•   Sobota, 3 grudnia 2022
Poradnik Kierowcy

Jak sprawdzić, czy potrzebne są nowe opony?

Zużyte opony z cienkim bieżnikiem mogą prowadzić do dużych bólów głowy na drodze. Bardziej prawdopodobne jest, że opona będzie płaska, straci przyczepność na drodze, lub hydroplan. Na szczęście wiedzę o tym, kiedy należy wymienić opony, można łatwo określić za pomocą testu "penny penny" lub poprzez odczytanie wskaźnika zużycia bieżnika. Postępuj dalej, a pokażemy Ci dwie proste metody sprawdzania głębokości bieżnika. Obydwie zajmują mniej niż minutę!

Metoda 1: Użyj testu Tire Penny'ego na oponach

Najprostsza metoda sprawdzania głębokości bieżnika opony będzie Cię kosztować tylko centa!

  1. Chwyć za grosz. Odwróć bok sylwetką Lincolna w twoją stronę, żebyś mógł zobaczyć jego głowę.
  2. Włóż grosz do góry nogami (z głową Lincolna skierowaną w stronę opony) pomiędzy bieżnik opony.
  3. Jak włosy Lincolna? Czy widzisz czubek głowy Lincolna? Oznacza to, że bieżnik Twojej opony zużył się do niebezpiecznego poziomu i prawdopodobnie nadszedł czas, aby kupić nowe opony.

Zamiast grosza, możesz też użyć ćwierćdolarówki. Ta sama koncepcja obowiązuje: jeśli widzisz czubek głowy Waszyngtona, oznacza to, że bieżnik Twojej opony zużył się do poziomu poniżej punktu bezpieczeństwa.

Niezależnie od tego, jakiej metody używasz do sprawdzania głębokości bieżnika, pamiętaj, aby mierzyć wszystkie swoje opony, a nie tylko jedną! Niektóre opony mogą mieć większe zużycie niż inne.

Metoda 2: Sprawdzenie paska zużycia bieżnika

Niektóre opony mają wbudowany wskaźnik zużycia bieżnika. Ta funkcja może ułatwić określenie, kiedy należy wymienić opony. Pręty wskaźnika znajdują się pomiędzy bieżnikami opon, a gdy głębokość bieżnika jest równa z prętem, nadszedł czas na wymianę opon. Nie wszystkie opony mają takie pręty, ale często wyposażane są w nie lekkie ciężarówki, opony średniej klasy i wyczynowe.

Zwróć się do profesjonalistów z branży oponiarskiej

Nadal nie wiesz, kiedy wymienić opony w twoim pojeździe? Należy poinformować o tym kompetentnych techników w lokalnym warsztacie mechanicznym. Od sprawdzenia głębokości bieżnika i ciśnienia w oponach do pomocy w doborze odpowiednich nowych opon. Droga do najbliższego warsztatu może trwać dłużej niż minutę, ale Twoje bezpieczeństwo jest tego warte!

Zobacz również