•   Piątek, 12 kwietnia 2024
Wiedza motoryzacyjna

Ciśnienie w oponach i zimna pogoda: Jak uniknąć zimowego mieszkania

Jesienna pogoda oznacza, że nadszedł czas, aby sprawdzić, czy opony są prawidłowo napompowane. Jeśli wrócisz do swoich licealnych zajęć z przedmiotów ścisłych, możesz pamiętać, że większość przedmiotów rozszerza się podczas ogrzewania i kurczy po ochłodzeniu. Tak właśnie dzieje się z Twoimi oponami i powietrzem w ich wnętrzu, więc nawet opony, które w sierpniu były idealnie napompowane, mogą być niedopompowane do końca września. Oto jak sprawić, aby ciśnienie w oponach i zimna pogoda nie sumowały się z oponą bez powietrza.

Co się dzieje, gdy ciśnienie w oponach jest niskie?

Jeśli ciśnienie w oponach jest niskie, to opony prawdopodobnie nie zapewniają dobrych właściwości trakcyjnych, co jest ich podstawowym zadaniem. Może to skutkować złym prowadzeniem i wydłużeniem drogi hamowania po naciśnięciu hamulca. Zbyt niskie ciśnienie w oponach może być również niebezpieczne, ponieważ może doprowadzić do ich uszkodzenia i ewentualnie awarii.

Dowiedz się, jakie jest zalecane ciśnienie w oponach.

Ciśnienie w oponach jest mierzone jako psi, co oznacza funty na cal kwadratowy. Każdy producent samochodów ma zalecane ciśnienie powietrza w oponach w każdym z jego pojazdów. Dzięki temu zalecanemu ciśnieniu psi opona jest wystarczająco napompowana, aby zapewnić jej najlepszą trakcję i oszczędność paliwa, a także prawidłowo zużywa się, dzięki czemu nie ma potrzeby jej przedwczesnej wymiany.

Zalecane ciśnienie w oponach można znaleźć w instrukcji obsługi lub po prostu otworzyć boczne drzwi kierowcy. Tam zobaczysz naklejkę na drzwiach lub ościeżnicy, która zawiera informacje o właściwym ciśnieniu w oponach Twojego pojazdu.

Sprawdź swoje ciśnienie w oponach

Po zapoznaniu się z zalecanym ciśnieniem w oponach, sprawdzenie, czy jest ono właściwe, jest szybkie i proste:

  1. Zacznij od uzyskania miernika ciśnienia w oponach. Są one dostępne w różnych modelach.
  2. Zdejmij kapturek zaworu z opony i przymocuj manometr do trzonka zaworu. Nastąpi krótkotrwałe syczenie powietrza, ale należy naciskać aż syczenie ustanie.
  3. Jeśli ciśnienie w oponie jest niższe od zalecanego, należy dodać do niego powietrze. Nie chcesz, aby ciśnienie było zbyt wysokie lub zbyt niskie, więc celuj dokładnie w to, co zaleca producent opon w większości sytuacji podczas jazdy.
  4. Gdy skończysz dodawać powietrze, dobrze jest przechowywać manometr w samochodzie, abyś mógł w każdej chwili sprawdzić ciśnienie w oponach.

Jak często należy sprawdzać ciśnienie w oponach?

Pierwszy ranek, kiedy czujesz, że musisz założyć sweter lub rozbić kurtkę, jest idealnym momentem na sprawdzenie ciśnienia w oponach. Jeśli czujesz zimno, to zrób to samo z oponami. Ponieważ w czasie jesieni i zimy temperatura nadal spada, powinieneś okresowo sprawdzać, czy opony nie potrzebują trochę więcej powietrza. Zajmuje to tylko kilka minut, więc sprawdź opony, kiedy nadejdzie mróz, aby upewnić się, że są one bezpieczne do jazdy.

Zobacz również