•   Piątek, 12 kwietnia 2024
Poradnik Kierowcy

Wskazówki bezpieczeństwa na wypadek deszczu! 10 Hacksów do jazdy w deszczu

Wskazówka nr 1: Sprężyna do konserwacji samochodu.

Zanim wystawisz swój samochód na próbę, daj mu kluczyki, których potrzebuje, aby odnieść sukces. Sprawdź reflektory, światła hamowania, światła tylne, kierunkowskazy, światła drogowe, ciśnienie w oponach, bieżnik opon i wycieraczki, aby upewnić się, że wszystko jest w dobrym stanie.

Kontrola konserwacji sprężyny przez techników z Tires Plus obejmuje sprawdzenie wszystkich tych elementów. Może to pomóc w uzyskaniu pewności siebie, wiedząc, że Twój samochód jest w doskonałym stanie do jazdy na mokrej nawierzchni.

Wskazówka nr 2: Włączyć reflektory - może to być zgodne z prawem.

Gdy w ciągu dnia pada deszcz, włączaj reflektory. Zmniejszona widoczność, którą zapewnia deszcz, może stworzyć niebezpieczną sytuację na drodze. Utrzymywanie włączonych reflektorów może pomóc Ci lepiej widzieć i pomóc innym kierowcom widzieć Ciebie. W niektórych stanach (takich jak Kansas, Tennessee i Floryda) musisz włączyć reflektory podczas silnego deszczu. Sprawdź, czy w Twoim stanie obowiązują przepisy dotyczące włączania świateł przednich.

Wskazówka nr 3: Zwolnij.

Jeźdź znacznie wolniej w deszczu niż normalnie. Spokojne ulice oznaczają mniejszą trakcję i mniejszą zdolność hamowania, nawet jeśli prowadzisz SUV-a z napędem na 4 koła.

Wskazówka nr 4: Używaj wycieraczek przedniej szyby.

Nie ma mowy, prawda? Ale niektórzy ludzie zapominają włączyć wycieraczki w lekkim deszczu. Większość wycieraczek jest przeznaczona do usuwania wilgoci z szyby w każdą pogodę, od lekkiej mgły do silnej ulewy. Użyj ich! A jeśli nie wykonują one swojej pracy, wpadnij po nowe pióra wycieraczek TRICO®.

Wskazówka nr 5: Zostaw więcej miejsca.

Dajcie sobie dużo miejsca na postój w deszczowe dni. Dwa lub trzy razy więcej miejsca, niż normalnie zostawiłbyś między sobą a samochodem przed sobą. Twoje hamulce prawdopodobnie będą reagować wolniej w mokrych warunkach. Zbliżaj się ostrożnie do skrzyżowań i unikaj wyprzedzania innych samochodów. Jeśli ktoś jedzie za tobą zbyt blisko, przepuść go.

Wskazówka nr 6: Unikaj ostrego lub nagłego hamowania.

Zamiast tego, zacznij hamować wcześniej niż w suchych warunkach. Twarde lub nagłe hamowanie może spowodować utratę trakcji i wodolotu.

Wskazówka nr 7: Uważaj na stojącą wodę.

Według Crash Forensics, tylko 1/10″ wody może spowodować, że będziesz mógł latać hydroplanem na ponad 30 stóp, nawet jeśli jedziesz tylko 50 mil na godzinę! Dodatkowo, weryfikowane na poziomie krajowym sygnały drogowe "Turn Around, Don't Drown" przypominają o ryzyku związanym z chodzeniem lub wjeżdżaniem w pozorne "kałuże", więc zamiast wyłamywać linijkę do pomiaru głębokości ulewy, zagraj bezpiecznie, gdy zobaczysz wodę na drodze przed tobą. Bezpiecznie zmieniaj pasy ruchu i kieruj się wokół stojącej wody.

Wskazówka nr 8: Wiedz, jak reagować na hydroplanowanie.

Jeśli Twój samochód robi hydroplan podczas deszczu, zdejmij nogę z gazu. Kieruj się w kierunku, w którym jedzie przód twojego samochodu. Unikaj gwałtownego hamowania lub skręcania, nawet jeśli jest to część twojej trasy. I, co najważniejsze, staraj się zachować spokój.

Zużyte opony mogą zwiększyć Twoje szanse na hydroplanowanie, dlatego sprawdzanie opon jest jedną z pierwszych rzeczy, które zalecamy. Opony z cienkimi bieżnikami po prostu nie mają takiej trakcji, jakiej wymagają mokre drogi. Nasi technicy mogą polecić opony Turanza QT do jazdy, jeśli jeździsz na długich trasach, nienawidzisz hałasu na drodze i potrzebujesz dobrych osiągów we wszystkich porach roku, a nie tylko wiosną.

Wskazówka nr 9: Nie używaj tempomatu.

Jeśli tempomat jest włączony, Twój pojazd może nadal przyspieszać, gdy traci trakcję. Wyłącz tempomat, abyś mógł w pełni skupić się na pedałach i warunkach drogowych. Jazda w deszczu wymaga Twojej pełnej uwagi: rąk na kierownicy, oczu na drodze i stóp gotowych do hamowania.

Wskazówka nr 10: Wentyluj swój samochód.

Być może zauważyłeś, że szyby są o wiele bardziej narażone na zaparowanie, gdy pada deszcz na zewnątrz. To dlatego, że tam gdzie pada deszcz, tam jest wilgoć. Użyj systemu wentylacji w samochodzie, aby zmniejszyć poziom wilgotności i zapewnić sobie dobrą widoczność.

Zobacz również