•   Niedziela, 28 maja 2023
Poradnik Kierowcy

Top 10 wskazówek dotyczących konserwacji samochodu

1.Uważaj na to, gdzie zaparkujesz swój samochód
Przechowuj samochód gdzieś, gdzie ma ładną podłogę z cementu lub inny rodzaj wykończonej podłogi, jeśli to możliwe. Jeśli zaparkujesz go na zewnątrz w błocie lub na trawie, istnieje możliwość, że wilgoć dostanie się do hamulców i części silnika. Najlepiej spróbować umieścić samochód pod zadaszonym miejscem parkingowym.

2.Umyji woskuj swój samochód
Jeśli od jakiegoś czasu nie posprzątałeś swojego samochodu, to teraz jest na to dobry moment. Daj swojemu samochodowi dobre sprzątanie i potraktuj go ładnym woskiem. Zrób to, żeby pozbył się brudu. Ale co najważniejsze, ładna powłoka woskowa zapobiegnie zniszczeniu przez sok z drzew, robaki i inne zanieczyszczenia, które mogą zrujnować Twoją czystą powłokę i lakier.

3.Uzupełnijniezbędne płyny
Jeśli masz do dyspozycji dodatkowe pojemniki z płynami samochodowymi, w tym płyn chłodzący, płyn do przekładni, płyn hamulcowy, płyn do wspomagania układu kierowniczego i płyn do wycieraczek, upewnij się, że wszystkie te płyny są uzupełnione. Zapobiegnie to przedostawaniu się wilgoci lub powietrza do środka i korozji zbiorników płynu.

4. Pielęgnacja opon
Jeśli zostawisz swój samochód w tym samym miejscu z ciężarem samochodu na oponach, opony mogą utworzyć płaską plamę na samym dole. Najlepiej, gdy planujesz pozostawić samochód bez nadzoru na krótki czas, zaleca się napompowanie opon do maksymalnego zalecanego ciśnienia. Pozwoli to na osiągnięcie normalnego ciśnienia w oponach, gdy będziesz gotowy do użycia. Podczas blokady, jazda na zewnątrz w celu napompowania opon jest niemożliwa. W takim przypadku, jeśli masz szansę przesunąć samochód do przodu i do tyłu co najmniej raz w tygodniu, a następnie pozostawić go włączonym na około 10-15 minut. W ten sposób nie tylko utrzymasz opony w dobrym stanie, ale także pomożesz w smarowaniu części ruchomych i naładowaniu akumulatora. Po drugie, jeśli planujesz utrzymać samochód na postoju przez dłuższy czas, rozważ podniesienie go i postawienie na stojaku podnośnikowym. W ten sposób waga samochodu nie będzie spoczywać na oponach i nie dojdzie do powstania płaskich miejsc.

5. Konserwacja akumulatora
Pozostawienie baterii podłączonej do zasilania spowoduje jej rozładowanie przez okres kilku miesięcy. W przypadku krótkotrwałego przechowywania przez kilka miesięcy, jeśli masz dostęp do gniazdka sieciowego, rozważ zastosowanie ładowarki trickle. Dodanie trickle charger do baterii na pewno utrzyma ją naładowaną i gotową do użycia. Dla długotrwałego przechowywania odłączenie akumulatora, a może nawet usunięcie go z pojazdu jest prawdopodobnie lepszym sposobem, aby przejść. Ale pamiętaj, aby sprawdzić instrukcję obsługi swojego samochodu przed odłączeniem akumulatora i iść do przodu tylko wtedy, gdy jesteś pewien, że to zrobisz.

6.Wyłączeniehamulców postojowych
Zostawcie wyłączone hamulce postojowe, chyba że zaparkujecie samochód na stoku. Po prostu zostaw samochód w trybie parkowania, jeśli jest automatyczny i na biegu, jeśli jest ręczny. Pozostawienie włączonych hamulców postojowych na dłuższy czas może doprowadzić do ich zakleszczenia.

7. Chronić otwory
Upewnij się, że zakrywasz wszystkie otwory np. wylotowe, wlotowe skrzynki powietrza, szufelki maski silnika. Zasłoń szmatką, aby insekty, pluskwy i inne gryzonie nie dostały się do samochodu i nie zagnieżdżyły się w nim. Nie zapomnij o wycieraczkach. Jeśli zamierzasz przechowywać swój pojazd przez jakiś czas, wycieraczki mają tendencję do przyklejania się do przedniej szyby. Możesz tego uniknąć, umieszczając szmatę pod każdą wycieraczką.

8. Czyszczenie wnętrza
Może to oznaczać oczywistość, ale i tak byśmy to stwierdzili, ponieważ pozostawienie wnętrza nieczystego mogłoby zaprosić szkodniki i gryzonie do samochodu. Dlatego też, uważajmy czyszczenie wnętrza za jedną z najważniejszych wskazówek dotyczących pielęgnacji samochodu. Tak więc należy czyścić śmieci, zwłaszcza przedmioty wybuchowe, takie jak rozpylacze, zapalniczki itp.

9.Zakryjsię
W końcu, gdy wszystko jest gotowe, podciągnij pokrywę samochodu, aby zapobiec gromadzeniu się kurzu na powierzchni. Teraz po prostu zostaw swój samochód.

10. Kiedy nadejdzie czas powrotu do akcji, zrób to poniżej:

  • Ostrożnie zdejmij osłony
  • Wyjmij korki od spodu wycieraczek i usuń szmaty zakrywające pozostałe otwory.
  • Otwórz kaptur i poszukaj śladów gryzoni
  • Sprawdź poziom oleju i płynu chłodniczego i sprawdź, czy nie ma wycieków.
  • Jeśli odłączyłeś akumulator, podłącz go z powrotem.
  • Nie zapomnij o oponach! Sprawdź ich ciśnienie
  • Umyj swój samochód
  • Zacznij jazdę
  • Powoli włączaj hamulce na początku
  • Na koniec przejedź do najbliższego centrum serwisowego w celu dokonania szybkiej kontroli samochodu.

Zobacz również