•   Piątek, 22 września 2023
Poradnik Kierowcy

Jak zapobiegać częstym przyczynom awarii samochodów

Widzisz je cały czas: wracasz do domu z pracy, płyniesz na letnią wycieczkę drogową lub przebywasz na parkingu centrum handlowego. Czym oni są? Awarie samochodowe. AAA dostaje ponad 30 milionów połączeń w danym roku od kierowców, którzy utknęli na poboczu drogi. Pomoc w upewnieniu się, że ty i twoja rodzina pozostajecie bezpieczni (i poruszają się!) na drodze, kiedy to ma największe znaczenie, tylko przez wyprzedzanie tych wspólnych powodów samochód załamuje się.

Co sprawia, że samochód się psuje?

Problemy z oponami

Twój samochód może być fabrycznie nowy i w kształcie tip-top, ale to nie ma znaczenia, czy masz stare, zużyte opony. Płaskie opony i przedmuchiwane opony mogą natychmiast zniweczyć Twoje plany. Pomóż uniknąć obu tych czynników, utrzymując ciśnienie w oponach na szczycie i głębokość bieżnika - dwa czynniki, które mogą powodować problemy z oponami, jeśli pozostaną one niekontrolowane.

Niskie ciśnienie w oponach prowadzi na przykład do tego, że większa część powierzchni opony styka się z podłożem, a tym samym większe tarcie między oponą a drogą. Większe tarcie oznacza większe zużycie, większą ilość ciepła, a co za tym idzie, częściej, a wszystko to naraża opony na ryzyko rozdzielenia bieżnika, wydmuchania opony i poważnego wypadku.

Technik Tires Plus może ocenić ciśnienie w oponach i ich bieżnik, sprawdzić, czy opony nie są źle ustawione i obrócić je zgodnie z zaleceniami producenta (lub mniej więcej co 5000 mil). W zależności od pojazdu i potrzeb związanych z jazdą, technik może zaproponować zestaw opon typu run-flat DriveGuard. Te wytrzymałe opony umożliwiają jazdę do 50 mil z prędkością do 50 MPH, nawet po przebiciu opony lub całkowitej utracie powietrza.

Problemy z akumulatorem

Awaria akumulatora samochodowego jest przyczyną większości awarii samochodów, zwłaszcza w ekstremalnych warunkach pogodowych. Przypadkowo, to jest czas, w którym naprawdę nie chcesz utknąć na zewnątrz!

Regularne testy akumulatorów są kluczem do zapobiegania awariom. Jeden szybki test diagnostyczny może uratować Cię przed utknięciem z martwym akumulatorem w najgorszym możliwym czasie.

Technicy Tires Plus mogą upewnić się, że akumulator jest czysty, naładowany i bezpiecznie podłączony. Mogą również określić szacunkową temperaturę, w której akumulator może ulec awarii. Jeśli Twój akumulator samochodowy jest słaby, czy nie wolałbyś dowiedzieć się, że trzeba go wymienić, będąc w sklepie samochodowym?

Przegrzanie silnika

Przegrzanie silnika jest częstym i często przerażającym zjawiskiem. Zaparkuj samochód w cieniu, jeśli to możliwe, regularnie sprawdzaj poziom płynu chłodniczego pod maską silnika (tylko wtedy, gdy silnik jest chłodny) i zwracaj uwagę na wskaźnik temperatury pojazdu.

Oznaki przegrzania silnika nie są trudne do zauważenia: wskaźnik temperatury będzie się wspinał i prawdopodobnie będziesz widział dym wydobywający się spod maski silnika. Nie ignorujcie tych znaków! Zatrzymaj się, wyłącz samochód i wezwij pomoc. Jedź dalej, a możesz uszkodzić silnik.

Pamiętaj, że większość wskaźników temperatury na desce rozdzielczej nie pokazuje dokładnej temperatury. Zamiast tego, na krawędziach wskaźnika znajdują się oznaczenia wskazujące na zimno i gorąco. Normalny zakres temperatury jest w środku.

Aby zapobiec przegrzaniu silnika, poproś o sprawdzenie płynu chłodzącego przy każdej wizycie w lokalnej firmie Tires Plus w celu wymiany oleju.

Brak gazu

Według ostatnich badań AAA, 24 miliony amerykańskich kierowców informuje, że będą kontynuować jazdę po zapaleniu się światełka ostrzegawczego o niskim poziomie paliwa. Nic dziwnego, że jest tak wielu z nas, którzy utknęli, zupełnie bez gazu!

Skończenie się gazu może szybko doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji, albo poprzez unieruchomienie samochodu na ruchliwej jezdni, albo poprzez utknięcie w mniej niż idealnej okolicy. Nie pozwól, aby Ci się to przytrafiło - miej w zwyczaju utrzymywać przez cały czas co najmniej jedną czwartą zbiornika paliwa. Oszczędzaj paliwo, unikając szybkiego ruszania i zatrzymywania się oraz wyposażając swój samochód w opony, które zwiększają jego wydajność paliwową!

Zablokowane lub zgubione kluczyki

Według Consumer Reports, AAA każdego roku otrzymuje połączenia od ponad 4,000,000 zablokowanych kierowców. Choć bycie zamkniętym na klucz to nie to samo, co zepsucie się samochodu, to z pewnością można się na to poczuć. Bez kluczyków samochód nie zepsuje się.

Unikaj blokady, robiąc z siebie nawyk trzymania kluczy przy sobie. Nigdy nie zostawiaj ich w samochodzie. Zamknij samochód na kluczyk na kluczyk (zamiast na wewnętrzny guzik), abyś musiał zabrać ze sobą kluczyki przy wyjściu. Zapasowy kluczyk przechowuj gdzieś pod ręką, np. we wspólnym miejscu w domu lub w torebce. Możesz też dać zapasowy kluczyk członkowi rodziny na przechowanie.

Nie pozwól, aby kłopoty z samochodem zepsuły zabawne letnie plany. Zwróć się do lokalnego warsztatu, gdy pojawią się pierwsze oznaki problemów z oponami, problemami z akumulatorem lub przegrzaniem silnika.

Zobacz również