•   Czwartek, 18 lipca 2024
Wiedza motoryzacyjna

Prawidłowe ciśnienie w oponach

Stwierdzamy, że większość ludzi stosuje ciśnienie w oponach wynoszące od 200 do 220 kPa (2 bar) zarówno w przedniej, jak i tylnej oponie. Wydaje się również, że jest to ciśnienie, które większość stacji paliw zalecałaby, gdyby kierowca nie znał zalecanego ciśnienia dla swojego pojazdu. Gdy w naszym pojeździe zamontowane są nowe opony lub gdy w większości punktów sprzedaży opon sprawdzane jest ciśnienie, jest to również zakres ciśnienia, który jest najbardziej prawdopodobny do zastosowania.

Producenci pojazdów silnikowych wydają fortunę na projektowanie, rozwój i testowanie pojazdów zanim zostaną one wprowadzone do masowej produkcji. Na tym etapie rozwoju i testowania oceniają oni różne elementy, a jednym z nich są opony, i testują je w wielu różnych i zróżnicowanych warunkach, jak również przy różnym ciśnieniu w oponach. Ostatecznie, producenci pojazdów zatwierdzą rozmiar i markę opon dla danego pojazdu; są to te, które będą montowane w pojeździe w momencie jego wyjazdu z zakładu, znane w branży jako montaż "OE".

W tym samym czasie producent pojazdu określi zalecane ciśnienie w oponach. Ciśnienie to będzie miało wpływ na takie czynniki jak bezpieczeństwo, czyli prowadzenie pojazdu w różnych warunkach obciążenia, właściwości jezdne i hamowanie, komfort i oszczędność paliwa. Zróżnicowane ciśnienie w oponach przednich i tylnych można również znaleźć w oponach.

W przypadku zmiany na nieakceptowaną oponę w pojeździe lub zastosowania innego ciśnienia niż zalecane przez producenta pojazdu, zmienisz charakterystykę prowadzenia pojazdu. Sprawdzanie ciśnienia w oponach przynajmniej raz w miesiącu pomoże w wydłużeniu okresu eksploatacji opon.

Ciśnienie jest prawie zawsze podawane w instrukcji obsługi pojazdu, a w ostatnich latach także na wewnętrznej stronie korka paliwa, co ułatwia dostęp do niego obsłudze stacji paliw. Zatem następnym razem, gdy będziesz chciał sprawdzić ciśnienie w oponach, zmiana go na "2 bary" najprawdopodobniej nie jest właściwym ciśnieniem!

Jeśli nie jesteś pewien, zabierz swój pojazd do jednego z lokalnych warsztatów montujących opony, gdzie udzielą Ci pomocy i upewnią się, że poznasz swoje właściwe ciśnienie w oponach.

Zobacz również