•   Piątek, 12 kwietnia 2024
Poradnik Kierowcy

Ważne akcesoria do opon jakie każdy właściciel pojazdu musi posiadać

Niezależnie od tego, czy chodzi o bezpieczeństwo, czy też o poprawę osiągów, dbałość o opony z pewnością zajmuje centralne miejsce w dziedzinie konserwacji samochodów. Można to przypisać rosnącej świadomości na temat konserwacji i usług serwisowych wśród właścicieli pojazdów. Poniższe akcesoria do opon samochodowych pozwalają na bezproblemową konserwację i utrzymanie dobrego wyglądu samochodu. Warto sprawdzić, czy masz je w bagażniku.

Zestaw do naprawy przebicia opony

Niektóre z nowszych luksusowych samochodów osobowych z oponami bezdętkowymi są wyposażone w zestaw do naprawy opon wraz z systemem monitorowania ciśnienia w oponach zamiast w opony zapasowe. Zestaw do naprawy opon jest niezbędny zwłaszcza dla osób, które bardzo często wyjeżdżają na wycieczki i przejażdżki w terenie. W przypadku nagłej awarii, zestaw do naprawy opon może być Twoim wybawcą w odległych miejscach, gdzie trudno jest znaleźć w pobliżu warsztat naprawczy opon. Zestaw do naprawy opon składa się ze wszystkich biegów potrzebnych do tymczasowej naprawy niewielkiego przebicia. Zestaw ten zazwyczaj składa się z rozwiertaka, sondy, kleju gumowego, pasków do naprawy przebitej opony, frezu i szczypiec do nosa. Niektóre z nich zawierają również akcesoria do zaworów, rękawice itp. Takie zestawy naprawcze mogą być używane do naprawy opon bezdętkowych. Jeśli uda Ci się samodzielnie naprawić oponę, pamiętaj, że jest to rozwiązanie tymczasowe, więc jedź delikatnie, utrzymuj prędkość poniżej 80 kmph i odwiedź najbliższy warsztat naprawczy opon.

Manometr

Utrzymanie właściwego ciśnienia powietrza jest najprostszą rzeczą, jaką można zrobić, aby opony wytrzymały dłużej, oszczędziły paliwo i poprawiły prowadzenie pojazdu. Podczas gdy wiele nowoczesnych pojazdów posiada system monitorowania ciśnienia w oponach, który alarmuje kierowcę o niskim ciśnieniu w oponach, dobrym pomysłem jest użycie ciśnieniomierza do regularnego sprawdzania ciśnienia w oponach Twojego samochodu. Zmiana ciśnienia w oponach jest spowodowana wieloma czynnikami, takimi jak zmiany temperatury otoczenia, zmiana temperatury opony podczas jazdy, ekspozycja na słońce, wyciek lub przebicie oraz osmoza (proces wydostawania się powietrza z drobnych otworów w gumowych ściankach opony). Dlatego ważne jest, aby sprawdzać ciśnienie w oponach co kilka tygodni.

Pompka do opon

Pompka do opon to kolejna ważna rzecz dla każdego właściciela pojazdu. Jeśli masz na sobie opony bezdętkowe i doznałeś przebicia, pompka do opon może być błogosławieństwem. To proste urządzenie jest przenośne i łatwe w obsłudze. Większość z nich posiada również manometr. W nieprzewidzianej sytuacji, gdy zauważysz ubytek powietrza w oponach i będziesz musiał je napompować, pompka do opon wystarczy. Posiadanie pompki do opon zapewnia utrzymanie optymalnego ciśnienia w oponach przez cały czas.

Kapturek zaworu

Kapturek zaworu pełni ważną funkcję zatrzymywania powietrza wewnątrz opony i zapobiega przedostawaniu się do niej wilgoci, brudu i zanieczyszczeń. Wiele razy, z powodu normalnego zużycia podczas jazdy, kapturek zaworu może się poluzować i odpadnąć. Posiadanie pod ręką kapturków wentyli w schowku oznacza, że zawór nigdy nie zostanie odsłonięty w przypadku jego zaginięcia.

Klapki błotne

Funkcją klap błotnych jest utrzymanie podwozia samochodu wolnego od zanieczyszczeń. Podczas jazdy opony są w ciągłym kontakcie z drogą, w wyniku czego zbierają błoto, kamienie, żwir, wióry skalne itp. Klapy błotne są świetną inwestycją chroniącą dolną część nadwozia samochodu przed pobiciem przez kamienie, skały i odłamki z drogi. Ten niedrogi dodatek nie tylko chroni Twój samochód, ale także chroni inne pojazdy wokół Ciebie przed błotem, które rozpryskuje się w powietrzu przez obracające się opony.

Zobacz również