•   Czwartek, 18 lipca 2024
Wiedza motoryzacyjna

Wymiana oleju z mieszanki syntetycznej: Jak często należy ją przeprowadzać?

Olej silnikowy z pewnością zmienił się od czasu, gdy dr John Ellis po raz pierwszy opracował metodę zarządzania tarciem w dużych silnikach parowych. Był rok 1866, a dobry doktor/naukowiec opracował naftowy środek smarny do wykonania tego zadania. Od tego czasu olej silnikowy ewoluował i obejmuje oleje syntetyczne, które oferują doskonałą ochronę przed zużyciem, czystość, wydajność w ekstremalnych temperaturach oraz korzyści w zakresie emisji i oszczędności paliwa.

Jedną z dostępnych obecnie opcji jest olej będący mieszanką syntetyczną, która stanowi pomost pomiędzy olejem konwencjonalnym a syntetycznym. Ale jak często należy wymieniać olej z mieszanki syntetycznej?

Rodzaje olejów silnikowych

Zanim odpowiemy na to pytanie, warto poznać cztery rodzaje olejów silnikowych. Olej konwencjonalny jest oryginalnym olejem silnikowym, ale zmienił się na przestrzeni lat, ponieważ producenci stosują obecnie dodatki chemiczne w celu poprawy osiągów silnika. Syntetyczny olej silnikowy jest modyfikowany chemicznie i skuteczniej chroni silnik przed gromadzeniem się zanieczyszczeń i przegrzewaniem. Jest to idealny olej do stosowania w ekstremalnych temperaturach, wysokich i niskich.

Mieszanka syntetyczna wykorzystuje połączenie olejów konwencjonalnych i syntetycznych. Posiadają one kilka zalet pełnych syntetyków, ale za niższą cenę. Wreszcie, oleje o wysokim przebiegu są zaprojektowane specjalnie dla starszych pojazdów. Oleje te zawierają specjalne dodatki i mają wyższą lepkość w celu zapewnienia lepszej ochrony.

Częstotliwość wymiany oleju

Jak często należy wymieniać olej silnikowy? Dni, w których trzeba to robić co trzy miesiące lub co 3000 mil już dawno minęły w przypadku niektórych olejów, ale warto zauważyć, że okresy wymiany konwencjonalnych olejów są zazwyczaj krótsze niż w przypadku innych typów olejów.

Niektórzy producenci olejów twierdzą, że ich oleje syntetyczne wytrzymują do 25 000 mil, ale przeciętnie jest to od 10 000 do 15 000 mil. Jeśli chodzi o mieszanki syntetyczne, zwykle dzieli je różnica między konwencjonalnymi olejami silnikowymi (5 000 mil) a pełnymi syntetykami (10 000 mil), więc olej można wymieniać około 7 500 mil.

Instrukcja właściciela

Nie należy polegać na okresach wymiany podanych przez producenta oleju, aby określić częstotliwość wymiany oleju dla swojego pojazdu. Najbardziej wiarygodnym źródłem jest instrukcja obsługi, a jeśli chodzi o przestrzeganie wytycznych gwarancji, zalecenie producenta ma zasadnicze znaczenie.

W instrukcji obsługi producent oferuje szczegółowe informacje na temat idealnych rodzajów oleju i częstotliwości jego wymiany dla danego pojazdu. Na przykład, jeśli silnik wymaga oleju w pełni syntetycznego lub mieszanki syntetycznej, należy użyć tego typu oleju. Olej konwencjonalny nie byłby w tym przypadku odpowiedni.

Producent zazwyczaj podaje różne zalecenia dla normalnej i ciężkiej jazdy. Należy przestrzegać "normalnych" częstotliwości wymiany, jeśli dojeżdżasz do pracy w normalnym trybie, z równomiernym połączeniem jazdy lokalnej i po autostradzie. Jeśli jednak regularnie jeździsz po drogach gruntowych, eksploatujesz pojazd w ekstremalnych warunkach klimatycznych lub holujesz go, albo jeśli Twój dojazd do pracy wiąże się z częstym zatrzymywaniem się i ruszaniem, wybierz harmonogram "ostry". Większość ludzi eksploatuje swoje pojazdy w trudnych warunkach, nawet jeśli wydaje im się, że tak nie jest.

Wymiana oleju w mieszance syntetycznej

Pamiętaj, aby wybierać syntetyczny olej silnikowy zgodnie z zaleceniami producenta dotyczącymi rodzaju i masy oleju. Przy wymianie oleju należy również wymienić filtr oleju. Niektórzy producenci zalecają wymianę filtra przy każdej kolejnej wymianie oleju, ale wymiana przy każdej wymianie oleju może zapobiec przedwczesnemu zapychaniu się filtra, co z pewnością jest warte tych kilku dodatkowych dolarów.

Sprawdź oleje, środki chemiczne i płyny dostępne na stronie NAPA Online lub zaufaj jednej z 17 000 placówek NAPA AutoCare, w których przeprowadzane są rutynowe przeglądy i naprawy. Aby uzyskać więcej informacji na temat wymiany oleju w mieszankach syntetycznych, porozmawiaj z ekspertem w lokalnym sklepie NAPA AUTO PARTS.

Obrazek zamieszczony dzięki uprzejmości Pixabay.

Zobacz również