•   Sobota, 2 grudnia 2023
Poradnik Kierowcy

Co robić, gdy samochód nie chce ruszyć z miejsca?

Nareszcie! Chrupiący, mroźny chłód zimy zapanował, przynosząc przytulne swetry, gorące kakao... i samochody, które nie chcą wystartować. Yuck! Kiedy jest zimny przód, ostatnią rzeczą, jaką chcesz zrobić, to spakować się i odepchnąć śnieg z podjazdu, tylko po to, by zdać sobie sprawę, że twój samochód nie zapali się.

Ale kiedy temperatura spada, może być wiele różnych rzeczy, które utrudniają uruchomienie samochodu. Dowiedz się, jak zimno wpływa na silnik Twojego samochodu i uzyskaj wskazówki, które pomogą Ci upewnić się, że nie zostaniesz pozostawiony samemu sobie.

Zrozumienie swojego samochodu

Jak zaczyna się twój samochód?

Po włożeniu i przekręceniu kluczyka lub naciśnięciu przycisku "start", silnik rozrusznika samochodu ożywa, zasilając silnik dużym prądem elektrycznym, który otrzymuje z akumulatora. Gdy silnik rozrusznika jest zasilany prądem, wypycha on zębatkę i włącza się z większym biegu.

Gdy te dwa biegi połączą się ze sobą, zaczynają się obracać (stąd określenie "obracanie silnika") - aktywując tłoki. Tłoki poruszają się w górę i w dół, zasysając powietrze do silnika. Z kolei komputer silnika wysyła paliwo do cylindrów silnika. W cylindrach świece zapłonowe zapalają mieszankę powietrzno-paliwową, co powoduje spalanie.

Jeżeli wszystkie te elementy i części nie będą ze sobą współpracować, spalanie nie nastąpi, co oznacza, że samochód (i ty) nie może nigdzie jechać.

Jak zimna pogoda wpływa na silniki samochodowe?

Zimno powoduje, że olej, płyn przekładniowy, płyn niezamarzający i inne niezbędne płyny w samochodzie zagęszczają się, uniemożliwiając ich swobodny przepływ przez silnik. Jeśli paliwo lub przewody hamulcowe są zużyte, wilgoć może wsiąknąć do wnętrza samochodu i spowodować zamarzanie płynów, co może doprowadzić do blokad uniemożliwiających uruchomienie silnika!

Dodatkowo, zimna pogoda zwiększa opór elektryczny, co utrudnia pracę akumulatora i świec zapłonowych. Przy 32°F akumulator traci około 35% swojej wytrzymałości, a przy 0°F 60% - informuje Centrum Badań Motoryzacyjnych AAA za pośrednictwem programu Patch. Kiedy jest zimno, uruchomienie silnika może zabrać do dwóch razy więcej prądu niż potrzeba w normalnych warunkach, dodaje Patch.

Jak uruchomić samochód w zimną pogodę

Jeśli twój samochód ma problemy z uruchomieniem na zimno, nie panikuj! Spróbuj tych metod, aby go uruchomić ponownie.

"Cycle" kluczyk

Upewnij się, że radio, reflektory, grzejnik itp. są wyłączone, aby nie pobierały energii z akumulatora i silnika. Teraz włóż kluczyk do stacyjki i przekręć go z pozycji "wyłączonej" do pozycji "start" około dziesięć razy. Kluczyk jest "rowerem", co może pomóc w rozgrzaniu akumulatora i rozrusznika. Jeśli ta taktyka nie zadziała za pierwszym razem, poczekaj chwilę i spróbuj ponownie.

Nadal nie masz szczęścia? Dajmy baterię do rozruchu.

Skoczmy na baterię.

Twoja bateria może potrzebować trochę mnie podnieść. Zadzwoń do przyjaciela, sąsiada, drugiego kuzyna lub kogokolwiek, kto przyjdzie ci na ratunek i uruchomi samochód. Upewnijcie się tylko, że jeden z was ma kable rozruchowe!

Jeśli przeskakiwanie baterii ponownie uruchomi twój samochód, wpadnij po darmową kontrolę baterii. Istnieje duża szansa, że akumulator ponownie się rozładuje. Szybka kontrola akumulatora da Ci znać dokładnie, ile zostało jeszcze energii.

Zadzwoń po pomoc drogową

Jeśli silnik nie przewróci się nawet po przytrzymaniu kluczyka w stacyjce i wyskoczeniu z akumulatora, nadszedł czas, aby wezwać pomoc ekspertów. Zadzwoń po pomoc drogową, aby samochód został odholowany do wybranego przez Ciebie sklepu Tires Plus, gdzie nasi przyjacielscy technicy mogą zdiagnozować i naprawić usterki w Twoim samochodzie.

Jak dbać o swój samochód podczas zimy

Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, aby zapobiec posiadaniu samochodu, który nie wystartuje na zimno.

Zimuj swój samochód

Eksperci w najbliższym warsztacie wiedzą, jak przygotować samochód do zimy. Wpadnij, aby sprawdzić swój akumulator, opony i niezbędne płyny samochodowe. Upewnienie się, że te rzeczy są gotowe na odważne zimno, może pomóc uniknąć niespodzianek.

Propozycja: Przejście na opony zimowe to świetny sposób, aby pomóc swojemu samochodowi w odważnym pokonywaniu oblodzonych dróg i zaśnieżonych podjazdów.

Trzymaj je pod przykryciem przez całą noc

Jeśli to możliwe, włóż samochód do garażu lub na lotnisko na noc. Zadaszony parking nie tylko osłania nadwozie samochodu, ale także chroni jego wewnętrzne funkcjonowanie, chroniąc istotne elementy przed ekstremalnymi temperaturami. Cieplejsze płyny przepływają swobodniej, pozwalając im skuteczniej wykonywać swoje zadania (np. smarowanie silnika).

Rozgrzewaj swój silnik

Puszczanie samochodu bezczynnie rano to gorąco dyskutowany temat. Faktem jest, że nowsze modele nie muszą stać bezczynnie przez pięć minut. Aby jednak nie obciążać niepotrzebnie silnika, należy jeszcze przed zwiększeniem prędkości pozwolić samochodowi osiągnąć optymalną temperaturę.

Obecnie standardem ogrzewania silnika jest a) uruchomienie samochodu, b) odczekanie 30 sekund i, c) delikatna jazda przez pierwsze kilka minut. Po krótkiej, łatwej jeździe, większość elementów silnika powinna być rozgrzana i gotowa do jazdy!

Nie pozwól, aby zimno Cię zatrzymało

Nie czekaj, aż utkniesz na zimnie! Przygotuj swój pojazd na zimno. Odwiedź najbliższe Tires Plus w celu sprawdzenia opon i w razie potrzeby dostrojenia silnika. Za każdym razem upewnimy się, że twój silnik jest przygotowany do pierwszego uruchomienia.

Zobacz również