•   Czwartek, 18 lipca 2024
Wiedza motoryzacyjna

Wymiana amortyzatorów: Trzy wskazówki

Dzieje się to stopniowo - prawie zbyt wolno, by to zauważyć - ale z czasem samochody mogą stać się nieco mniej precyzyjne lub bardziej wyboiste. Jeśli tak się dzieje w Twoim samochodzie, to prawdopodobnie nadszedł czas na nowe amortyzatory.

Pomimo swojej nazwy, amortyzatory robią więcej niż tylko przeciwdziałanie nierównościom. Są one kluczową częścią zawieszenia pojazdu, która pomaga utrzymać pod kontrolą kołysanie, nurkowanie i kucanie.

Wymiana amortyzatorów jest nieco bardziej zaangażowany niż po prostu uzyskanie nowego zestawu, co przyszedł z samochodem, więc tutaj omówimy kilka punktów, które należy pamiętać, gdy szukasz do wymiany zużytego zestawu.

amortyzator

1. Wymień wszystkie cztery

Oczywiście, można kupić tylko dwa amortyzatory (lub jeden, dla tej sprawy), ale dla najlepszych rezultatów, będziesz chciał kupić i zainstalować cztery zupełnie nowe, jeśli wiesz, że nawet jeden jest do wymiany. Jednolity zestaw pomoże Ci uzyskać spójne odpowiedzi na wejścia na drogę dla bardziej równomiernej jazdy, i to jest zawsze bardziej ekonomiczne, aby zrobić pracę w jednej podróży do garażu, a nie dzieląc go na dwóch lub więcej wycieczek.

2. Sprawdź mocowania amortyzatorów lub amortyzatory

Jeśli słyszysz skrzypienie lub grzechotanie odgłosy z zewnątrz kabiny, gdy przyspiesza, hamuje i rejs nad wybojami, sprawdzić mocowania rozpórki lub mocowania amortyzatorów. To może być zadanie dla profesjonalisty, ponieważ części, które mogą ulec awarii - gumowa uszczelka odklejająca się od metalu, uszkodzone łożysko, korozja - znajdują się wewnątrz mocowania.

Są dobre i złe wieści o wymianie mocowań amortyzatorów: Dobrą wiadomością jest to, że części są dość tanie, ale zła wiadomość jest taka, że jest to brudna robota z dobrą ilością demontażu zaangażowanych, co oznacza wyższe koszty pracy. Ludzie bez odpowiedniej przestrzeni, narzędzi lub know-how będą potrzebować profesjonalnej pomocy.

3. Sprawdź zderzaki Shock lub Bump Stops

Są to małe poduszki, które utrzymują amortyzatory od łączenia się z podwoziem lub ciałem samochodu, gdy warunki drogowe stają się trudne. Jeśli elementy te są pęknięte, złamane lub w inny sposób pogarszają się, nie zapewnią maksymalnej absorpcji, jakiej potrzebuje Twój samochód. Zaniedbanie ich może oznaczać, że wydasz pieniądze na amortyzatory i mocowania, ale i tak dostaniesz niemiłą niespodziankę, gdy weźmiesz duży wyboj lub pojedziesz w teren.

Jeśli jesteś doświadczonym majsterkowiczem, podstawowa wymiana amortyzatora to coś, co prawdopodobnie możesz wykonać w jedno popołudnie przy użyciu narzędzi, które już masz pod ręką. Pamiętaj, aby postępować zgodnie z tymi samymi podstawowymi procedurami, które stosujesz w każdej sytuacji majsterkowania, która wymaga pracy pod pojazdem, np. zabezpieczenie podstawek podnośnika, zapewnienie dużej ilości światła, trzymanie narzędzi w zasięgu ręki i przestrzeganie instrukcji dostarczonych przez producenta. Pamiętaj, że pracujesz nad wyposażeniem bezpieczeństwa dla swojego pojazdu - a nie tylko nad modyfikacją, którą warto mieć - więc nie idź na skróty.

Zobacz również