Jak daleko mogę jechać z włączonymi światłami paliwowymi?
Blask wskaźnika paliwa wydaje się zniechęcający, gdy wskakujesz do samochodu i spóźniasz się do pracy. A problem polega na tym, że nie mówi ci, jak daleko się posuniesz, dopóki nie skończy ci się paliwo. Lampka paliwowa może być włączona przez czujnik poziomu paliwa lub przez pokładowy kalkulator odległości do opróżnienia. To, jak daleko możesz jechać na pustym pojeździe, zależy od warunków drogowych i Twoich nawyków. W przypadku małego samochodu można przejechać od 60 do 80 km, natomiast w przypadku większych samochodów i SUV-ów od 30 do 50 km. Najlepszą praktyką jest przechowywanie jednej czwartej baku paliwa w samochodzie przez cały czas. W ten sposób, jeśli zapomnisz zatankować, masz wystarczająco dużo rezerwy, aby dojechać do najbliższej stacji benzynowej w celu uzupełnienia paliwa.
Jak niebezpieczne jest ignorowanie pomocnego blasku wskaźnika poziomu paliwa?
Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać jest to, że wskaźniki poziomu paliwa dają przybliżony obraz poziomu paliwa i nie są najbardziej precyzyjnymi przyrządami. Nawet w najnowocześniejszych obecnie samochodach poziom w zbiorniku jest mierzony za pomocą pływaka. Wysokość pływaka jest następnie przekazywana do miernika paliwa albo elektronicznie za pomocą mikrokontrolera, albo za pomocą małych cewek i pasków metalu. Gdy zaświeci się kontrolka ostrzegawcza niskiego poziomu paliwa, w zbiorniku może pozostać około 6-8% paliwa. Może to być od 4 do 8 litrów paliwa w dowolnym miejscu. Zależy to od typu samochodu, przebiegu, warunków drogowych itp.
Podstawowe ryzyko związane z jazdą na niskim paliwie to utknięcie na drodze. Poza tym można uszkodzić pompę paliwową. Jeśli w zbiorniku nie ma wystarczającej ilości paliwa, pompa paliwowa zaczyna zasysać powietrze i może się przegrzewać. A jeśli tak się stanie, będziesz musiał zapłacić więcej, niż wynosi cena baku paliwa.
Jeśli jesteś daleko od stacji paliw, jaki jest najlepszy sposób na zaoszczędzenie tych ostatnich kropli?
- Jeśli to możliwe, należy jechać z prędkością około 65 km/h - najbardziej oszczędną pod względem zużycia paliwa. Zależy to jednak od kilku czynników, takich jak miejsce, w którym jedziesz, warunki drogowe, pogoda itp.
- Zwiń okna. Otwarte okna mogą powodować dodatkowe przeciągi i zwiększać opór wiatru, przez co silnik zużywa więcej paliwa.
- Jedź prosto na pedał gazu - utrzymuj stałą prędkość i korzystaj z tempomatu, jeśli jesteś na autostradzie.
- Napompowuj opony do odpowiedniego ciśnienia, ponieważ niedopompowane opony mogą zwiększyć zużycie paliwa.
- Odłączaj ładowarki i wyłączaj elektroniczne gadżety, jeśli są.
W związku z tym prowadzenie samochodu przy włączonym wskaźniku niskiego ciśnienia paliwa nie tylko stawia Cię w trudnej sytuacji, ale także naraża na kosztowne uszkodzenie samochodu. Najlepszym sposobem na uniknięcie tego jest zachowanie większej ostrożności i posiadanie zawsze jednej czwartej zbiornika paliwa, zwracanie szczególnej uwagi na konserwację opon, konserwację samochodu, uczenie się skutecznych sposobów na poprawę efektywności paliwowej i cieszenie się jazdą!