód zostanie wcześnie oddany do naprawy, otwory i wyszczerbienia mogą być zamknięte, co kosztuje mniej. Jeśli jednak otwór jest większy niż otwór na szpilki, trzeba będzie wymienić cały przekrój przez wykwalifikowanego specjalistę.

Zobacz również