•   Czwartek, 18 lipca 2024
Wiedza motoryzacyjna

Opony turystyczne a opony wyczynowe: Które z nich są dla ciebie dobre?

Musisz wymienić opony? Jest tam przytłaczająca ilość informacji, ale tylko ty wiesz dokładnie, czego chcesz!

Dowiedz się, jaka jest różnica między oponami turystycznymi a oponami wyczynowymi, i dowiedz się, jak wybrać najlepszy typ opony dla Ciebie i Twojego samochodu.

Czym są opony turystyczne?

 • Doskonałe do sedanów, minivanów, SUV-ów i samochodów osobowych.
 • Zrównoważone prowadzenie wraz z cichą i komfortową jazdą
 • Przeznaczony głównie do użytku całorocznego
 • Zapewniają świetną trakcję w mokrych i suchych warunkach

Opony turystyczne są idealne do sedanów, minivanów, SUV-ów i innych pojazdów osobowych. Ogólnie rzecz biorąc, są one niezawodną opcją, jeśli dużo jeździsz - niezależnie od tego, czy jest to trasa dojazdu do pracy, czy do szkoły (fuj!) lub jeśli przygotowujesz się do przejażdżki z dziećmi.

Opony turystyczne znane są z tego, że mają stosunkowo szeroki bieżnik, co pozwala im na większy kontakt z nawierzchnią. Dzięki swojej konstrukcji oferują zrównoważone prowadzenie, cichą, komfortową jazdę, a nawet ubranie bieżnika. Większość opon turystycznych sprzedawanych w Ameryce Północnej to opony całoroczne, co oznacza, że są one zaprojektowane tak, aby zapewnić doskonałą trakcję na mokrej i suchej nawierzchni - a czasami na lekkim śniegu!

Jeśli szukasz spokojnej jazdy, warto sprawdzić linię opon turystycznych Bridgestone Turanza - zwłaszcza Turanza QuietTrack. Nie uwierzysz, jak spokojna może być Twoja następna podróż, gdy Twoje opony pochłaniają hałas, tak jak robią to opony turystyczne Turanza. (Choć nie wynaleźliśmy jeszcze opon, które pochłaniają odgłosy jazdy na tylnych siedzeniach kierowców!)

Czym są opony wyczynowe?

 • Doskonałe do samochodów sportowych, coupe, egzotycznych i rajdowych.
 • Oferują ciasne zakręty i skróconą drogę hamowania
 • Zaprojektowany głównie do stosowania w wilgotnych i suchych warunkach letnich
 • Zapewniają lepsze osiągi, ale w zamian za kompromisy w zakresie przebiegu gazu, hałasu na drodze i trwałości opony

Coraz bardziej popularne opony wyczynowe są projektowane tak, aby zapewnić właścicielom samochodów sportowych, sportowych coupe, samochodów egzotycznych i wyścigowych lepsze właściwości jezdne i trakcyjne. Większość opon wyczynowych jest przeznaczona do użytkowania na mokrej i suchej nawierzchni latem, ale jeśli zależy Ci na osiągach i całorocznych możliwościach, opony Firestone Firehawk AS oferują to, co najlepsze z obu światów.

Opony wyczynowe charakteryzują się unikalnym wzorem bieżnika, konstrukcją i mieszanką gumy w celu zwiększenia komfortu jazdy. Opony te mogą poprawić właściwości toru wyścigowego Twojego samochodu, takie jak zdolność pokonywania zakrętów i skrócenie drogi hamowania. Może się jednak okazać, że w zamian za lepsze osiągi osiągniesz niewielkie kompromisy w zakresie przebiegu gazu, hałasu na drodze i trwałości opony.

Opony turystyczne a opony wyczynowe

Jak podjąć decyzję o wyposażeniu samochodu w opony turystyczne lub opony wyczynowe? Zacznij od sprawdzenia wytycznych producenta pojazdu, a następnie skoncentruj się na swoich potrzebach i pragnieniach związanych z jazdą. Jesteś na miejscu kierowcy! Przyjrzyjmy się niektórym z decydujących czynników.

 • Szukasz sportowej reakcji? Jeśli przejechałeś dodatkowe kilometry, aby uzyskać sportowy poziom wykończenia, opona wyczynowa może być odpowiednia dla Ciebie. Jeśli bardziej interesuje Cię cicha i wygodna jazda z punktu A do punktu B lub długa, swobodna jazda, to opona turystyczna może być tym, czego potrzebujesz.
 • Czy cenisz sobie całoroczną wszechstronność? Zarówno opony turystyczne, jak i wyczynowe mogą dobrze funkcjonować na mokrej i suchej nawierzchni, ale opony turystyczne są generalnie lepsze do całorocznej jazdy. Jeśli masz serce nastawione na opony wyczynowe, być może będziesz musiał przyjrzeć się wyczynowym oponom całorocznym lub rozważyć zmianę opon w zależności od pory roku.
 • Jak ważny jest przebieg na oponach gazowych? Jeśli chcesz zmaksymalizować oszczędności na pompie, być może zechcesz jechać na oponach turystycznych. Stosując opony wyczynowe, poświęcasz niewielkie ilości gazu, aby naprawdę wydłużyć swój czas za kierownicą.
 • Chcesz jeździć super wygodnie? Opony turystyczne są najlepszym wyborem w kategorii komfortowej jazdy, ze względu na zwiększony kontakt bieżnika z nawierzchnią. Opony wyczynowe oferują nieco mniejszy komfort w zamian za element osiągów.
 • Jakie znaczenie ma trwałość opony? Również w tym przypadku opona turystyczna może być najlepszym rozwiązaniem, ponieważ jej bieżnik zazwyczaj trwa dłużej. Jednak nawet jeśli trwałość opony wyczynowej może być krótsza, uzyskasz większą kontrolę nad pojazdem.
 • Czy wymagasz najlepszego prowadzenia i szybkości reakcji? Opony wyczynowe mają lepsze osiągi pod tym względem (np. podczas hamowania i szybkiego skręcania w zakrętach), chociaż opony turystyczne nadal zapewniają dużą trakcję.

Jak widać, ani opony turystyczne, ani wyczynowe nie zaliczają się do kategorii "jedna opona dla wszystkich". Kiedy wybierasz nowe opony, guma naprawdę spotyka się z nawierzchnią, gdy określisz, jakich osiągów oczekujesz od swojego samochodu i opon - i od siebie jako kierowcy.

Zobacz również