•   Niedziela, 23 czerwca 2024
Wiedza motoryzacyjna

Jak jechać z pękniętą oponą?

To może się zdarzyć gdziekolwiek i kiedykolwiek. Podczas jazdy po drogach z dużą prędkością nie ma nic bardziej potencjalnie niebezpiecznego niż nagłe pęknięcie opony. Więc, jak sobie radzisz z pęknięciem opony? Dlaczego rozerwanie opony się zdarza? Albo jak im zapobiec w pierwszej kolejności? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o rozerwaniu opony. Wraz z ciągłym doskonaleniem technologii opon, rozdmuchiwanie staje się rzadkim zjawiskiem. Wciąż jednak, gdy się zdarzają, najlepiej jest wiedzieć, co robić.

Jakie to uczucie rozsadzić oponę?

Kiedy prowadzisz i napotykasz niepotrzebny wybuch, słyszysz odgłos eksplozji, whoosh in the air and the blownout out tyre flapping over the road. Jeśli wybuchnie przednia opona, w zależności od tego, która z nich eksplodowała, poczujesz, że pojazd ciągnie w lewo lub w prawo, a jeśli wybuchnie tylna opona, możesz poczuć, jak tył pojazdu kołysze się w przód i w tył.

Co powoduje pęknięcie opony?

Jedną z przyczyn pęknięcia opony jest jej wiek. Starzejące się opony mogą być potencjalnie śmiertelne, nawet dla doświadczonego kierowcy. Wiek opony jest więc jednym z najważniejszych aspektów jej pielęgnacji. Opona składa się z gumy, krzemionki, sadzy i ponad 200 innych składników. Z czasem te składniki i mieszanki ulegają degradacji, nie współdziałają ze sobą i nie są tak elastyczne, jak kiedyś. To sprawia, że opona jest bardziej podatna na pęknięcia. Poza wiekiem opony, większość wydmuchów jest spowodowana zbyt niskim ciśnieniem w oponach. Niedopompowana opona pęcznieje pod ciężarem Twojego samochodu, powodując jego odbijanie się w górę i w dół podczas jazdy z dużą prędkością. Powoduje to wysokie tarcie, które z kolei powoduje przegrzanie opon i w końcu prowadzi do ich pęknięcia. Opony są bardziej narażone na rozerwanie podczas gorętszych miesięcy. Gorąca pogoda w połączeniu z dłuższą jazdą, dużymi obciążeniami i większą prędkością może za bardzo zwiększyć i tak już zużytą oponę, powodując jej rozerwanie.

Co zrobić w przypadku rozerwania opony?

Teraz, jeśli znajdujesz się w niefortunnej sytuacji, w której opona pęka, pamiętaj, że będziesz miał bardzo małą kontrolę nad pojazdem i musisz zachować tę niewielką. Tak więc, jeśli opona wybuchnie, twój nagły instynkt będzie musiał uderzyć w te hamulce. Ale ta reakcja jest zła. Uderzysz w hamulce, co zaburzy równowagę w samochodzie i może doprowadzić do poślizgu i utraty kontroli nad samochodem. Więc, kluczem jest zachować spokój, a nie panikować i postępować zgodnie z poniższymi krokami

  • Przyspieszyć nieco, aby utrzymać kontrolę nad samochodem i jechać prosto.
  • Trzymać mocno kierownicę obiema rękami.
  • Powoli zwolnij pedał gazu, gdy samochód ponownie ustawi się w linii.
  • Teraz, gdy twój samochód zwolnił, możesz w razie potrzeby zaciągnąć minimalne hamulce i ściągnąć samochód na pobocze.

Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest utrzymanie stabilności pojazdu. Przejechanie przez kierownicę lub szarpnięcie kierownicą w celu zmuszenia samochodu do jazdy w wybranym kierunku spowoduje przewrócenie się samochodu. Konieczne jest więc ściągnięcie pojazdu z drogi przy jak najłagodniejszych wejściach układu kierowniczego.

Jak uniknąć rozerwania opony?

Najlepszym sposobem na uniknięcie niszczycielskich konsekwencji podczas jazdy jest poświęcenie minuty i sprawdzenie opon przed wyjazdem na drogę. Należy zwracać uwagę na znaki ostrzegawcze przed pęknięciem, takie jak obecność ciał obcych, takich jak gwóźdź, starzenie się lub inne uszkodzenia. Opony mogą wyglądać idealnie z zewnątrz, ale mogą ulec poważnym uszkodzeniom. Zaleca się, aby zawsze zlecać kontrolę tych opon ekspertowi ds. opon i przeprowadzać profesjonalne naprawy opon, aby zapewnić bezpieczeństwo na drodze. Dzięki odpowiedniej konserwacji opon możesz uniknąć nagłego rozerwania opony. Monitorowanie ciśnienia w oponach, okresowe obracanie opon w celu uniknięcia ich nierównomiernego zużycia, sprawdzanie szczelności, pomiar głębokości bieżnika, kontrola zużycia, rutynowa regulacja geometrii kół i wyważanie kół to niezbędne czynności serwisowe, które muszą być częścią rutynowej konserwacji opon i samochodu. Wraz z tymi usługami konserwacyjnymi, które obejmują dobre nawyki jazdy, mogą okazać się kluczowe w zapobieganiu wydmuchiwaniu opon. Pomocna może okazać się również wymiana opon po 10 latach użytkowania oraz coroczna kontrola opon przez specjalistę po 5 latach użytkowania.

Zobacz również