•   Niedziela, 23 czerwca 2024
Wiedza motoryzacyjna

Czyszczenie zaworu EGR How-To: Złogi węgla Be Gone!

Zawór recyrkulacji spalin (EGR) odgrywa istotną rolę w utrzymaniu zanieczyszczeń w środowisku naturalnym oraz w utrzymaniu ogólnego stanu zdrowia silnika samochodu. Jego zadaniem jest zapobieganie powstawaniu tlenków azotu (NOx), a jego praca jest bardzo intensywna. Z czasem w samym zaworze mogą gromadzić się osady węglowe powstałe w wyniku wielokrotnego wystawienia na działanie ciepła i innych produktów ubocznych detonacji, powodując blokadę systemu lub zablokowanie zaworu w pozycji otwartej lub zamkniętej. Wiedząc, jak wykonać czyszczenie zaworu EGR jest pomocne, aby dodać do swojego repertuaru, i szybkie rozwiązanie, jeśli silnik cierpi z powodu któregokolwiek z powiązanych negatywnych objawów.

Nagromadzenie substancji ropopochodnych

Zawór EGR umożliwia powrót gazów spalinowych do komory spalania w odpowiednim czasie i na odpowiednim poziomie. Pomaga to utrzymać niższą temperaturę spalania, hamując powstawanie gazów NOx. Gazy NOx są szkodliwe dla środowiska i zdrowia ludzi, a osady i wysoka temperatura, które je tworzą, mogą również poważnie uszkodzić silnik. Pozostawiony bez kontroli, zatkany zawór EGR może powodować spalanie stukowe (niewczesną detonację), a to z kolei prowadzi do zniszczenia wewnętrznych elementów silnika, co wymaga remontu lub wymiany. Wyobraź sobie ten cały kłopot z powodu małego elementu, który możesz łatwo wyczyścić lub wymienić.

Czas na wymianę

Objawy zatkanego zaworu EGR mogą być błędnie zdiagnozowane jako związane z innymi problemami, dlatego dobrze jest je wykluczyć z pomocą specjalisty lub bezpośredniej kontroli. Zasadniczo, można zauważyć słabą wydajność, szorstki biegu jałowego i słabe przyspieszenie, jeśli zawór jest zablokowany otwarty, i zapach gazu, stukot silnika i słabe zużycie paliwa, jeśli zawór jest zablokowany zamknięty. W przypadku pojazdów wyposażonych w OBD-II może zaświecić się kontrolka check engine z zapisanym kodem P0401. Zawór powinien być czyszczony lub wymieniany co około 50 000 mil i jest dobrym kandydatem do dodania go do listy corocznych przeglądów.

Czysty start

Zawór jest zazwyczaj umieszczony na górze silnika w pobliżu korpusu przepustnicy lub wlotu powietrza. Czyszczenie zaworu EGR należy rozpocząć od sprawdzenia, czy na zewnątrz i w podłączonych elementach nie ma uszkodzeń. Czy podłączony wąż jest popękany i kruchy? Czy połączenia elektroniczne (jeśli są) są zdrowe i czyste? Sam zawór jest niewielki i zazwyczaj jest mocowany za pomocą dwóch do czterech śrub. Należy je odkręcić i ostrożnie oddzielić od uszczelki. Jeśli uszczelka pęknie lub jest w złym stanie, trzeba będzie ją wymienić. Łatwo dostrzeżesz osady węglowe, jeśli tam są, będą czarne, twarde i chropowate. Zawsze upewnij się, że nic - osady, kawałki uszczelki itp. - wpadnie do silnika. Nie zaszkodzi chwycić za odkurzacz i odessać wszelkie zanieczyszczenia, które się poluzują. NIE używaj sprężonego powietrza, ponieważ może ono wdmuchnąć zanieczyszczenia do silnika, a także do twarzy i oczu.

Następnie rozpylić środek do czyszczenia gaźnika na osady, i uważać, aby natychmiast wytrzeć spray, który dostaje się na plastiku lub elektroniki. Użyj szczotki drucianej lub pipe cleaner, aby zeskrobać złogi, ale upewnij się, że nie uszkodzić lub wyżłobienia współpracujących powierzchni. Powtarzaj spryskiwanie i skrobanie, aż będzie czysty, wytrzyj go z wszelkich drobnych cząstek, a następnie wymień wszystko i na koniec dokręć śruby.

Czyszczenie zaworu EGR to prosta czynność konserwacyjna, która bardzo się opłaca, przedłużając żywotność silnika. Jest on również niezbędny do przejścia corocznej kontroli pojazdu, dlatego tak ważne jest utrzymywanie go w dobrym stanie. Upewnij się, że czyścisz go prawidłowo, aby uniknąć niezamierzonych uszkodzeń, jeśli nie wymieniasz go na nowy.

Sprawdź wszystkie części do układów paliwowych i emisji spalin dostępne na stronie NAPA Online lub zaufaj jednej z 17 000 placówek NAPA AutoCare, w których przeprowadzane są rutynowe przeglądy i naprawy. Aby uzyskać więcej informacji na temat czyszczenia zaworu EGR, porozmawiaj z kompetentnym ekspertem w lokalnym sklepie NAPA AUTO PARTS.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Blair Lampe.

Zobacz również