•   Poniedziałek, 27 maja 2024
Poradnik Kierowcy

Jak dogłębnie wyczyścić swój samochód

Czy przygotowujesz się do sprzedaży swojego samochodu, czy po prostu potrzebujesz produktywnego projektu, który sprawi, że będziesz zajęty w ten weekend - głębokie czyszczenie samochodu to świetny pomysł! Zaoszczędź sobie trochę poważnej gotówki, pomijając myjnię premium i wybierając się w zamian za to na drogę majsterkowania. Dzięki tym wskazówkom możesz wyczyścić wszystko, od nadwozia Twojego samochodu po te brzydkie zakamarki pomiędzy fotelem a konsolą centralną!

Zacznij od środka na zewnątrz.

W celu uzyskania maksymalnej satysfakcji z wykonania detali w samochodzie typu "zrób to sam", zalecamy przejście z wnętrza samochodu na zewnątrz. Czyszczenie wnętrza samochodu jest nie tylko zwykle droższym dodatkiem do każdego detalu, ale zmniejszenie ilości rzeczy, które nosisz w samochodzie, może pomóc zaoszczędzić pieniądze na gazie. Według HowStuffWorks, usunięcie 100 funtów rzeczy może zwiększyć oszczędność paliwa o 1% do 2%!

1. Wyładuj cały dodatkowy ciężar.

To, czego będziesz potrzebował: Pudełka lub torby spożywcze wielokrotnego użytku (opcjonalnie)

Podczas gruntownego czyszczenia wnętrza samochodu, będziesz chciał zacząć od usunięcia wszystkich dodatkowych elementów, które przewoziłeś w bagażniku i na tylnym siedzeniu. Postaraj się, aby każda powierzchnia, od desek podłogowych po kieszenie tylnego siedzenia, była jak najbardziej wolna od bałaganu. Zdejmij takie rzeczy, jak torby z rzeczami, które planujesz przekazać, starą torbę na siłownię, zapomniane pudełka na lunch dla dzieci i dodatkowe kable do ładowania!

Sortuj te rzeczy w stosy - jeden na darowiznę, drugi na śmieci/recykling, drugi do przechowywania w domu, a trzeci na niezbędne rzeczy, które musisz włożyć z powrotem do samochodu do codziennego użytku.

2. Usuń mniejsze szanse i końcówki.

To, czego będziesz potrzebował: Cierpliwości!

Po rozładowaniu bałaganu, przeczesuj deski podłogowe samochodu po mniejsze przedmioty, takie jak monety, opakowania po cukierkach, stare paragony, długopisy itp. Te przedmioty są na tyle małe, że można je pominąć przy pierwszym przejściu, ale na tyle duże, że zapychają Twój domowy odkurzacz, którego będziesz używać w kolejnych krokach. Upewnij się, że niczego nie przegapisz, przesuwając fotele do przodu i do tyłu, gdy to robisz.

3. Wyczyść fotele.

To, czego będziesz potrzebował: Zatwierdzonego przez właściciela środka czyszczącego, starej szczoteczki do zębów lub delikatnej gąbki oraz ściereczki z mikrofibry (różnią się w zależności od materiału, z którego wykonane są siedzenia).

W zależności od materiału, z którego wykonany jest fotelik i zaleceń producenta, będziesz chciał użyć różnych środków czyszczących. Generalnie, foteliki winylowe można zetrzeć wodą destylowaną. Fotele z tkanin mogą być czyszczone łagodnym detergentem do prania rozcieńczonym w wodzie destylowanej, a fotele skórzane należy delikatnie przetrzeć wodą lub neutralnym środkiem do czyszczenia skóry. Jednak przed rozpoczęciem użytkowania zawsze należy sprawdzić instrukcję obsługi.

Czyszczenie winylowych siedzisk: Niektórzy producenci samochodów z fotelikami winylowymi lub skórzanymi syntetycznymi zalecają czyszczenie ich delikatnym mydłem rozcieńczonym w wodzie. Jeżeli ty rozdawać z szczególnie upartymi plamami, ty możesz rozważać pozwalać mydlaną mieszankę moczyć wewnątrz dla few minut przed dabbing je daleko z czystym, wilgotnym płótnem. Dodatkowo, niektórzy producenci samochodów mogą zalecić użycie specjalnych winylowych środków czyszczących do miejsc problematycznych.

Czyszczenie siedzisk z tkaniny: Generalnie foteliki tekstylne nie muszą być czyszczone tak często, jak skórzane, ale mimo to należy starać się czyścić je zgodnie z instrukcją obsługi samochodu. Zazwyczaj, aby pozbyć się luźnych plam, takich jak zapieczone błoto lub okruchy ciasteczek, zaczynasz od użycia suchej szczotki. Następnie należy nałożyć wilgotną ściereczkę z mikrofibry na wszelkie smugi. Jeżeli siedzenia są nadal brudne, twoja instrukcja może zalecać rozcieńczanie delikatnego środka czyszczącego do tkanin (jak dziecięcy detergent do prania) wodą, aby stworzyć roztwór czyszczący, który spali plamy. Możesz zastosować ten roztwór przy użyciu starej szczoteczki do zębów i wytrzeć go wilgotnym ręcznikiem.

Czyszczenie skórzanych siedzisk: Oryginalna skóra wymaga starannej i regularnej pielęgnacji! Wiele instrukcji obsługi właściciela zaleca, aby wycierać foteliki skórzane przynajmniej raz w miesiącu, używając miękkiej tkaniny z włókna, lekko zwilżonej wodą. Wytrzyj szmatkę przed obtarciem jej o skórę, aby uniknąć przemoczenia poduszek przez otwory i szwy w skórze. W przypadku uporczywych plam, producent samochodu może również zalecić potraktowanie fotelika neutralnym środkiem czyszczącym do skóry ph-.

Niezależnie od rodzaju materiału, z jakiego wykonane są fotele - zawsze należy postępować zgodnie ze wskazówkami zawartymi w instrukcji obsługi dotyczącymi sposobu i czasu czyszczenia siedzeń oraz unikać rozpryskiwania lub rozlania płynów wewnątrz pojazdu!

4. Należy również czyścić pasy bezpieczeństwa!

To, czego będziesz potrzebował: Czystej szmatki, lekko zwilżonej wodą destylowaną

Czyszczenie wnętrza samochodu daje doskonałą okazję do sprawdzenia, czy wszystkie pasy bezpieczeństwa są czyste i sprawne. Po pierwsze, upewnij się, że wszystkie pasy i sprzączki są na swoim miejscu - po ostatnim złożeniu fotelika zapięcia z tyłu mogły się zaplątać za nimi. Gdy wszystko będzie na swoim miejscu, zabierz się do pracy, wycierając pasy i sprzączki wilgotną szmatką.

Zwróć uwagę na stan pasów - czy są postrzępione czy rozerwane? Czy utknęły podczas pociągania? Czy zwijają się prawidłowo? Jeśli coś nie działa sprawnie, skontaktuj się z producentem samochodu, aby dowiedzieć się więcej. Bezpieczeństwo jest najważniejsze!

5. Odkurzyć dywaniki podłogowe.

To, czego będziesz potrzebował: Odkurzacz i przedłużacz podciśnienia (jeśli jest dostępny)

Odczep i zdejmij dywaniki podłogowe w samochodzie (nie zapomnij o tej w bagażniku!). Wstrząsnąć nadmiar brudu do najbliższego kosza na śmieci i położyć je na czystej powierzchni. Następnie odessać uporczywe plamy błota i śmieci. Jeśli maty samochodu są poplamione, należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta dotyczącymi czyszczenia. Generalnie, w przypadku dywaników tekstylnych, należy zastosować środek do czyszczenia pieniących się dywanów i wytrzeć go wilgotnym ręcznikiem. Natomiast maty gumowe odporne na warunki atmosferyczne można czyścić wodą z mydłem i szczotką.

6. Odkurzyć wnętrze samochodu.

To, czego będziesz potrzebował: Odkurzacz i przedłużacz

Przed zamontowaniem mat podłogowych z powrotem na miejsce odkurzyć deski podłogowe, siedzenia i przestrzeń bagażnika. Jeżeli Twój odkurzacz jest wyposażony w przedłużacz węża, użyj go, aby dostać się do trudno dostępnych miejsc, takich jak uchwyty na kubki, kieszenie w drzwiach oraz szczelina między konsolą centralną a siedzeniami.

7. Wyczyść deskę rozdzielczą i konsolę.

To, czego będziesz potrzebował: Czysta ściereczka z mikrofibry, czysta woda, delikatny środek do czyszczenia powierzchni i pasta do czyszczenia deski rozdzielczej (opcjonalnie).

Zanurzyć czystą ściereczkę z mikrofibry w wodzie i wykręcić ją. Za pomocą wilgotnej ściereczki delikatnie przetrzyj konsolę środkową, deskę rozdzielczą i drzwi wewnętrzne samochodu. Jeśli natkniesz się na jakieś uporczywe plamy lub bałagan, użyj delikatnego środka do czyszczenia powierzchni, aby dostrzec - potraktować ten obszar i wytrzeć go wilgotną szmatką. Na koniec, jeśli czujesz, że deska rozdzielcza Twojego samochodu nie ma oryginalnego połysku, użyj pasty do czyszczenia desek rozdzielczych.

Wyszczególnij zewnętrzną część deski rozdzielczej!

Teraz, gdy wnętrze twojego samochodu jest piskliwe czyste, nadszedł czas, aby nadwozie też nabrało blasku! Nie tylko umycie pojazdu sprawi, że będzie on wyglądał lepiej, ale także może pomóc poprawić widoczność na drodze i chronić lakier poprzez usunięcie pyłu i zanieczyszczeń z powierzchni samochodu.

1. 1. Umyj samochód.

To, czego będziesz potrzebował: Specjalistyczne mydło samochodowe, miękka gąbka, rękawica z mikrofibry, wąż i dwa wiadra wody.

Mydło samochodowe należy rozcieńczyć w jednym z wiader wody zgodnie z instrukcją na etykiecie. Następnie użyj węża ogrodowego do zmoczenia samochodu. Po zmoczeniu karoserii zanurz gąbkę lub mitenkę w wodzie z mydłem i użyj pionowych pociągnięć, aby oczyścić każdą stronę samochodu od góry do dołu (dzięki temu nie przegapisz żadnego miejsca). Jeśli zauważysz, że twoja gąbka się brudzi, wypłucz ją w drugim wiadrze z wodą i mocno wykręć przed przejściem do następnego miejsca.

Po szorowaniu całego pojazdu należy ją polać wodą z węża, aby usunąć ewentualne pozostałości mydła i wytrzeć ją do sucha czystą ściereczką z mikrofibry.

2. Nawoskować powierzchnię.

To, czego będziesz potrzebował: Carnauba lub wosk samochodowy na bazie polimerów i ściereczka z mikrofibry.

Wosk samochodowy może pomóc nadać karoserii bardziej wypolerowany wygląd, jednocześnie chroniąc ją przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Zapoznaj się z instrukcją użytkownika, aby dowiedzieć się, jaki typ i markę wosku należy stosować.

Ogólnie rzecz biorąc, najłatwiejszy wosk samochodowy do wykonywania detali typu "zrób to sam" jest dostarczany w butelce z aerozolem. Większość wosków w sprayu można nakładać bezpośrednio na powierzchnię samochodu, a następnie wcierać za pomocą wilgotnej ściereczki z mikrofibry.

3. Umyj okna.

To, czego będziesz potrzebował: Samochodowy środek do czyszczenia szyb i czysta ściereczka z mikrofibry.

Teraz, gdy zajęliście się lakierowaniem, nadszedł czas, aby przejść do szklanych powierzchni Waszego samochodu. Użyj specjalistycznego samochodowego środka do czyszczenia szyb (nie domowego sprayu do szyb). Po nałożeniu go, przetrzyj go do czysta ściereczką z mikrofibry.

4. Wypoleruj koła (opcjonalnie).

Co będzie Ci potrzebne: Wąż, mydło do mycia samochodu, dwa wiadra (mogą to być te same wiadra co w kroku pierwszym), szczotka o miękkim włosiu i ręcznik z mikrofibry.

Aby uzyskać najlepszy detal samochodu typu "zrób to sam", daj swoim felgom trochę TLC! Kurz hamulcowy, brud drogowy i błoto mogą zbierać się na kołach, odbierając pojazdowi polerowany wygląd. Aby oczyścić felgi, zacznij od lekkiego przepłukania ich wężem. Następnie zanurzyć szczotkę o miękkim włosiu w wiadrze z wodą z mydłem, którego użyłeś do mycia samochodu. Lekko szorować każde koło, zwracając szczególną uwagę na trudno dostępne zakamarki. Pozwólmy im usiąść na kilka minut, a następnie zmyjmy je wężem, aby odsłonić świeżo wyczyszczone felgi. Owiń rzeczy osuszając każde koło ręcznikiem i podziwiając swoją ciężką pracę!

Zobacz również