•   Poniedziałek, 27 maja 2024
Poradnik Kierowcy

Ostateczna lista kontrolna dla Twojej wakacyjnej podróży drogowej

Święta są już za nami. Jest to pora roku, kiedy wiele osób wyrusza w drogę, aby odwiedzić bliskich, czy to po drugiej stronie miasta, czy też w całym kraju. Ale z zimną pogodą przychodzą nieprzewidywalne warunki drogowe, nieoczekiwane pit stopnie i nieplanowana konserwacja pojazdu. Nie wspominając o lawinie kierowców pędzących do domu na wakacje!

Zanim wskoczysz do samochodu i wyruszysz na wakacyjną drogę - zamarznij! Zapoznaj się z tą listą, aby dowiedzieć się, jak zimować swój pojazd, co pakować na podróż i jak radzić sobie z niekorzystną pogodą.

Jak przygotować się do zimowej podróży drogowej

Wybrałeś idealne miejsce na zimową wycieczkę, zdjąłeś ciężkie płaszcze i buty śniegowe i zaplanowałeś trasę. Jesteś gotowy, prawda? Prawie! Ostatnią rzeczą, jakiej chcesz, to wypadek związany z pogodą lub awaria w drodze na zimową wycieczkę. Aby zapobiec nieoczekiwanym problemom, oto kilka istotnych kroków przygotowawczych dla Twojego samochodu:

Sprawdź poziom płynów w samochodzie

Twój pojazd może potrzebować innego rodzaju oleju w zimie niż w lecie. Nawet jeśli nie należy Ci się rutynowy serwis olejowy, dobrze jest zabrać swój samochód na wymianę oleju i upewnić się, że masz odpowiedni rodzaj oleju silnikowego na zimę. Kiedy zabierasz swój samochód do Tires Plus na wymianę oleju, możemy uzupełnić inne płyny (takie jak płyn do wycieraczek czy płyn hamulcowy).

Przetestuj swój akumulator

Martwy akumulator samochodowy może być nieszczęśliwy w środku zimy, a w niektórych przypadkach może szybko oznaczać zagrożenie dla Ciebie i Twojej rodziny. Jeśli nie będziesz często sprawdzać poziomu naładowania akumulatora, możesz nie zdawać sobie sprawy, że jest on prawie wyczerpany, aż do momentu, gdy będzie za późno.

Przejdź na opony zimowe

Opony całoroczne mogą ją przeciąć, jeśli cała zimowa podróż odbywa się w dość łagodnym klimacie, bez śniegu. Jeśli istnieje jakakolwiek szansa, że będziesz musiał jeździć na mokrej, mroźnej, oblodzonej lub ośnieżonej nawierzchni, opony zimowe są niezbędne. Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze odpowiednich opon zimowych do Twojego samochodu, kupuj opony zimowe w Internecie lub udaj się do Tires Plus. Nie zapomnij też sprawdzić opony zapasowe!

Przygotuj się na zwiększony ruch drogowy

Posiadać plan unikania ruchu drogowego i zatłoczonych dróg. Drogi są znacznie bardziej ruchliwe w okresie wakacyjnym, a wybór terminów i godzin podróży o niskim natężeniu ruchu może pomóc w zachowaniu bezpieczeństwa na drodze od Święta Dziękczynienia przez cały okres sylwestrowy.

Jazda w Śniegu po raz pierwszy

Niezależnie od tego, czy jesteś króliczkiem śnieżnym na całe życie, czy jedziesz w śniegu po raz pierwszy, sprawdź nasze najlepsze wskazówki dotyczące bezpiecznej jazdy w śniegu. Zostaw mnóstwo dodatkowego czasu na dotarcie do celu i trzymaj torbę z piaskiem lub kocimi odchodami w bagażniku na wypadek, gdybyś zjechał z drogi i potrzebował pomocy w uzyskaniu przyczepności na śliskiej nawierzchni.

Zachowaj spokój, jeśli znajdziesz się w szczególnie trudnym miejscu. Jeśli nie czujesz się komfortowo podczas jazdy, zatrzymaj się w bezpiecznym miejscu (najlepiej takim, w którym możesz zatrzymać się w domu, na przykład na stacji benzynowej lub w restauracji) i poczekaj, aż minie najgorsza burza. Zadzwoń do ukochanej osoby i powiedz jej, gdzie się zatrzymujesz (jak babcia - będzie się martwić, gdy nie pojawisz się na kolacji!).

Co wziąć na Winter Road Trip

Zawsze dobrym pomysłem jest przechowywanie zapasów awaryjnych w samochodzie, ale jest to szczególnie ważne podczas zimowych wyjazdów drogowych. Nie wiesz, jak zaopatrzyć swój samochód? Oto, co warto wziąć na zimową wycieczkę, aby być przygotowanym na wypadek sytuacji awaryjnej.

Przenośny bank energii dla Twojego telefonu

Między GPS, transmisją strumieniową muzyki i tymi wszystkimi zdjęciami z podróży, bateria telefonu może nie wytrzymać całej podróży. A ty na pewno nie chcesz utknąć w zimowej burzy z martwym telefonem! Trzymaj pod ręką przenośny bank energii, aby naładować baterię telefonu. W ten sposób nie będziesz musiał polegać na swoim samochodzie, aby naładować telefon, jeśli będziesz potrzebował pomocy.

Zestaw ratunkowy na drodze

Bez względu na porę roku należy mieć przy sobie kable zworkowe (i zasilacze bateryjne, jeśli je masz!), latarkę, trójkąty ostrzegawcze lub flary oraz podstawowy zestaw pierwszej pomocy. Na zimowe przejazdy, będziesz chciał mieć skrobaczkę do lodu na przedniej szybie. Dodatkowo, możesz przyspieszyć czas skrobania dzięki sprayowi odmrażającemu szyby dla majsterkowiczów! Dobrym pomysłem jest również posiadanie małej łopatki w samochodzie na wypadek, gdyby opony utknęły, lub aby nie dopuścić do gromadzenia się śniegu i zablokowania rury wydechowej, jeśli samochód będzie stał bezczynnie przez dłuższy czas przy dużych opadach śniegu.

Koce i dodatkowa odzież zimowa

Zimowe warunki drogowe mogą się zmienić w mgnieniu oka, pozostawiając ciebie i twoją rodzinę w tyle. Upewnij się, że każdy może utrzymać ciepło! Spakuj koce, rękawiczki, kapelusze i inne ciepłe rzeczy dla siebie i wszystkich Twoich pasażerów. Aby utrzymać ciepłe ręce podczas pracy pod maską, schowaj w samochodzie kilka przenośnych pakietów z ogrzewaczami do rąk.

Przekąski i woda

Wiesz, co jeszcze bardziej pogarsza sytuację na zimowych drogach? Pasażerowie "Hangry". Trzymaj pod ręką mnóstwo butelkowanej wody i mieszanki szlakowej, na wypadek gdybyś był uwięziony dłużej niż godzinę lub dwie.

Zobacz również