•   Poniedziałek, 26 lutego 2024
Wiedza motoryzacyjna

Ochrona farby: Co to jest i jest warte zachodu?

Dla większości z nas pojazd jest wciąż drugą co do wielkości inwestycją. A pierwszą rzeczą, którą chcesz zrobić, to chronić swoją inwestycję, czy to wewnątrz czy na zewnątrz. Lakier samochodowy nie tylko poprawia wygląd zewnętrzny samochodu, ale również odgrywa kluczową rolę w ochronie stalowej karoserii. Lakier samochodowy jest elastyczny i jeśli go nie zabezpieczysz, będzie pękał, blaknął i rdzewiał. A gdy zacznie pękać, jest już za późno, aby odzyskać fabryczne wykończenie Twojego samochodu. To właśnie tutaj ochrona lakieru odgrywa bardzo ważną rolę w dramatycznym wydłużeniu żywotności lakieru.

Dlatego ważne jest, aby zrozumieć, co to jest ochrona lakieru, kiedy powinien być stosowany, i która opcja jest najlepsza dla Twojego samochodu. Istnieje kilka sposobów, aby chronić lakier samochodu, popularne są wosk, uszczelniacze, powłoka ceramiczna i czysta warstwa ochronna lakieru. W zależności od tego, co chcesz wydostać się z ochrony farby na swój samochód może chcesz użyć jednej metody nad drugą. Oto niektóre z popularnych opcji ochrony lakieru

  1. Wosk
  2. Szczeliwa
  3. Powłoka ceramiczna
  4. Bezbarwna powłoka ochronna farby

Wosk

Wosk dodaje blasku twojemu samochodowi. Ale co najważniejsze, tworzą one barierę ochronną nad lakierami bezbarwnymi. Pomaga to chronić lakier przed promieniami UV, plamami wodnymi i innymi zanieczyszczeniami, które mogą zabrudzić lakier. Również konserwacja wykończenia samochodu znacznie ułatwia jego mycie i suszenie. Woski są rodzajem powłok antykorozyjnych, które są dostępne w różnych formach, w tym w sprayu, pastie i płynie. W zależności od rodzaju wosku ich trwałość wynosi zazwyczaj od 3 do 6 miesięcy. Lakiery woskowe stosowane są głównie do wizualnego wzmocnienia samochodu.

Uszczelniacz

Uszczelniacze do farb są polimerami syntetycznymi i zapewniają lepszą ochronę farby w porównaniu z woskiem. Powodem, dla którego chcesz uszczelnić swój samochód jest to, że kiedy robisz jakikolwiek rodzaj korekty lakieru chcesz zablokować to w. Odsłonięte pory lakieru ostatecznie przyciemniają wykończenie samochodu. Dobrej jakości uszczelniacze trwają od 6 do 12 miesięcy i oferują ochronę przed promieniami UV, chemikaliów drogowych i innych niepożądanych cząstek. Można używać dwóch produktów razem. Możesz użyć szczeliwa najpierw, aby zapewnić ochronę i użyć wosku na wierzchu, aby zapewnić dodatkowe błyszczące wykończenie.

Powłoka ceramiczna

Powłoki zapewniają większą ochronę niż szczeliwa, ale wymagają szczególnej uwagi. Przed zastosowaniem należy upewnić się, że powierzchnia samochodu jest odpowiednio oczyszczona i przygotowana. Nakładanie powłoki ceramicznej na samochód nie tylko nadaje mu zwiększony połysk, ale również chroni go przed lekkimi zarysowaniami. Powłoki nie są jednak całkowicie odporne na zarysowania. Głębsze rysy spowodowane przez ostre przedmioty, takie jak kluczyki samochodowe, śrubokręt czy nawet twarde szczotki stosowane w niektórych myjniach automatycznych nie mogą być chronione przez powłoki ceramiczne. Inną zaletą powłok jest to, że pomagają one dłużej utrzymać samochód w czystości. W przeciwieństwie do wosków i uszczelniaczy, lakiery nie wytwarzają ładunków elektrostatycznych, które mogłyby przyciągać kurz. Pomaga to również w łatwym czyszczeniu samochodu. Lakiery ceramiczne zapewniają ochronę od 2 do 4 lat.

Klarowna warstwa ochronna lakieru

Folia lakiernicza chroni samochód przed zadrapaniami, normalnymi odłamkami drogowymi, odpryskami skalnymi i zużyciem spowodowanym przez warunki drogowe, które normalnie powodowałyby trwałe uszkodzenie wykończenia pojazdu. Lakiernicza folia ochronna jest nakładana na lakier pojazdu na mocno zużyte obszary pojazdu. Istnieje wiele różnych rodzajów powłok lakierniczych różnych marek. Różnią się one grubością i przejrzystością. Trudno jest stwierdzić, czy dana folia jest dobra czy zła, wystarczy na nią spojrzeć. Ogólnie rzecz biorąc, im jaśniejsza i grubsza jest folia, tym lepiej. Aby uzyskać idealną powłokę lakierniczą zainstalowaną na samochodzie, zaleca się znalezienie instalatora w swojej okolicy o najlepszej reputacji. Ponieważ warstwa ochronna lakieru jest zasadniczo instalowana w celu zapewnienia ochrony przed wszelkimi uszkodzeniami fizycznymi, wszelkie istniejące wady lub skazy w lakierze będą nadal widoczne po instalacji. W związku z tym zaleca się nałożenie folii zaraz po zakupie pojazdu i zabranie jej do ekspertów, którzy mogą skorygować wszelkie problemy z lakierowaniem, zanim zastosują folię. Po nałożeniu powłoki ochronnej należy o nią dbać tak samo jak o lakier. W tym celu można użyć wosku, uszczelniacza lub powłoki ceramicznej. Te 2 warstwy środków ochronnych są konieczne, ponieważ głównym zadaniem powłoki jest wchłanianie uszkodzeń fizycznych. Nakładając środek ochronny na folię, ułatwiasz jej mycie i konserwację, czyniąc folię hydrofobową. Ponadto, ten środek ochronny wydłuży również żywotność folii. Dobra folia może trwać od 5 do 10 lat, w zależności od sposobu pielęgnacji.

Wskazówki dotyczące konserwacji ochrony farby

  • Trzymaj się ręcznego mycia pojazdu. Jeśli używasz myjki ciśnieniowej, upewnij się, że końcówka trzyma się z dala od wszystkich krawędzi.
  • Jeżeli na pojeździe znajdują się ptasie odchody, pluskwy, smoła itp. należy je jak najszybciej usunąć, ponieważ mogą one wytrawić lakier lub nawet warstwę ochronną pojazdu.
  • Raz w roku wykonaj lekką konserwację, aby usunąć wszelkie związane z tym zanieczyszczenia i ponownie zastosuj preferowaną opcję ochrony, którą posiadasz.

Koszt ochrony lakieru zależy od rodzaju wybranej opcji ochrony lakieru, różnych opcji pokrycia i złożoności samochodu. Wreszcie, upewnij się, że robisz swoje badania i wiedzieć, czego szukasz. Poszukaj ekspertów opieki samochodu z czystego, zorganizowanego i dobrze oświetlone środowisko dla wysokiej jakości ochrony farby pracy.

Zobacz również