•   Niedziela, 23 czerwca 2024
Poradnik Kierowcy

5 Płynów, które należy sprawdzić, aby zachować płynność jazdy samochodem

Niezależnie od tego, czy prowadzisz samochód, SUV-a, czy minivana napędzanego benzyną, olejem napędowym, CNG-em czy elektrycznością, pamiętaj, że wszystkie pojazdy mają jedną wspólną cechę - polegają na różnych rodzajach płynów. A Twoim zadaniem jest upewnić się, że nie zabraknie im płynów.

Te 5 płynów jest absolutnie niezbędnych, aby Twój samochód mógł pracować i działać prawidłowo. Dobrym pomysłem jest regularne sprawdzanie tych płynów jako ważnego elementu konserwacji samochodu.

Olej silnikowy

Jeśli w Twoim samochodzie jest mało oleju silnikowego, może pojawić się wiele poważnych problemów mechanicznych. Olej pomaga utrzymać silnik w czystości i smarowaniu. Tak więc, wiele może się zdarzyć, jeśli go zaniedbasz. Jeśli zabraknie oleju, metal na metalowym tarciu zrobi się tak gorący, że silnik będzie mógł się dosłownie spawać. Powiedzmy, że Twój silnik ma olej, ale nigdy go nie zmieniałeś. W miarę upływu czasu mogą się zdarzyć dwie rzeczy. Jedna - w oleju może gromadzić się brud, przez co jest on gęsty i ma właściwości ścierne, co może spowodować uszkodzenie silnika i ewentualną awarię. Po drugie - dobre rzeczy w oleju, takie jak detergenty, środki antykorozyjne i reduktory tarcia, ulegną zniszczeniu, co może prowadzić do utraty smarowania. Tak więc, Twój silnik potrzebuje regularnej wymiany oleju i filtrów. Częstotliwość wymiany zależy od różnych czynników, takich jak wiek pojazdu, rodzaj oleju, nawyki i warunki jazdy. Regularna wymiana oleju silnikowego może pomóc w uniknięciu uszkodzeń silnika, zmniejszeniu zużycia paliwa, uzyskaniu bardziej płynnych osiągów silnika i wydłużeniu jego żywotności. Jeśli więc Twój pojazd ma być wymieniony na nowy, zabierz go na górę do jednego z najbliższych specjalistów ds. serwisu samochodowego.

Płyn chłodniczy

Płyn chłodniczy utrzymuje optymalną temperaturę pracy silnika. Umożliwia on przekazywanie ciepła w miarę jego przepływu przez silnik, odbieranie ciepła i przekazywanie go do powietrza przez chłodnicę. Aby sprawdzić płyn chłodniczy, należy spojrzeć na zbiornik płynu chłodniczego, który ma wyraźnie nadrukowany minimalny i maksymalny poziom. Jeśli poziom płynu chłodniczego spadnie poniżej poziomu minimalnego, należy go uzupełnić. Ale rób to tylko wtedy, gdy silnik jest całkowicie schłodzony. Zazwyczaj trwa to około 30 minut. Jeśli nie jesteś pewien, którego płynu chłodzącego użyć, sprawdź instrukcję obsługi lub odwiedź zaufanego dostawcę części samochodowych.

Płyn przekładniowy

Twój płyn do automatycznej skrzyni biegów robi wiele ważnych rzeczy - działa jak płyn hydrauliczny, który pomaga w zmianie biegów, a także czyści i smaruje wewnętrzne ruchome części skrzyni biegów. Przez pewien czas płyn przekładniowy ulega zanieczyszczeniu z powodu różnych czynników, takich jak przebieg, ekstremalnie wysokie lub niskie temperatury oraz sposób prowadzenia pojazdu. Dodatkowo, dzięki integracji elektronicznych jednostek sterujących z nowoczesnymi układami przekładniowymi pojazdów, serwisowanie przekładni stało się ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Dlatego też producenci zalecają wymianę oleju przekładniowego i filtra w samochodach w regularnych odstępach czasu, podobnie jak w przypadku oleju silnikowego. Dostępnych jest sto rodzajów płynów do skrzyni biegów, a zastosowanie niewłaściwego płynu może spowodować uszkodzenie skrzyni biegów. Najlepiej więc zasięgnąć porady eksperta samochodowego i terminowo serwisować układ napędowy.

Płyn hamulcowy

Płyn hamulcowy to połączenie hydrauliczne pomiędzy stopą naciskającą na pedał hamulca a klockami hamulcowymi ściskającymi zacisk hamulcowy w celu zatrzymania pojazdu. Płyn hamulcowy wywiera nacisk na klocki hamulcowe, powodując zatrzymanie pojazdu. Podczas uruchamiania hamulców generowane jest ciepło, a w wysokiej temperaturze płyn hamulcowy może się zagotować, zmniejszając zdolność samochodu do zatrzymywania się. Z czasem płyn hamulcowy wchłania również wilgoć, a jego wysoka zawartość powoduje zagotowywanie się w niższej temperaturze, co prowadzi do gąbczastego odczucia w pedale hamulca i wydłużenia drogi hamowania. Oznakami wskazującymi na to, że używasz niskiego poziomu płynu hamulcowego są :

  1. Musisz bardzo mocno nacisnąć pedał hamulca, aby zatrzymać pojazd.
  2. Należy naciskać pedał hamulca więcej niż raz w dół. Jeśli poziom płynu hamulcowego jest niski, może być konieczne pompowanie hamulców.
  3. Lampka kontrolna hamulca włącza się na desce rozdzielczej.

Hamulce są bardzo ważne podczas jazdy samochodem, ponieważ mają zasadnicze znaczenie w spowalnianiu i zatrzymywaniu samochodu. Dlatego ważne jest, aby wymieniać płyn hamulcowy w regularnych odstępach czasu, zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu.

Płyn wspomagania układu kierowniczego

Jeśli Twój pojazd wyposażony jest w hydrauliczny układ wspomagania kierownicy, musisz śledzić poziom płynu do wspomagania. W hydraulicznym wspomaganiu układu kierowniczego do płynnego kierowania kierownicą stosowany jest płyn pod ciśnieniem. Z biegiem lat płyn ten ulega zabrudzeniu i ma większe tarcie. Płyn staje się ścierny i może zniszczyć uszczelki w pompie. Jeśli podczas kierowania w lewo lub w prawo słychać dziwne odgłosy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że pompa wspomagania układu kierowniczego jest mało płynna. Podobnie jak w przypadku innych płynów, poszukaj zbiornika lub bagnetu w komorze silnika. Jeśli poziom płynu jest niższy od oznaczenia niskiego, należy uzupełnić go o płyn określony dla danego pojazdu w instrukcji obsługi.

Tak więc, aby być bezpiecznym i uniknąć kosztownych napraw samochodu w późniejszym czasie, należy poprosić serwis samochodowy o sprawdzenie swoich płynów. Posiadają oni odpowiednie płyny, sprzęt serwisowy i szkolenia, aby Twój pojazd działał jak nowy.

Zobacz również