•   Piątek, 13 września 2024
Różne

Laser z grafenu

Polscy badacze, którzy zajęli się budowanie bardzo precyzyjnych laserów wykorzystali w swojej pracy grafen. To materiał, który służyć mógł jako szybko przełącznik światła. Jest to idealne rozwiązanie jak starają się nam podkreślać badacze z Politechniki Wrocławiskiej. Rozwiązanie to okazało się naprawdę dobre, tak że zostały podjęte prace zmierzające do jego wykorzystywania. Grafen ma być wprowadzony do laserów światłowodowych, które będą emitować krótkie impulsy światła. Jak podkreślają badacze laser tego typu ma mieć bardzo szerokie zastosowanie praktyczne, ponieważ będzie się nadawał do wykorzystywania w chirurgii czy kosmetologii jako niezwykle dokładny optyczny skalpel. Może być wykorzystywany także w trakcie pomiarów odległości o bardzo precyzyjnym stopniu.

Narzędzie to sprawdzi się w obróbce oraz części przy realizowaniu bardzo precyzyjnych, dokładnych mikrowierceń a więc mikootworów w materiałach takich jak stal, aluminium czy plastik. Bardzo krótkie impulsy mają znaczenie dla wielu podstawowych badań co również musi być brane pod uwagę. Wykorzystywanie grafenu w laserach to nowa dziedzina badań, ponieważ pierwsze tego typu badania zaczęły się pojawiać około trzy lata temu. Jednak zespół z naszej krajowej uczelni zdołał jako pierwszy przygotować takie urządzenie, gdzie mamy światłowodowy laser z liniową polaryzacją wiązki, która będzie wykorzystywała grafen. To stabilny laser, który emituje bardzo krótkie impulsy a jego parametry promieniowania są naprawdę bardzo dobrze i przydatne z punktu widzenia maszyn. Jest to pierwszy tego typu układ na świecie jaki został przygotowany.

Specjaliści z naszej uczelni i wśród nich Grzegorz Soboń, w swoim doktoracie opracował pierwszy na świecie układ wzmacniający promieniowanie z lasera z grafenem co daje możliwość jego użycia w bardzo dokładnej obróbce materiałów. Docelowo właśnie taki laser ma odpowiadać za wycinanie stentów czy stosowany ma być miedzy innymi do bardzo skutecznego udrażniania naczyń krwionośnych. Tworzone impulsy mają zaledwie około 300 femtosekund. Jest to coś niesamowitego, ponieważ czas kontaktu między światłem lasera a materią będzie tak naprawdę bardzo krótki i nie ma tutaj oddziaływania termicznego. Dlatego będziemy mieli możliwość uzyskania zdecydowanie lepszych parametrów obrabianej powierzchni. W uzyskiwaniu szybkich impulsów w laserach przydatne są właśnie te wszystkie właściwości jakie będzie miał grafen. To on będzie tutaj kluczowy i decydować może o jakości. Jego wykorzystywanie to właściwie przełom, który bardzo mocno zmienia funkcjonowanie laserów i wprowadza je na dużo wyższy poziom.

Zobacz również