•   Poniedziałek, 26 lutego 2024
Wiedza motoryzacyjna

Co to jest Olej Syntetyczny?

Wymiana oleju jest niezbędna dla dobrego samopoczucia silnika. Jednak nie wszystkie oleje silnikowe są takie same. W niektórych przypadkach syntetyczny olej silnikowy może być lepszym wyborem dla Twojego samochodu ze względu na jego unikalne składniki i zalety.

Tutaj dowiesz się wszystkiego o oleju syntetycznym, w tym o tym, jak korzystny jest dla Twojego pojazdu, jak często go wymieniać i dlaczego może być najlepszym olejem dla Twojego silnika.

Czym jest Olej Syntetyczny?

Jak sama nazwa wskazuje, olej syntetyczny jest produkowany chemicznie. Olej syntetyczny zazwyczaj zaczyna się jako surowy, tak jak tradycyjny, ale jest wysoko rafinowany i zawiera mniej zanieczyszczeń niż jego konwencjonalny odpowiednik.

Oba rodzaje oleju służą do smarowania ruchomych części silnika w tym samym celu.

Czy syntetyczny olej jest lepszy dla Twojego samochodu?

Ogólnie rzecz biorąc, tak. Może być.

W serii testów, AAA stwierdziło, że olej syntetyczny jest średnio o 47% lepszy od konwencjonalnego oleju silnikowego.

Ponieważ ma mniej zanieczyszczeń niż tradycyjny olej, syntetyczny olej może utrzymać silnik w lepszej kondycji i pomóc w zapobieganiu naprawom. Kluczem do tych korzyści jest zdolność oleju syntetycznego do blokowania większej ilości osadów powstających w silniku niż w przypadku oleju konwencjonalnego. Pomaga on również usuwać wszelkie zanieczyszczenia, które już znajdują się w silniku. Jest to jeden z powodów, dla których stosujemy wyłącznie syntetyczny olej Pennzoil®. Żaden inny wiodący olej silnikowy nie pomaga utrzymać silników w czystości w porównaniu z Pennzoil®.

Ponadto, niska lepkość (lub szybszy przepływ) oleju syntetycznego zwiększa wydajność paliwową, ponieważ szybciej przepływający olej umożliwia szybszą pracę elementów silnika. Im mniej wysiłku twój silnik musi włożyć w pracę, tym mniej zużywa paliwa!

Jakie samochody powinny używać oleju syntetycznego?

Badania przeprowadzone przez AAA pokazują, że olej syntetyczny jest szczególnie korzystny dla pojazdów, które go używają:

  • Przewożą duże ładunki Mają silniki z turbodoładowaniem Podróżują często w ruchu ulicznym, zatrzymując się i ruszając Działają w ekstremalnie gorących lub zimnych warunkach.

Coraz więcej właścicieli pojazdów korzysta również z oleju syntetycznego. Według Consumer Reports, badanie przeprowadzone w 2018 r. przez National Oil and Lube News wykazało, że 57% właścicieli samochodów wybrało olej w pełni syntetyczny lub syntetyczną mieszankę. Z drugiej strony, tylko 32% ankietowanych kierowców zdecydowało się na konwencjonalny olej.

Mimo to, nie wszystkie silniki są przystosowane do stosowania olejów syntetycznych. Zawsze należy zapoznać się z instrukcją obsługi i stosować się do oleju zalecanego przez producenta. Instrukcja obsługi zawiera również informacje o tym, jak często należy wymieniać olej syntetyczny, jeśli ma to zastosowanie.

Większość nowoczesnych pojazdów ma częstotliwość wymiany oleju od 7 500 do 10 000 mil, zauważa Samochód i kierowca, co jest generalnie dobrym terminem do wykorzystania, jeśli nie można znaleźć żadnych informacji na temat odstępu czasu dla Twojego samochodu.

Ile kosztuje wymiana oleju syntetycznego?

Produkcja oleju syntetycznego jest bardziej skomplikowana niż produkcja oleju konwencjonalnego. Tak więc, syntetyczny olej może być nieco droższy.

Jednak różnica w cenie nie jest tak znaczna, jak można by sądzić - szczególnie, gdy weźmie się pod uwagę potencjalne oszczędności związane z naprawą samochodu, które można uzyskać dzięki odpowiedniej konserwacji silnika! Dodajmy do tego kupon na wymianę oleju lub sezonowy rabat od Tires Plus i jesteśmy gotowi na poważne oszczędności.

Czy syntetyczny olej jest tego wart?

Dla wielu właścicieli samochodów odpowiedź brzmi: "tak". Syntetyczny olej jest tego warty, ponieważ:

  • Olej syntetyczny chroni twój silnik lepiej niż konwencjonalny. Może on działać dłużej niż konwencjonalny olej, co prowadzi do rzadszej wymiany oleju. Pomaga zmaksymalizować oszczędność paliwa. Może zmniejszyć ryzyko związane z naprawami silnika.

Jeśli nadal nie masz pewności co do oleju syntetycznego, rozważ to: Firma AAA stwierdziła, że 83% techników samochodowych umieszcza syntetyczny olej w swoich pojazdach osobowych.

Teraz, gdy już wiesz, dlaczego syntetyczny olej może być lepszy dla twojego silnika, nie pozwól, aby wyższa cena cię zniechęciła. Porozmawiaj z technikiem przed przejściem na olej syntetyczny.

Zobacz również