•   Niedziela, 23 czerwca 2024
Wiedza motoryzacyjna

Identyfikacja odgłosu wyskakiwania silnika kosiarki do trawy i możliwe rozwiązania

Usłyszenie dźwięku wyskakującego silnika kosiarki może być zaskakujące. Ten hałas oznacza, że kosiarka ma zapłon wsteczny, podobnie jak podobne dźwięki mogą sygnalizować zapłon wsteczny w silniku samochodowym. Gdy usłyszysz ten dźwięk, ważne jest, aby natychmiast dotrzeć do źródła problemu, aby utrzymać maszynę w dobrym stanie. Oto, co należy zrobić, gdy usłyszysz odgłos zatrzaskiwania się silnika kosiarki.

Co to jest cofanie się płomienia?

Silnik kosiarki gazowej posiada komorę spalania, w której kontrolowane eksplozje generują moc. Gdy wszystko działa prawidłowo, nie słychać tych wybuchów, ale jeśli eksplozja nastąpi poza komorą spalania, usłyszysz odgłos cofania się płomienia. Wskazuje to, że eksplozja ma miejsce w miejscu, w którym nie powinna, często w układzie wydechowym.

kosiarka

Cofanie się płomienia podczas wyłączania silnika

Moment, w którym słychać odgłos odpalania silnika kosiarki, jest wskazówką, co jest nie tak. Jeśli dzieje się to na biegu jałowym lub podczas wyłączania silnika, może to oznaczać, że zbyt szybko zwalniasz silnik.

Wyłączenie silnika nagle, gdy jesteś w środku koszenia może spowodować trochę gazu, aby dostać się do tłumika. Gdy się tam znajdzie, spowoduje cofnięcie się płomienia podczas zapłonu. Dobrym sposobem na uniknięcie takiej sytuacji jest stopniowe zmniejszanie prędkości obrotowej silnika. Nawet pozostawienie silnika na biegu jałowym na 15 sekund przed wyłączeniem go może wyeliminować cofanie się płomienia.

Problemy z paliwem

Jeśli silnik zapala się w trakcie koszenia, istnieje kilka możliwych przyczyn. Niskie ciśnienie paliwa może powodować cofanie się płomienia, gdy w komorze spalania jest za dużo powietrza, a za mało paliwa. W kosiarkach z regulacją prędkości można to skorygować, po prostu zwiększając prędkość, a tym samym dopływ paliwa. Inną możliwą przyczyną jest niesprawna pompa paliwowa lub stary filtr paliwa. Jeśli regulacja prędkości kosiarki nie pomaga, należy szukać tych części jako potencjalnych problemów.

Problemy z silnikiem

Innym możliwym winowajcą jest problem z rozrządem. Jeśli iskra, która zapala paliwo, nie pojawia się we właściwym czasie, silnik może zacząć gasnąć. Twój silnik może wymagać przeglądu, który obejmuje wymianę świec zapłonowych. Jeśli minęło trochę czasu od konserwacji kosiarki, poświęć jej trochę uwagi, a problemy z cofaniem się płomienia mogą zniknąć.

Silnik kosiarki, choć nie jest tak skomplikowany jak silnik samochodu, nadal wymaga regularnej konserwacji. Poświęć trochę czasu na przygotowanie swojej kosiarki każdego lata, a unikniesz problemów z cofaniem się płomienia.

Zobacz również