•   Czwartek, 18 lipca 2024
Różne

Zrobotyzowana alternatywa frezowania CNC

Roboty przemysłowe współcześnie mogą się okazać tańszą i efektywniejszą alternatywą dla frezowania. Wykorzystywanie ich do obróbki frezarskiej daje nam wiele możliwości, gdy chodzi o tworzenie skomplikowanych elementów, które nie musza być szczególnie dokładne. Nie bez znaczenia będzie także możliwość pracy z miejscami, które są trudnodostępne i to przy zamocowaniu przedmiotu obrabianego. Praktycznie nieograniczony zasięg pracy i odpowiednia elastyczność pozwalają z powodzeniem walczyć z obrabiarkami CNC.

Frezowanie zrobotyzowane nie jest powszechnym sposobem wytwarzania. Z tego względu, że wymagania są tutaj specyficzne i będzie ograniczenie tej metody to będzie ona miała zastosowanie jedynie w przypadku elementów, które są łatwoskrawalane i nie wymagają aż tak dużej dokładności. Jest to rozwiązanie bezkonkurencyjne, gdy chodzi o frezowanie 3D w piankach, tworzywach sztucznych czy styropianie. Znaczenie mniejsza sztywność robotów w porównaniu z obrabiarkami oraz małe moce wrzecion będą sprawiać, że rzadko będzie się wykorzystywać takie elementy do obróbki frezarskiej twardych materiałów. Cały czas są jednak tworzone nowe rozwiązania, które zakres prac będą poszerzać. Miedzy innymi przy frezowaniu kamienia stosuje się dwa roboty albo przezbraja jednego. Najpierw wykorzystywana jest piła do cięcia a potem stosowane są specjalne głowice frezujące. Budowane są także stanowiska, w ramach których wrzeciono o dużej mocy jest nieruchome. Przemieszanie obrabianego produktu dokonywane jest przez specjalny robot.

Oprogramowanie - podstawa elastyczności

Dzięki temu, że te wszystkie elementy są solidnie przygotowane można oczekiwać, że będą dobrze pracować. Nad całością będzie dodatkowo czuwać specjalne oprogramowanie, dzięki czemu możemy oczekiwać, że wszystko będzie realizowane precyzyjnie. Te układy sterowania, które będą za wszystko odpowiadać są oparte o bardzo dobre programowanie z systemem CAD/CAM. W ten sposób ta szczegolna wydajność będzie tutaj bardzo ważna i oczywiście trzeba na nią zwracać uwagę. Jeśli chodzi o te rozwiązania w postaci obrabiarek CNC jakie się wykorzystuje to te możliwości są tutaj szczególne i jeśli ktoś będzie chciał z nich skorzystać na pewno będzie zadowolony z tego co zostało zrealizowane. W porównaniu z obrabiarkami stacjonarnymi roboty frezujące charakteryzują się stosunkowo niewielką sztywnością i bardzo ważną sprawą będzie między innymi możliwość kontrolowania całego obciążenia na narzędziu. Po drugie w porównaniu z obrabiarkami stacjonarnymi roboty charakteryzują się małą sztywnością. Konieczne więc będzie specjalne kontrolowanie obciążenia narzędzia oraz kontrola posuwu, by sprawdzić czy przejścia są odpowiednio płynne w tak przygotowywanym systemie. Umożliwia to pełne wykorzystywanie tych sprzętów i ich pracę na zadowalającym poziomie.

Zobacz również