•   Piątek, 3 lutego 2023
Poradnik Kierowcy

Co robić w przypadku awarii hamulców?

Awaria hamulca. To najgorszy koszmar każdego kierowcy. Nieważne, jak mocno naciskasz na pedał hamulca, nic się nie dzieje.

Podczas gdy samochody są zaprojektowane tak, aby uniknąć tego koszmaru, w rzadkich przypadkach można go przeżyć.

Nie siadaj i nie licz na to, że ci się to nie przytrafi!

10 szybkich kroków do opanowania awarii hamulca

1. Nie panikuj.

Krok pierwszy jest łatwiejszy do powiedzenia niż do zrobienia, wiemy. Niezależnie od tego, czy jedziesz autostradą z prędkością 70 MPH, czy jedziesz przez parking z prędkością 5 MPH, panika jest naturalną pierwszą reakcją. Postaraj się zachować spokój i zbieraj się. Możesz to zrobić.

2. Nie wyłączaj samochodu.

Wyłączenie samochodu nie spowolni go. Zamiast tego, stracisz kontrolę nad pojazdem i zdolność do kierowania. Poniższe kroki będą prawie niemożliwe do wykonania, jeśli twój samochód jest wyłączony.

3. Oceń sytuację.

Gdzie jesteś? Gdzie są inni kierowcy? Jak szybko jedziecie? Ile miejsca jest między tobą a samochodem przed tobą? Czy możesz trzymać się z dala od nadjeżdżających samochodów?

Pamiętaj o tych pytaniach i odpowiedz na nie tak szybko, jak potrafisz. Pomogą Ci one w podjęciu najlepszych kroków w celu ochrony siebie i innych osób znajdujących się w pobliżu.

4. Ostrzeż innych kierowców.

Włącz światła awaryjne i zatrzaskaj się, aby ostrzec innych kierowców, że coś jest nie tak. Możesz pomóc uniknąć wypadku.

5. Odsuń się od ruchu drogowego.

Jeśli to możliwe, kieruj się na prawy pas ruchu lub pobocze drogi. Uważaj na swoje lusterka i ruch uliczny wokół siebie. Zmieniając pasy ruchu, rób to ostrożnie.

6. Skręć w dół na niższy bieg.

Zdjąć nogę z pedału gazu. Niech silnik samochodu sam zwolni, zmieniając bieg z DRIVE na następny, zazwyczaj trzeci lub drugi, w przypadku automatycznej skrzyni biegów.

W przypadku jazdy ręcznej, zmiana biegów jest już znana. Włącz sprzęgło i powoli przełączaj się na niższy bieg.

Ostrzeżenie: Zmieniaj stopniowo bieg w dół. Prawidłowy bieg zależy od aktualnej prędkości jazdy. Jeśli obroty silnika wlatują w czerwoną strefę, prawdopodobnie zbyt szybko przełączasz bieg w dół. Zmień bieg, aby lepiej dopasować go do prędkości.

7. Włączyć hamulec awaryjny (lub postojowy).

Jest powód, dla którego nazywa się to hamulcem bezpieczeństwa. Przesuń się na neutralne i powoli włącz hamulec bezpieczeństwa. Samochód może się poślizgnąć, więc bądź ostrożny!

8. Użyj otoczenia, aby pomóc w zatrzymaniu samochodu.

Jeżeli hamulec bezpieczeństwa również zawiedzie, użyj otoczenia, aby spowolnić pojazd do całkowitego zatrzymania. Może to obejmować ocieranie kół o krawężnik, jazdę po miękkim poboczu, a nawet szlifowanie o cementowe przekładki.

9. Poszukaj pomocy.

Gdy już wyjdziesz z ruchu i samochód zatrzyma się całkowicie, podnieś maskę samochodu i zrób wszystko, co w Twojej mocy, aby być bardziej widocznym dla innych kierowców. Przywiązanie czegoś białego do lewych drzwi Twojego samochodu to świetny sposób, aby to zrobić. Policjanci i operatorzy ciężarówek holowniczych zrozumieją, że potrzebujesz pomocy. Zadzwoń pod numer holownika lub numer pomocy drogowej.

10. Nie wolno jeździć bez hamulców!

Może to zabrzmieć jak brak hamulców, ale nie daj się skusić na jazdę samochodem z dowolną prędkością bez hamulców. Narazisz na niebezpieczeństwo siebie i swoich bliskich.

Awaria hamulców jest twoim najgorszym koszmarem. To też nasz koszmar. Coroczna kontrola hamulców to najlepszy sposób, by zapobiec ich awarii. Przyjdź do lokalnego warsztatu i porozmawiaj z technikiem na temat obsługi i naprawy hamulców. Gdy usterka hamulca sprawi, że staniesz na linii bocznej, naprawią Twoje hamulce, abyś mógł wrócić na miejsce kierowcy.

Zobacz również