•   Piątek, 12 kwietnia 2024
Wiedza motoryzacyjna

Co powoduje rozładowanie akumulatora?

Nikt nie chce mieć do czynienia z martwym akumulatorem, ale prędzej czy później każdy akumulator umiera. Istnieje wiele powodów, dla których Twój akumulator może umrzeć, a Ty możesz kontrolować niektóre z nich. Oto niektóre z najczęstszych przyczyn martwego akumulatora, co możesz zrobić, aby zapobiec temu problemowi i jak możesz go naprawić.

Żaden akumulator nie działa wiecznie

Byłoby miło, gdybyś mógł zostawić ten sam akumulator w swoim samochodzie na zawsze, ale tak nie jest. Wszystkie akumulatory z czasem się wyczerpują i w końcu trzeba będzie je wymienić.

Istnieje wiele zmiennych, które mogą spowodować przedwczesne wygaśnięcie akumulatorów samochodowych, ale generalnie można oczekiwać, że będą one działać od trzech do pięciu lat. Jeśli Twój akumulator zbliża się do końca tego przedziału, warto okresowo sprawdzać jego stan naładowania multimetrem.

Co powoduje przedwczesną śmierć akumulatora?

Kilka czynników może skrócić lub wydłużyć żywotność Twojego akumulatora. Akumulatory zazwyczaj działają dłużej w chłodniejszych temperaturach, więc jeśli mieszkasz w miejscu, w którym temperatura wzrasta każdego lata, spodziewaj się krótszej żywotności akumulatora. Wibracje również mogą spowodować rozładowanie baterii. Jeśli Twój akumulator nie jest bezpiecznie zamocowany w komorze silnika, musisz użyć odpowiedniego osprzętu, aby utrzymać go na miejscu i uniknąć nadmiernego zużycia wewnętrznych elementów.

Sposób jazdy ma znaczenie

akumulator

Jeśli Twój typowy dzień składa się z wielu krótkich przejazdów, podczas których ciągle wyłączasz i włączasz silnik, Twój akumulator może na tym ucierpieć. Dzieje się tak, ponieważ nie może się on w pełni naładować, tak jak podczas dłuższej jazdy. Jeśli zostawisz samochód na dłuższy czas bez rozruchu, może to również spowodować naturalne rozładowanie akumulatora, zwłaszcza w przypadku starszych akumulatorów.

Pobór pasożytniczy

Dzieje się tak, gdy coś powoli opróżnia akumulator. Może się to zdarzyć, jeśli przez przypadek zostawisz otwarte drzwi i światło nad głową pozostanie włączone przez noc. Każde zapalone światło, niezależnie od tego, czy jest to oświetlenie bagażnika, schowka czy nad głową, może powoli drenować akumulator, dlatego należy upewnić się, że wszystkie światła są wyłączone i że wszystko jest szczelnie zamknięte po opuszczeniu pojazdu.

Jednakże, podczas gdy przyczyna pasożytniczego poboru prądu może być tak oczywista, może być również ukryta. Akcesoria pochodzące z rynku wtórnego mogą być źródłem pasożytniczego poboru prądu, więc rozważ tę możliwość, jeśli właśnie zainstalowałeś nowe akcesoria i masz problemy z akumulatorem.

Czy wymiana jest jedyną opcją?

Wymiana jest prawdopodobnie najlepszym sposobem postępowania w większości przypadków śmierci baterii. Istnieje szansa, że uzupełnianie poziomu wody destylowanej i kwasu w akumulatorze kwasowo-ołowiowym przedłuży jego żywotność. Można to zrobić kilka razy, aby utrzymać baterię w ruchu, ale jest to prawdopodobnie tylko tymczasowa naprawa. Nie można tego robić w przypadku wszystkich akumulatorów, ponieważ większość nowszych akumulatorów ma szczelnie zamkniętą konstrukcję ogniw. Jeśli wielokrotnie korzystasz z tej metody, aby utrzymać akumulator przy życiu, to czas na nowy.

Możesz również uruchomić martwy akumulator, ale to również może być tylko tymczasowa naprawa. Pamiętaj, że zawsze łatwiej jest wymienić niesprawny akumulator niż borykać się z samochodem, który nie chce odpalić.

Zobacz również