•   Poniedziałek, 27 maja 2024
Wiedza motoryzacyjna

Czy można mieszać olej syntetyczny z olejem normalnym?

Monitorowanie oleju silnikowego jest podstawowym elementem posiadania i konserwacji samochodu. Olej silnikowy zapewnia płynne smarowanie i pracę silnika. Jednak w przypadku różnych rodzajów olejów można się zastanawiać, czy można mieszać olej syntetyczny ze zwykłym olejem (lub na odwrót).

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co się dzieje, gdy dodajesz olej syntetyczny do zwykłego lub "konwencjonalnego" oleju, jakie są możliwe konsekwencje mieszania różnych typów olejów silnikowych i dlaczego uzyskanie profesjonalnej pomocy przy zmianie typu oleju silnikowego może być najmądrzejszym posunięciem.

Czy można mieszać olej syntetyczny ze zwykłym olejem?

Krótka odpowiedź brzmi...tak.

Jeśli nie masz wyboru, dodanie oleju syntetycznego do zwykłego oleju pomoże Ci w mgnieniu oka. Powinien to być jednak tylko przystanek, dopóki nie dotrzesz do najbliższego punktu wymiany oleju. Jeśli chcesz znaleźć równowagę pomiędzy przystępną ceną konwencjonalnego oleju a korzyściami płynącymi z jego zastosowania, wybierz profesjonalnie przygotowaną mieszankę syntetyczną.

Ponieważ oleje silnikowe są zazwyczaj produkowane z tych samych składników (olej bazowy i dodatki), są one zazwyczaj kompatybilne po zmieszaniu. (Amerykański przemysł naftowy wymaga, aby wszystkie oleje silnikowe produkowane w Stanach Zjednoczonych były kompatybilne ze sobą). Różnice sprowadzają się głównie do procesu rafinacji oleju. Olej konwencjonalny, choć tańszy od syntetycznego, jest mniej rafinowany i może prowadzić do powstawania większej ilości szlamów i złomów na drogach. Natomiast olej syntetyczny jest nieco droższy, ale zawiera mniej zanieczyszczeń i dlatego może dłużej utrzymywać silnik w czystości i smarować. Olej syntetyczny Pennzoil jest w rzeczywistości jeszcze czystszy, ponieważ nie jest wykonany z ropy naftowej. Jest to pierwszy olej silnikowy wyprodukowany z gazu ziemnego. Dowiedz się więcej o składnikach Pennzoilu w tym filmie.

Należy pamiętać, że mieszanie oleju syntetycznego z konwencjonalnym rozcieńcza korzystne efekty wyższej jakości oleju syntetycznego. Nie tylko zdewaluuje to Twoją inwestycję w olej syntetyczny, ale może również spowodować, że będziesz potrzebował wymiany oleju wcześniej niż się spodziewasz.

Należy również wziąć pod uwagę, że nawet jeśli oleje silnikowe zawierają te same podstawowe składniki, każdy z nich ma inne dodatki, właściwości chemiczne i detergenty. Mieszanie różnych rodzajów może destabilizować olej silnikowy, zmniejszając jego wydajność i wpływając na osiągi silnika.

Najmądrzejszym wyborem jest stosowanie się do zaleceń producenta samochodu co do rodzaju oleju i częstotliwości wymiany oleju oraz wizyta u lokalnych ekspertów ds. pielęgnacji samochodów w celu uzyskania przystępnych cenowo usług. Zawsze konsultuj się z instrukcją obsługi, aby uzyskać informacje na temat właściwej klasy lepkości i zaleceń dotyczących osiągów wymaganych dla twojego pojazdu.

Czy należy uzupełniać olej w swoim samochodzie?

Ważne jest, aby utrzymywać olej na bezpiecznym i czystym poziomie, aby uniknąć problemów z silnikiem. Wiele osób robi to poprzez uzupełnianie oleju silnikowego pomiędzy wymianami oleju. Często właśnie w ten sposób mieszane są rodzaje olejów silnikowych.

Podczas gdy okazjonalne uzupełnianie oleju jest zazwyczaj w porządku, wymiana oleju jest zawsze najlepszym sposobem na utrzymanie silnika w stanie płynnej pracy. Jeśli musisz uzupełnić olej, postaraj się używać tego samego rodzaju oleju, który jest już w Twoim samochodzie, aby nie stracić żadnych z jego zalet.

Jak zawsze, sprawdź dwa razy harmonogram serwisowy zalecany przez producenta lub odwiedź lokalizację Tires Plus, aby uzyskać wszystkie zalecenia dotyczące serwisu i rodzaju oleju, bez żadnego ciśnienia.

Przełączanie typów olejów silnikowych

Myślisz o zmianie na inny rodzaj oleju silnikowego? Przełączanie jest proste!

Zobacz również