•   Niedziela, 23 czerwca 2024
Poradnik Kierowcy

8 Efektywnych sposobów poprawy efektywności paliwowej twojego pojazdu

Efektywność paliwowa jest poważnym problemem dla każdego właściciela samochodu, biorąc pod uwagę rosnące ceny paliwa. Czy niezależnie od tego, jakim pojazdem jeździsz, starasz się zmaksymalizować swoją wydajność paliwową? Nie tylko jest to lepsze dla twojego portfela, ale kiedy zużywasz mniej paliwa, wytwarzasz mniej emisji, co jest lepsze dla naszej planety. Zakup samochodu zużywającego mniej paliwa jest korzystny zarówno dla środowiska naturalnego, jak i dla Twoich kieszeni. Jednak Twój styl jazdy wpływa również na zużycie paliwa. Nawet najbardziej ekonomiczne samochody mogą być trochę zbyt spragnione, gdy nie są prawidłowo prowadzone.

Oto 8 najlepszych sposobów na maksymalne wykorzystanie każdego litra paliwa.

1) Konserwacja samochodu
Plan konserwacji samochodu istnieje nie bez powodu. Dlatego nie można przegapić rutynowych kontroli. W ten sposób silnik i inne elementy mechaniczne będą działały efektywnie przez długi czas pomagając Ci poprawić wydajność paliwową. Upewnij się, że używasz odpowiedniego oleju do swojego samochodu i pamiętaj o częstej wymianie oleju silnikowego. Kontrola zawieszenia, wymiana filtrów powietrza, właściwa konserwacja opon to ważne usługi serwisowe, które procentują oszczędnością paliwa.

2) Ciśnienie w oponach
Regularnie sprawdzać ciśnienie w oponach. Niedopompowane opony są zarówno niebezpieczne, jak i kosztowne, a ich zużycie paliwa może wzrosnąć nawet o 5%. Opony z nadmiernym ciśnieniem nie nadają się również do użytku, ponieważ zmniejszają trakcję i powodują przedwczesne zużycie opon. Dlatego też, należy regularnie sprawdzać opony na wszystkich czterech kołach. Większość samochodów posiada naklejkę z zalecanym ciśnieniem na drzwiach kierowcy.

Regularna konserwacja opon jest zawsze zalecana. Ale nie chodzi tu tylko o pielęgnację i konserwację opon, na oszczędność paliwa może wpływać rodzaj opon w samochodzie. Na przykład, opony MICHELIN Energy to linia produktów przeznaczonych dla osób świadomych zużycia energii, zapewniających wyjątkową oszczędność paliwa.

3) Waga i opór powietrza w oponie
Waga oznacza zwiększone zużycie paliwa. Upewnij się, że twój but nie jest pełen rzeczy, których naprawdę nie potrzebujesz. Niepotrzebne przenoszenie ciężkich przedmiotów zmusi silnik tylko do zużycia większej ilości paliwa, aby przenieść większą masę. Dlatego raz na jakiś czas posprzątaj samochód, aby zwiększyć jego wydajność paliwową. Kolejną wskazówką jest nie zadzierać z aerodynamiką samochodu. Dach to dobre miejsce na duże, ciężkie przedmioty. Należy jednak pamiętać o tym, że zwiększają one opór powietrza, co kosztuje Cię sporo pieniędzy w związku z utratą oszczędności paliwa. Jeśli od jakiegoś czasu nie używasz bagażnika bazowego, powinieneś go zdjąć, aby zwiększyć oszczędność paliwa.

4) Klimatyzacja
Nie należy nadmiernie korzystać z nagrzewnicy lub klimatyzacji, ponieważ obie zużywają dodatkowe paliwo. Podczas jazdy ze szczególnie dużą prędkością należy zawsze zamykać okna. Otwarcie tych szyb zakłóca przepływ powietrza nad samochodem, powodując dodatkowe opory, co oznacza, że silnik zużywa więcej paliwa. Podczas jazdy z dużą prędkością idealne jest utrzymywanie włączonego systemu klimatyzacji i szyb w górze, aby oszczędzać paliwo.

5) Wyłączanie silnika
Nie utrzymuj silnika na chodzie, kiedy nie musisz. Zwłaszcza w sytuacjach miejskich, jeśli Twój samochód posiada funkcję start stop, która wyłącza silnik na światłach, użyj jej. Jeśli jednak Twój samochód nie posiada tej funkcji, nie zaleca się wyłączania silnika za każdym razem, gdy czekasz na zielone światło. Powodem tego jest fakt, że nowoczesne samochody z systemem start-stop mają większy akumulator z technologią start-stop i inny silnik rozrusznika, podczas gdy starsze samochody będą się wyczerpywały z akumulatora, jeśli będziesz włączał i wyłączał silnik podczas całej podróży.

6) Trzymaj się o jeden krok przed ruchem drogowym
Brzmi prosto, ale upewnij się, że planujesz swoją podróż. Wzrost liczby pojazdów na drogach w całym kraju wpłynął na zachowanie właścicieli pojazdów podczas jazdy. A sposób prowadzenia pojazdu ma duży wpływ na zużycie paliwa. Podczas jazdy w mieście, przewidywanie warunków ruchu drogowego może zapobiec częstemu przyspieszaniu i hamowaniu. Jazda w odpowiedniej odległości od pojazdu jadącego z przodu może pomóc w utrzymaniu stałej prędkości i zużyciu mniejszej ilości paliwa.

7) Hamowanie silnikiem
Wykorzystaj grawitację na swoją korzyść. Podczas zjeżdżania z góry włącz niższy bieg i zdejmij nogę z pedału gazu, aby utrzymać prędkość. Tak więc, prawie nie będziesz spalał żadnego paliwa, dopóki nie wciśniesz ponownie pedału gazu.

8) Zmiana biegów.
Kolejną wskazówką dotyczącą jazdy jest wczesna zmiana biegów. Większość nowoczesnych samochodów jest wyposażona we wskaźniki zmiany biegów, więc będziesz wiedział, kiedy najlepiej zmienić bieg w górę lub w dół. W przypadku starszych samochodów należy o tym wspomnieć w instrukcji obsługi. Znajdziesz tam zalecaną prędkość obrotową silnika na każdym biegu, dzięki czemu nie spalisz zbyt wiele paliwa.
Ogromna ilość paliwa może nie zostać zaoszczędzona przez wszystkie końcówki indywidualnie. Ale zbierzcie się, a od razu zaczniecie dostrzegać korzyści.

Zobacz również