•   Piątek, 12 kwietnia 2024
Wiedza motoryzacyjna

Jak często powinno się wyrównywać opony?

Gdy opony są właściwie ustawione, pojazd jedzie prosto, a jazda jest płynna. Ale gdy ustawienie opon jest wyłączone, cały pojazd czuje się wyłączony.

Słaba zbieżność kół powoduje, że pojazd przesuwa się w jedną lub w drugą stronę, nawet na prostej i równej drodze. Może to powodować szybsze zużywanie się opon i wpływać na reakcję samochodu, a w rezultacie zagrażać bezpieczeństwu!

Kiedy więc potrzebujesz wyosiowania opon? Jeżeli zauważysz jakiekolwiek zmiany kierunku jazdy lub nierównomierne zużycie opon, natychmiast otrzymasz odpowiedź.

W przeciwnym razie ogólna zasada mówiąca o tym, kiedy należy wykonać regulację geometrii opon, obowiązuje raz w roku. Ale nie dotyczy to każdego pojazdu.

Kiedy można potrzebować wcześniejszej regulacji geometrii opon?

Wiele sytuacji może mieć wpływ na to, jak często należy przeprowadzać kontrolę geometrii opon. Jeżeli na którekolwiek z poniższych pytań można odpowiedzieć "tak", to prawdopodobnie nadszedł czas, aby zaplanować wyrównanie opon wcześniej niż później.

  • Czy w Państwa pojeździe zamontowano nowe opony? Jest to idealna okazja do wykonania regulacji geometrii opon. Dzięki temu opony będą się równomiernie zużywać od momentu rozpoczęcia jazdy.
  • Czy ostatnio uderzyłeś w dziurę lub krawężnik? Taki wstrząs w systemie Twojego samochodu może z łatwością wybić jedną lub więcej opon z osiowania. Z czasem niewielka niewspółosiowość może spowodować wiele nierównomiernego lub przedwczesnego zużycia opon.
  • Czy regularnie jeździsz po źle utrzymanych drogach z koleinami, pęknięciami i zanieczyszczeniami? Dziury nie są jedyną rzeczą, która może powodować niewłaściwe ustawienie kół. Trudna jazda też może być przyczyną.
  • Czy Twój samochód jest uważany za "sportowy" (podobnie jak Ford Mustang czy Nissan 350Z) i czy ma szersze opony? Szersze opony często wymagają regulacji pod wieloma kątami - zbieżności, pochylenia i kółka - aby zapewnić optymalne dopasowanie opony. Nie martw się jednak o zapamiętanie tych kątów.

W niektórych warunkach może się zdarzyć, że opony będą rzadziej regulowane. Jeżeli w ciągu roku nie pokonasz wielu kilometrów - powiedzmy około 6000 km - prawdopodobnie uda ci się uzyskać nieco szersze ramy czasowe użytkowania opon.

Nie zwlekaj: wyreguluj opony już dziś.

Jeżeli odpowiedziałeś "tak" na którekolwiek z naszych pytań lub nie pamiętasz, kiedy ostatni raz miałeś ustawione opony, umów się na kontrolę i serwis.

A potem, odpręż się. To są ludzie obsługi, nie handlowcy. Oznacza to, że nie będziesz miał do czynienia z żadną trudną sprzedażą. W lokalnym warsztacie otrzymasz od wykwalifikowanego technika serwis wyrównywania opon, profesjonalny wgląd i pomocne wskazówki.

 

 

 

Zobacz również