•   Czwartek, 18 lipca 2024
Wiedza motoryzacyjna

Konserwacja UTV: Wybór akumulatora

Dobra konserwacja UTV obejmuje sprawdzenie akumulatora, aby upewnić się, że jest naładowany i gotowy do pracy. Podobnie jak akumulator w Twoim samochodzie, akumulator w Twoim UTV w końcu będzie musiał zostać wymieniony, więc oto co musisz wiedzieć o wyborze odpowiedniego akumulatora dla Twojego UTV.

Akumulatory kwasowo-ołowiowe

Akumulatory kwasowo-ołowiowe są najbardziej powszechnym typem akumulatorów i są dostępne od wielu lat. Możesz również usłyszeć, że są one określane jako akumulatory konwencjonalne. Ich ogniwa są oddzielone płytami ołowianymi zanurzonymi w kwaśnym roztworze, są niedrogie i trwałe, co czyni je atrakcyjnymi.

Ponieważ ten akumulator nie jest dostarczany w postaci zainstalowanej, musisz go przygotować. W tym celu należy napełnić obudowę akumulatora kwasem akumulatorowym, podłączyć go i naładować przed pierwszym użyciem. Więcej informacji można znaleźć w instrukcji producenta. Od czasu do czasu uzupełniaj poziom płynu w akumulatorze wodą - zwłaszcza jeśli jest on niski - i sprawdzaj poziom w ramach regularnej konserwacji UTV.

Akumulatory AGM (Absorbent Glass Mat)

W akumulatorze z matą z chłonnego szkła (AGM), zwanym również akumulatorem bezobsługowym, płyty ołowiane są oddzielone warstwami szkła. Ten typ akumulatora jest mniejszy i ma wolniejsze tempo rozładowywania, co oznacza, że może lepiej utrzymać ładunek, jeśli Twój UTV stoi nieużywany przez długi czas.

Ponieważ te akumulatory są szczelnie zamknięte, nie wymagają okresowego dolewania wody i dlatego są bezobsługowe. Dodatkowo, jeśli akumulator AGM przewróci się, nie dojdzie do rozlania płynu. Należy jednak pamiętać o okresowym sprawdzaniu stanu naładowania, tak jak w przypadku każdego innego akumulatora.

Akumulatory litowe

Innym wyborem jest akumulator litowy. Są one zapieczętowane przez producenta i gotowe do instalacji. Są lżejsze i mniejsze, ponieważ nie zawierają kwasu. Z akumulatorem litowym zasilającym Twój pojazd, możesz również wyeliminować sprawdzanie oleju z listy kontrolnej konserwacji UTV.

Sprawdź współczynnik CCA

Każdy z tych akumulatorów prawdopodobnie spełni swoje zadanie, ale jeśli chcesz uzyskać największą moc, przed zakupem sprawdź, czy nie ma na nim oznaczenia CCA (cold cranking amps). Liczba CCA wskazuje, jak dobrze Twój akumulator będzie uruchamiał silnik, gdy jest zimno - im wyższa liczba, tym więcej mocy jest w akumulatorze. Ponadto, wyższa wartość CCA może zwiększyć ładowność Twojego starszego UTV.

Zawsze upewnij się, że Twój akumulator jest naładowany i gotowy przed wyruszeniem na przygodę. Dodając ten krytyczny krok do regularnej konserwacji UTV, możesz uniknąć utknięcia na szlaku następnym razem, gdy zabierzesz swój UTV na przejażdżkę.

Sprawdź wszystkie akumulatory do UTV dostępne w NAPA Online lub zaufaj jednemu z 17 000 punktów NAPA AutoCare, w których przeprowadzane są rutynowe przeglądy i naprawy. Aby uzyskać więcej informacji na temat wyboru akumulatora do pojazdu UTV, porozmawiaj z kompetentnym ekspertem w lokalnym sklepie NAPA AUTO PARTS.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Flickr.

Zobacz również