•   Poniedziałek, 26 lutego 2024
Wiedza motoryzacyjna

Gdzie należy umieścić podpory podnośnika w pojeździe

Wiedza o tym, gdzie umieścić podstawki podnośnika jest ważna, jeśli zamierzasz wykonywać jakiekolwiek prace pod samochodem. Nawet coś tak prostego jak zmiana opony wymaga bezpiecznego podniesienia samochodu z ziemi. Oto, co musisz wiedzieć o tym, gdzie umieścić podstawki podnośnika, aby móc bezpiecznie pracować przy samochodzie.

Co to jest podstawka podnośnika?

Podnośnik podnosi samochód z ziemi podczas pracy nad nim, ale kiedy już się tam znajdzie, potrzebny jest sposób, aby utrzymać go na ziemi. Podczas gdy podnośnik wykonuje tymczasową część podnoszenia, stojak podnośnika jest znacznie bardziej stabilną odpowiedzią na utrzymanie go w powietrzu. Jest on umieszczony pod pojazdem, aby nie dopuścić do jego upadku i potencjalnego zranienia Ciebie.

Typowy stojak jack ma kształt piramidy, z podstawą siedzącą na ziemi. Szczyt piramidy łączy się z samochodem i zazwyczaj ma U-kształtny kawałek metalu, który działa jako kołyska. Może zablokować się w miejscu na kilka różnych sposobów. Większość z nich ma zapadkę z prętem wsporczym i sworzniem jako dodatkowe zabezpieczenie. W innych przypadkach, stojak jack może mieć śrubę, która stopniowo podnosi pasek wsparcia wystarczająco wysoko, aby połączyć się z samochodem i utrzymać go podniesiony.

Umieszczenie stojaka

Kluczowe jest, aby umieścić stojaki prawidłowo, aby zapewnić bezpieczeństwo. Pamiętaj, aby nosić okulary i rękawice ochronne, i sprawdzić pojemność stojaka jack zbyt. Nigdy nie używaj stojaków, które nie są oceniane do utrzymania wagi pojazdu.

Musisz znaleźć gładką, płaską powierzchnię, na której będziesz mógł pracować. Wzgórza, nierówności terenu i miękki piasek nie będą działać. Chcesz mieć równe miejsce, w którym podnośnik i stojaki nie zsuną się z miejsca ani nie zapadną się w ziemię.

Podnoszenie samochodu

Pociągnij za hamulec postojowy, klinuj koła, które pozostają na ziemi i zlokalizuj punkty podparcia podnośnika. Ważne jest, aby pamiętać, że nie można po prostu umieścić jack w dowolnym miejscu pod samochodem i oczekiwać, że będzie trzymać. Istnieją wyznaczone punkty podnośnika z elementami konstrukcyjnymi, które mogą utrzymać ciężar pojazdu. Często można znaleźć punkty podnośnika, szukając pary nacięć w długich szynach strukturalnych, które biegną wzdłuż każdej strony samochodu.

Jeśli umieścisz podnośnik lub podpórki w niewłaściwym miejscu, możesz spowodować uszkodzenie, gdy będziesz próbował podnieść samochód z ziemi. Jeśli nie jesteś pewien, gdzie znajdują się punkty podparcia podnośnika, zajrzyj do instrukcji obsługi.

Umieść podstawki podnośnika

Gdy pojazd jest już podniesiony, wsuń pod niego podstawkę podnośnika i podnieś drążek podporowy, aż znajdzie się jak najbliżej punktu styku, bez podnoszenia samochodu z podnośnika. Następnie powoli zwolnij podnośnik, aby samochód obniżył się i usiadł na podstawce. Powtórzyć te czynności w każdym miejscu, w którym zamierza się umieścić podnośnik. Aby zdjąć stojaki, wykonaj odwrotną czynność: podnieś samochód ze stojaków, a następnie wyciągnij je.

Sprawdź wszystkie produkty z zakresu podnośników dostępne na stronie NAPA Online lub zaufaj jednej z 17 000 placówek NAPA AutoCare, w których przeprowadzane są rutynowe przeglądy i naprawy. Aby uzyskać więcej informacji na temat bezpiecznego korzystania z podnośnika, porozmawiaj z kompetentnym ekspertem w lokalnym sklepie NAPA AUTO PARTS.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Flickr.

Zobacz również