•   Piątek, 12 kwietnia 2024
Poradnik Kierowcy

Czy potrzebuję nowych wirników? 4 Oznaki, czas na wymianę wirnika

Nie musisz spędzać dużo czasu jeżdżąc samochodem, aby zapoznać się z jego dziwactwami! Może będziesz musiał zwijać szybę aż do samego końca, zanim pójdzie w górę, albo twój bagażnik zatrzaśnie się tylko wtedy, gdy uderzysz go pięścią.

Niestety, niektóre dziwactwa sprawiają, że skok do płaskich "obaw". Dotyczy to zwłaszcza wirników, które są istotną częścią układu hamulcowego pojazdu.

Jeśli zadasz sobie którekolwiek z poniższych pytań, nadszedł czas, aby skierować się w naszą stronę i zlecić kontrolę wirników Twojego samochodu doświadczonemu mechanikowi.

Być może nadszedł czas, aby wymienić wirniki, kiedy pytasz...

Dlaczego moja kierownica wibruje?

Ogrzewanie i chłodzenie generowane przez normalną mechanikę hamulcową może z czasem powodować wypaczanie się wirników. Kiedy to wypaczenie się zdarzy:

  1. Zastosowanie hamulców aktywuje klocki hamulcowe.
  2. Klocki hamulcowe stykają się z wypaczonymi wirnikami.
  3. Kierownica wibruje - wrażenie to opisuje się również jako drżenie lub pulsowanie - ponieważ klocki podążają za konturami wypaczonych wirników.

Jeśli kierownica powoduje silne uściski dłoni, może być konieczna wymiana wirnika.

Skąd się biorą te odgłosy trzeszczenia?

Jest to trudny do przeoczenia znak ostrzegawczy, ponieważ to właśnie go zauważą Twoi pasażerowie. (Razem ze wszystkimi innymi na drodze!)

W pewnym sensie, wypaczone lub zużyte wirniki wydają dźwięk w taki sam sposób, jak płyty winylowe.

Płyty mają rowki, które za pomocą igły przekładają się na dźwięk w miarę ich obracania się. Wirniki również mogą mieć rowki, ale to właśnie wypaczenie lub zużycie powoduje tę szczególną "muzykę", gdy układ hamulcowy jest włączony.

Zła muzyka wirnika nie jest zbyt przyjemna. Często opisuje się ją jako piszczenie, piszczenie, szlifowanie lub warczenie. Jeśli to słyszysz, nie zaczynaj tańczyć: idź do swoich lokalnych Tires Plus!

Jak to się stało, że moje wirniki są teraz niebieskie?

Jeśli Twój samochód ma większe koła z mniejszą ilością szprych, być może będziesz mógł zobaczyć wirniki bez zdejmowania opony. A może Twój kuzyn jest weekendowym hobbystą od napraw samochodów i zdjął jedną lub dwie opony, aby się im bliżej przyjrzeć. Jakkolwiek się to zdarzyło, zbliżenie się do siebie i osobiste spojrzenie na wirniki ujawniło niebieski odcień.

Sprawca jest znajomym: nadmierna temperatura. Doprowadzenie wirników do tego stanu zwykle wymaga "jazdy". Oznacza to, że podczas jazdy hamulec jest ciągle włączony. Może się tak zdarzyć na przykład w przypadku kierowców, którzy codziennie muszą poruszać się po pagórkowatym terenie.

Nawet jeśli niebieski jest Twoim ulubionym kolorem, nie chcesz go widzieć na swoich rotorach. Ciepło, które spowodowało takie zabarwienie, mogło również uszkodzić Twój układ hamulcowy.

Czy potrzebuję nowych wirników?

Jeśli kwestionujesz swoje hamulce i zastanawiasz się, kiedy wymienić wirniki hamulcowe, czas na bezpłatną kontrolę hamulców w lokalnym warsztacie.

Zobacz również