Czy na oponach zapasowych można bezpiecznie jeździć?
Czy zastanawiałeś się, jak daleko możesz jechać na oponie zapasowej, którą założyłeś kilka dni temu, gdy miałeś przebitą oponę? Cóż, są pewne rzeczy, które musisz wiedzieć o swojej oponie zapasowej.
Opona zapasowa, zwana potocznie stepem, jest niczym innym jak dodatkową oponą przechowywaną w pojeździe, przeznaczoną do użycia w sytuacjach awaryjnych, takich jak pęknięcie opony. Opony zapasowe są zazwyczaj podzielone na 2 rodzaje - zwykłe opony zapasowe oraz opony oszczędzające miejsce lub pączki, choć istnieje kilka podkategorii dla każdej z nich. Regularne opony zapasowe mają ten sam rozmiar, co zwykłe opony, a oszczędność miejsca jest mniejsza niż w przypadku zwykłych opon.
Jeśli Twoja opona zapasowa ma regularny rozmiar, możesz wygodnie wymienić na nią przebitą oponę. Będzie ona działała dokładnie tak samo jak Twoja zwykła opona. Ale w takim przypadku upewnij się, że uszkodzona opona zostanie naprawiona jak najszybciej, ponieważ w przypadku kolejnego przebicia opony bez opony zapasowej, będzie to ryzykowna podróż.
Drugi typ opony zapasowej to opona oszczędzająca miejsce. Są one przeznaczone wyłącznie do użytku tymczasowego, dzięki czemu w przypadku uszkodzenia jednej z opon, które normalnie są używane, możesz udać się do najbliższego punktu naprawy opon. Jeśli masz taką oponę, możesz łatwo zrozumieć, że jej rozmiar jest do pewnego stopnia ograniczony. Jest to opona kompaktowa i lekka, aby zaoszczędzić miejsce w bagażniku. Istnieją jednak pewne ograniczenia dotyczące oszczędzającej miejsce opony zapasowej. Po pierwsze, opona oszczędzająca miejsce nie jest tak solidna i trwała jak pełnowymiarowa opona zwykła. Opony zwykłe w Twoim samochodzie mają warstwy poliestrowych kordów biegnących pod gumą, które nadają im wytrzymałość, jakiej potrzebują. Opony oszczędzające miejsce mają z kolei mniej kordu, przez co są mniejsze i lżejsze. W rezultacie mają one mniejszą trakcję. A mniejsza trakcja oznacza mniejszą zdolność hamowania. Oszczędność miejsca na oponie oznacza, że ABS i kontrola trakcji nie są tak skuteczne. Tak właśnie dzieje się, gdy jedzie się za daleko na oponie zapasowej oszczędzającej miejsce.
Twój mechanizm różnicowy przenosi moc silnika na koła za pośrednictwem przekładni. Wyobraźmy sobie zakręt na drodze; mechanizm różnicowy pobiera energię z silnika i przekazuje ją do kół. Dzieli on energię pomiędzy koła, dając im możliwość obracania się z różnymi prędkościami. Dzięki temu można wykonać wymagany zakręt. Oszczędność miejsca jest mniejsza niż w przypadku zwykłej opony, w związku z czym musi się ona obracać znacznie szybciej niż zwykła opona, która znajduje się na przeciwległym kole. Powoduje to, że Twój dyferencjał pracuje ciężej. Ma to również wpływ na zdolność prowadzenia samochodu. Dotyczy to nawet jazdy po prostej drodze. Jest to główny powód, dla którego producenci sugerują, aby zachować oszczędność miejsca na ograniczonym dystansie i ograniczonej prędkości 80 km/h. Ze względu na różnice w rozmiarach, jazda na oszczędzających miejsce oponach zapasowych na autostradach z dużą prędkością może być bardzo niebezpieczna. Ponadto, nie zaleca się naprawiania oszczędzacza miejsca w przypadku jego uszkodzenia. Opona musi zostać wymieniona!
Konserwacja opon zapasowych
- Ciśnienie powietrza w oponach zapasowych jest czymś, o czym należy pamiętać, aby były gotowe do użycia, kiedy tylko się chce. Sprawdzając ciśnienie w oponach swojego pojazdu, nie zapomnij o sprawdzeniu ciśnienia w oponie zapasowej. Powinno ono być napisane na naklejce na oponie lub wytłoczone gdzieś na jej bokach.
- Oponę zapasową należy czyścić od czasu do czasu, aby nie gromadził się kurz, który mógłby zardzewieć na feldze.
- Chociaż większość opon zapasowych pokonuje wiele kilometrów, dobrym zwyczajem jest sprawdzanie bieżnika opony zapasowej i obracanie go wraz z pozostałymi czterema oponami w pojeździe podczas rutynowej procedury rotacji opon. W ten sposób wszystkie opony w Twoim samochodzie będą się równomiernie zużywać i zapewnią Ci płynniejszą jazdę.
- Nie używaj opon zapasowych dalej niż powinieneś. Opona zapasowa, inna niż pełnowymiarowa opona zapasowa, ma na celu zabranie Cię tylko do najbliższego sklepu z oponami, gdzie możesz wymienić i naprawić uszkodzoną oponę.
- Podobnie jak w przypadku odległości, należy uważać na prędkość, z jaką prowadzona jest opona zapasowa. Należy zapoznać się z instrukcją obsługi pojazdu i uważnie przestrzegać instrukcji podanych na ograniczeniu prędkości opony zapasowej.
- Oponę zapasową należy dokładnie sprawdzić przez specjalistę ds. opon co najmniej dwa razy w roku. Należy upewnić się, że na oponie nie ma żadnych przecieków, nacięć ani innych uszkodzeń.
Dlatego należy zawsze mieć pod ręką oponę zapasową i regularnie ją konserwować. Jeśli masz niefortunne doświadczenie z oponą bez powietrza, brak opony zapasowej może pozostawić Cię w stresującej sytuacji.