•   Piątek, 24 marca 2023
Poradnik Kierowcy

Jak często należy obracać oponami?

Twoje opony ciągle się obracają, aby przenieść samochód w dół drogi. Czy to oznacza, że za każdym razem, gdy jedziesz do sklepu spożywczego, opony się obracają? Niezupełnie. Oto, co to znaczy rotacja opon i jak często powinieneś traktować swój samochód w tym ważnym serwisie.

Co to jest rotacja opon?

Podczas rotacji opon wykwalifikowany technik usuwa, wymienia, a następnie ponownie montuje opony.

Ta "wymiana" ma miejsce między przednimi a tylnymi oponami, jak pokazano na poniższym rysunku. Niezależnie od tego, czy prowadzisz ciężarówkę z napędem 4WD, czy sedana z napędem FWD, dwa z czterech kół pracują ciężej niż pozostałe. Naturalnie, cięższe opony robocze zużywają się szybciej.

Rotacja opon pomaga zapewnić równomierne zużywanie się wszystkich czterech opon.

Jak często potrzebuję rotacji opon?

Typowa mądrość mówi, że opony należy obracać mniej więcej co 5000 mil.

Zależy to jednak od tego, jak, gdzie i czym się jeździ. Pewne warunki drogowe, rodzaje pojazdów i styl jazdy mogą mieć wpływ na to, jak szybko opony się zużywają i jak szybko trzeba będzie je obracać. Opony o wysokich osiągach wymagają na przykład częstszej rotacji.

Dobrą zasadą jest obracanie opon jednocześnie z wymianą oleju, o ile odstępy między wymianami nie przekraczają 7 500 mil. W celu uzyskania szczegółowych zaleceń zawsze należy zapoznać się z instrukcją obsługi.

Czy obracanie się opon jest naprawdę tak ważne?

Tak! Gdy opony zużywają się nierównomiernie, należy je wcześniej wymienić. Oznacza to konieczność płacenia za nowe opony. Nierównomierne zużycie opon może również prowadzić do złego prowadzenia, co z kolei może prowadzić do utraty przyczepności lub całkowitej awarii opony. Dzięki rutynowym rotacjom opon można zaoszczędzić więcej pieniędzy i jeździć bezpieczniej.

Zalety rotacji opon to między innymi:

  • Lepsza trakcja
  • Zrównoważona obsługa
  • Zwiększona efektywność paliwowa
  • Dłuższa żywotność opony
  • Gładsza, spokojniejsza jazda

Pomiędzy pracą, szkołą i rodziną, wiemy, że masz wiele do zrobienia, ale warto dodać do listy rotacje opon.

Zobacz również