•   Poniedziałek, 26 lutego 2024
Wiedza motoryzacyjna

Dlaczego mój akumulator samochodowy ciągle pada?

Jeśli skaczesz z samochodu po raz kolejny i zadajesz sobie pytanie: "Dlaczego mój akumulator wciąż umiera", to ten post na blogu jest dla ciebie! Zdobądź wewnętrzną gałkę na temat tego, jak działa twój akumulator samochodowy, dlaczego nie wytrzymuje ładowania, i co możesz z tym zrobić.

Jak działa mój akumulator samochodowy?

Podstawowym celem działania akumulatora samochodowego jest uruchomienie samochodu. Jak działa akumulator samochodowy? Dostarcza energię elektryczną do świec zapłonowych, które zapalają paliwo wytwarzające spalanie wewnętrzne w silniku. To bardzo dużo, jeśli chodzi o standardowy 12-woltowy akumulator, dlatego tak ważne jest, aby upewnić się, że Twój akumulator ma wystarczającą ilość soku, aby wykonać tę pracę.

Spuszczone akumulatory są często spowodowane zwykłym błędem człowieka, np. pozostawieniem włączonych reflektorów na noc, przypadkowym pozostawieniem otwartych drzwi lub zapomnieniem o świetle kopuły. W takich przypadkach jest to prawdopodobnie rzecz jednorazowa, która jest dość łatwa do zrozumienia. Jednak, gdy trzeba będzie wielokrotnie skakać z akumulatora, może pojawić się kilka mniej oczywistych winowajców, którzy wymagają odrobiny pracy detektywistycznej.

Dlaczego moja bateria samochodowa zawsze umiera?

Chociaż istnieje wiele możliwych powodów, dla których Twój samochód nie chce wystartować, a wiele z nich współpracuje ze sobą, aby zabić Twój akumulator samochodowy, dzielą się one na trzy podstawowe kategorie:

  • Zły akumulator
  • Zły lub słabo podłączony alternator
  • Rysunek Pasożytniczy

Zła bateria

Stary, słaby lub uszkodzony akumulator może nie być w stanie utrzymać stałego ładunku, a ekstremalne temperatury mogą pogorszyć sytuację. Jeśli akumulator samochodowy jest zły, jego wymiana powinna rozwiązać ten problem. Jeśli jednak w ciągu ostatniego roku trzeba było wymienić akumulator więcej niż raz, winny może być jeden z dwóch pozostałych "zwykłych" podejrzanych.

Zły lub słabo podłączony alternator

Gdy samochód jest uruchomiony, alternator (pokładowy generator twojego samochodu) współpracuje z silnikiem i akumulatorem, aby zasilić układy elektryczne (takie jak światła wewnętrzne i zewnętrzne, tablice rozdzielcze, radio, alarm samochodowy itp. Słabe połączenia spowodowane wadliwym okablowaniem lub korozją mogą uniemożliwić odbiór i magazynowanie ładunku wytworzonego przez alternator. Ale jeśli nie ma widocznej korozji (stosy paskudnie białego i zielonego wyglądającego proszku zbierającego się wokół słupków akumulatora), a połączenia są w porządku, to alternator sam może zostać uszkodzony. W takim przypadku alternator prawdopodobnie będzie musiał zostać naprawiony lub wymieniony.

Rysunek Pasożytniczy

Najpodlejszą przyczyną śmierci akumulatora samochodowego jest pasożytnicze przyciąganie. Zasadniczo odnosi się to do czegoś, co pociąga za sobą moc, której nie znasz - jak przyćmione światło kopuły, którego nie zauważasz w świetle dziennym. W niektórych przypadkach, szybkie spojrzenie do ciemnego garażu może powiedzieć ci wszystko, co musisz wiedzieć, zwłaszcza jeśli masz małe dzieci, które lubią wciskać guziki. W innych przypadkach będziesz potrzebował pomocy eksperta, aby dowiedzieć się, czy usterka mechaniczna powoduje, że światła reflektorów lub przekaźników pozostają włączone.

Ustalenie, czy masz zły akumulator, zły alternator, czy niezauważalną "pijawkę" akumulatora może być trudne. Jeśli jesteś zapalonym majsterkowiczem, możesz użyć woltomierza do namierzenia sprawcy, ale najłatwiejszą i najbardziej opłacalną metodą jest zatrzymanie się w lokalnym serwisie samochodowym w celu sprawdzenia akumulatora!

Zobacz również