•   Poniedziałek, 26 lutego 2024
Wiedza motoryzacyjna

Dobrze, Lepiej, Najlepiej: Wyjaśnione rodzaje olejów silnikowych

Jeśli chodzi o kupno oleju silnikowego, nie brakuje wyboru. Ta marka czy tamta? Konwencjonalna czy syntetyczna? Czy nadszedł czas, aby przestawić się na olej o wysokim przebiegu? W Tires Plus wiemy, że istnieje wiele rodzajów olejów silnikowych i jesteśmy tu, aby pomóc! Poniżej znajduje się wyjaśnienie trzech głównych typów olejów silnikowych i przewodnik po wyborze najlepszego oleju silnikowego do Twojego samochodu.

Konwencjonalny olej silnikowy: Dobry dla twojego budżetu

Ze wszystkich popularnych rodzajów olejów silnikowych, konwencjonalny olej może być jednym z najlepszych dla Twojego budżetu. Konwencjonalny olej jest produkowany z ropy naftowej wydobywanej pod ziemią i jest zaprojektowany tak, aby wykonać jedną pracę: utrzymywać silnik w stanie smarowania i płynnej pracy. Konwencjonalny olej silnikowy, taki jak Quaker State Advanced Durability Oil, może pomóc chronić Twój silnik przed rdzą, korozją i szkodliwymi zanieczyszczeniami.

Konwencjonalny olej silnikowy jest dobry do oszczędzania gotówki i spełnia wymagania większości producentów, ale zawiera pewne zanieczyszczenia. Choć nie jest to koniecznie problem krótkoterminowy, z czasem może on umożliwić gromadzenie się w silniku większej ilości "śmieci", niż w przypadku bardziej rafinowanego oleju silnikowego, np. syntetycznego.

Olej wysokoprzetworzony (High Mileage Oil): Lepszy dla długowieczności silnika

Czy ty i twój samochód jesteście w długotrwałym, zaangażowanym związku? Jeśli tak, twój silnik pokochałby trochę TLC w postaci oleju silnikowego o wysokim przebiegu. Tak jak 20 letni małżonek ma inne potrzeby niż trzytygodniowy letni fling, tak pojazdy z przebiegiem ponad 75 000 mil mają inne potrzeby w zakresie oleju silnikowego niż nowsze pojazdy.

Korzyści płynące z oleju o wysokim przebiegu są dość znaczące: większa wydajność paliwowa, czystsza praca i mniejsze zużycie to tylko niektóre z nich. Olej o wysokim przebiegu może być nieco droższy niż konwencjonalny olej silnikowy, ale jest tego warty. Jest on wzbogacony o specjalne środki kondycjonujące, które pomagają zredukować i zapobiegać wyciekom poprzez odnawianie starzejących się, pękniętych lub kruchych plastikowych i gumowych części silnika. Twój silnik, podobnie jak wiele innych obiektów, jest tylko tak silny, jak jego najsłabsza część, a olej o wysokim przebiegu może pomóc chronić tę siłę.

Jeśli planujesz prowadzić samochód do momentu, gdy skórzane fotele popękają i zabarwienie szyb ulegnie rozmyciu, weź pod uwagę olej o wysokim przebiegu. Ten rodzaj oleju silnikowego może pomóc zapewnić tobie i twojej jeździe o wiele więcej szczęśliwych lat razem.

Syntetyczny olej silnikowy: Najlepszy dla ochrony silnika

Jeśli chodzi o wybór najlepszego oleju silnikowego do Twojego silnika, olej syntetyczny znacznie wyprzedza konwencjonalny. Jest idealny do dzisiejszych nowoczesnych silników o wyższych osiągach. Chociaż pochodzi z ropy naftowej (podobnie jak olej konwencjonalny), olej syntetyczny jest wysoko rafinowany i zawiera znacznie mniej zanieczyszczeń niż olej konwencjonalny.

Dzięki temu czysty syntetyczny olej, taki jak Pennzoil Platinum Full Synthetic, może więcej niż tylko zapobiegać tworzeniu się gęstych osadów lub złomów w silniku; może również pomóc w oczyszczaniu wszelkich złomów, które już się w nim zgromadziły.

Olej syntetyczny jest również idealnym wyborem na zimę. Ponieważ jest on częściowo produkowany przez człowieka, olej syntetyczny może łatwiej przepływać w niskich temperaturach, co może znacznie zmniejszyć zużycie silnika podczas rozruchu w niskich temperaturach.

Chociaż olej syntetyczny może być droższy niż konwencjonalny, nie ma wątpliwości, że zapewnia lepszą ochronę.

Jeśli chcesz przestawić się na syntetyczny, ale nie jesteś gotowy, aby zrezygnować z tej dodatkowej gotówki, spróbuj oleju z mieszanką syntetyczną, takiego jak Pennzoil Gold Synthetic Blend. Syntetyczne oleje mieszane są bardziej wyrafinowane niż konwencjonalne, ale tańsze niż pełne syntetyczne, co czyni je świetną opcją typu "in between".

Jaki jest najlepszy olej silnikowy do mojego samochodu?

Doświadczeni technicy chętnie wyjaśnią najlepsze typy olejów silnikowych, abyś mógł wybrać olej, który pasuje do twojego samochodu i twojego budżetu. Mogą być pod maską, ale Ty siedzisz na fotelu kierowcy, więc dokonaj wyboru, który jest odpowiedni dla Ciebie! Gotowy do jazdy? Umów się na wymianę oleju w najbliższym warsztacie.

Zobacz również