•   Niedziela, 23 czerwca 2024
Wiedza motoryzacyjna

Czy ciężarówki i SUV-y potrzebują opon zimowych?

Jack Frost jest tuż za rogiem. W niektórych stanach, już przyjechał. Oznacza to, że wielu właścicieli SUV-ów i ciężarówek dodaje wagę do swoich bagażników lub zakłada łańcuchy na opony, aby uzyskać dodatkową trakcję na śliskiej nawierzchni. Podczas gdy te hacki samochodowe działają w niskich temperaturach, w zimie jest łatwiejszy sposób na spokojną jazdę: z oponami zimowymi.

Podobnie jak większość samochodów ciężarowych i SUV-ów, również one mogą korzystać z opon zimowych. Śnieg i lód stwarzają niebezpieczne warunki jazdy dla każdego pojazdu na drodze. Opony zimowe są specjalnie zaprojektowane tak, aby radzić sobie w tych warunkach, zapewniając bezpieczeństwo!

Dowiedz się, w jaki sposób opony zimowe mogą być korzystne dla każdego pojazdu, w tym Twojego samochodu ciężarowego lub SUV-a.

Lepsze hamowanie

Pojazd wyposażony w opony zimowe może w warunkach zimowych zatrzymać się wcześniej niż pojazd wyposażony w zwykłe opony. O ile szybciej? Odpowiedź zależy od masy pojazdu i warunków jazdy.

Family Handyman szacuje, że przy prędkości 30 mph, opony zimowe mogą pomóc w zatrzymaniu pojazdu o 66% szybciej (lub 30 stóp krócej) niż pojazd wyposażony w opony całoroczne.

"Gdy po raz pierwszy prowadzisz samochód na oponach zimowych i musisz się zatrzymać, a już nigdy nie pozwolisz ukochanej osobie jechać bez nich" - powiedział K.C. Colwell, starszy redaktor techniczny magazynu Car & Driver, CNN Business.

Opony zimowe są wykonane ze specjalnej gumy i mają unikalny wzór bieżnika, który pomaga wszystkim pojazdom-ciężarówkom i SUV-om, w tym również tym, w poruszaniu się po drogach w niskich temperaturach.

Propozycja: Kupując opony zimowe, upewnij się, że masz kompletny zestaw czterech opon. Niezależnie od tego, czy Twój samochód ciężarowy ma napęd na przednią czy tylną oś, montaż tylko dwóch opon zimowych może prowadzić do zmniejszenia trakcji, skręcania i słabej kontroli nad pojazdem. (Dotyczy to również pojazdów 4×4. Jeśli więc zadajesz sobie pytanie: "Czy samochód 4×4 potrzebuje opon zimowych?", odpowiedź brzmi prawie zawsze: "Tak.")

Lepsza obsługa

Specjalny wzór bieżnika na oponach zimowych ma więcej rowków, zakrętów i krawędzi, które chwytają i utrzymują nawierzchnię drogi. Małe kanały w bieżniku odprowadzają również knotową wodę z dala od opony, aby zapobiec hydroplanowaniu lub poślizgowi. Cała ta technologia opon prowadzi do lepszego prowadzenia, tego na siedzeniu kierowcy.

A lepsze prowadzenie przekłada się na rzeczywiste korzyści w trakcie jazdy. W Wielkiej Białej Północy, czyli w Kanadzie, ponad połowa kierowców zakłada opony zimowe do swoich samochodów. Rezultatem jest mniejsza liczba wypadków, obrażeń i zgonów związanych z zimą, gdy samochody muszą być wyposażone w opony zimowe/naśnieżane, zauważa Consumer Reports.

Jaka jest najlepsza opona zimowa do Twojego samochodu ciężarowego lub SUV-a?

Łatwiej powiedzieć niż zrobić zakupy na odpowiednią zimową oponę do samochodów ciężarowych. Jest tak wiele opcji! Jak wybrać najlepszą oponę? Przejrzyj rekomendowane opony online lub sprawdź cztery najlepsze recenzje opon zimowych do Twojego samochodu ciężarowego lub SUV-a.

1. Opony Bridgestone Blizzak

Chcesz bezpiecznie kontrolować swoją ciężarówkę lub SUV-a w warunkach zimowych? Opona Bridgestone Blizzak oferuje zimowy wzór bieżnika, który zapewnia bezpieczeństwo.

Zaliczyć do tego należy dętkową mieszankę wielokomórkową, która wzmacnia kontrolę nad pojazdem na lodzie, przecinając cienkie warstwy wody powierzchniowej. Oponę Blizzak W965 otacza ciągła owijka nylonowa, która pomaga utrzymać jej kształt podczas jazdy z większą prędkością.

2. Firestone Winterforce 2 UV

Firestone Winterforce 2 UV oferuje potrójną grę dla kupujących opony zimowe, którzy chcą jak najlepiej wyposażyć swoje ciężarówki i SUV-y. Na Winterforce 2 UV można znaleźć:

  • Specjalistyczną mieszankę do jazdy w niskich temperaturach, która chroni gumę przed zamarzaniem w niższych temperaturach Otwarte szczeliny na barku opony zapewniają lepszą przyczepność w zimowych warunkach Pełna głębokość bieżnika zapewnia długotrwałe osiągi, zima po zimie

Opona Winterforce 2 UV została zaprojektowana tak, aby zapewnić lepsze prowadzenie, większą przyczepność i lepsze osiągi niż wiele innych opcji opon dostępnych na rynku.

3. Bridgestone Blizzak DM-V2

Kluczowym elementem opon zimowych o najwyższych osiągach jest doskonały kontakt z nawierzchnią, co oznacza, że dobrze łączą się z podłożem pod nimi.

Konstrukcja opon Bridgestone Blizzak DM-V2 pozwala na optymalny kontakt z nawierzchnią, między innymi dzięki zastosowaniu mieszanki wielokomórkowej z powłoką hydrofilową. Powłoka ta usuwa wodę z powierzchni opony, aby zapewnić lepszą trakcję na śniegu i lodzie.

Inną cechą opony jest jej agresywna krawędź bloku - Blizzak DM-V2 ma o 15% więcej krawędzi bloku niż jej poprzedniczka.

4. Firestone Destination M/T

W zimie nie chodzi tylko o lód i śnieg. Wiele miejsc może być szczególnie błotnistych podczas chłodniejszych miesięcy. Kiedy jesteś za kierownicą ciężarówki lub SUV-a, możesz nawet w tych błotnistych warunkach odbyć podróż w terenie. Jeśli potrzebujesz opony, która poradzi sobie z zimowymi autostradami i błotnistymi drogami, to potrzebujesz opony Firestone Destination M/T.

  • Trakcyjny wzór bieżnika i końcówek pomaga wydostać się z kolein i błota. Trzyczęściowa, trójwarstwowa konstrukcja pomaga chronić się przed uszkodzeniami spowodowanymi zagrożeniami na autostradach i poza nimi. Żebro ochraniacza obręczy w terenie chroni koła przed uszkodzeniem krawężnika.

Powyższe połączenie cech sprawia, że opona zimowa jest twarda, trwała i gotowa do jazdy w zimowym terenie. Jeśli więc chcesz podbić swoje obowiązki w terenie, spraw, by ta opona Firestone stała się Twoim celem.

Zobacz również