•   Poniedziałek, 27 maja 2024
Różne

15 Interesujących faktów o oponach

Pewnie wiesz, które opony najlepiej pasują do twojego samochodu. Ale musisz wiedzieć trochę więcej o tych cudownych kawałkach technologii. Oto kilka interesujących faktów na temat opon, które cię zaskoczą.

1.Oponysą naturalnie białe
Wiemy, że opony są wykonane z gumy i setek innych mieszanek. Naturalna guma jest w kolorze białym. Pierwsze opony gumowe były pierwotnie białe, aż do momentu dodania do nich w procesie produkcji mieszanki zwanej sadzą. Węgiel techniczny radykalnie zwiększał wytrzymałość na rozciąganie i trwałość opon i zmieniał ich kolor na czarny.

2. Kto wniósł sadzę do gry?
Słyszałeś o firmie "Crayola", która produkuje kredki i flamastry? Firma ta nosiła wcześniej nazwę Binney and Smith Company, od nazwisk założycieli Edwina Binneya i C. Harolda Smitha. Firma ta produkowała sadzę do tuszy i pigmentów. W 1904 roku chemik o nazwie S.C. Mote z angielskiej firmy oponiarskiej użył niewielkiej ilości sadzy, aby dodać barwnika do opon i ewentualnie zastąpić tlenek cynku, który był wtedy używany. Następnie B.F.Goodrich zaczął eksperymentować z oponami z sadzą. Odkryli oni, że dodanie sadzy nie tylko zmienia kolor opony, ale również znacznie zwiększa jej wytrzymałość. Następnie B.F.Goodrich złożył ogromne zamówienie u największego producenta sadzy - firm Binney i Smith Company, wprowadzając sadzę do produkcji opon konwencjonalnych.

3.Skąd się wzięłosłowo "opona"?
Czy można myśleć o oponie jako o opatrunku na kole? Taka jest logika używana do wyprowadzenia słowa "opona". Opona jest krótką formą "oprawy", która oznacza oprawę na kole.

4. Największa opona na świecie
Największa opona na świecie ma 80 stóp wysokości i waży około 10 886 kg. Znajduje się w Allen Park, Michigan, USA. Nie przegap okazji, by ją zobaczyć, gdy jest w Michigan!

5. Oponynadają się do recyklingu
Guma jest ważnym zasobem naturalnym. Recykling starych opon pomaga chronić środowisko naturalne, jednocześnie optymalnie wykorzystując ten cenny surowiec. Opony z recyklingu są wykorzystywane do budowy dróg, podłóg na placach zabaw, paliwa, butów i wielu innych rzeczy.

6.6. Oponymają wydrukowaną datę produkcji
Czy wiesz, że możesz powiedzieć, kiedy została wyprodukowana twoja opona, po prostu patrząc na jej boczną ścianę? Znajdziesz na niej 4-cyfrowy znaczek np. 0419, co oznacza, że opona została wyprodukowana w czwartym tygodniu roku 2019.

7. Opony, które nigdy niespłaszczą się
Słyszałeś o przebitych oponach? W 2005 r. Michelin ujawnił "Tweel", bezdętkową oponę koncepcyjną. Słowo "Tweel" pochodzi od połączenia słów "opona" i "koło". Zostało ono wprowadzone w pojazdach używanych w rolnictwie, budownictwie, architekturze krajobrazu itp., ale nie w samochodach osobowych. W 2017 r. Michelin zaprezentował oponę "UPTIS" (Unique Punctureproof Tyre System - Unikalny System Opon Odpornych na Przebicie), wersję Tweel przeznaczoną do użytku komercyjnego. Wygląda na to, że przebicia mogą wkrótce odejść do przeszłości.

8. Opony, które mogą jeździć nawet po przebiciu
Opony typu "run flat" to opony, które po przebiciu mogą przejechać od 70 do 80 km. Większość pojazdów BMW jest wyposażona w opony typu "run flat".

9.Oponyprodukowane w ciągu dnia
Każdego dnia na świecie produkuje się około 6,8 miliona opon.

10. Opony radialne
Opony radialne, najpopularniejsza konstrukcja opon, zostały wprowadzone na rynek i opatentowane przez Michelin w 1948 roku. Michelin był wówczas właścicielem francuskiego producenta samochodów o nazwie Citroen, a pierwsze opony radialne zostały zamontowane w pojeździe Citroen.

11. Człowiek, który wynalazł własne opony, aby pobić rekord prędkości lądowej
Mickey Thompson był amerykańskim wyścigowcem samochodowym. W 1960 r., kiedy zdał sobie sprawę, że nie ma dostępnych opon, które mogłyby utrzymać prędkość 500 mph, miał zamiar zdobyć rekord świata w prędkości lądowej. Zaczął projektować własne opony i wygrał rekord świata w prędkości lądowej 406,6 mph z tymi oponami.

12.12. Oponyzimowe zostały wynalezione w Finlandii
Konieczność jest matką wynalazku, jak mówi powiedzenie. Północna ziemia jest domem opon zimowych. Opony zimowe zostały po raz pierwszy wynalezione przez Nokian Tyres w Finlandii w celu poprawy komfortu jazdy i bezpieczeństwa na ośnieżonych drogach.

13. Najdroższy zestaw opon
Myślałeś, że twoje opony są drogie? Poświęć chwilę, żeby poczytać dalej. Zestaw opon produkowanych przez dubajską firmę o nazwie Z jest rekordowo drogie na świecie. Koszt zestawu 4 opon wynosi 6 000 000 USD. Opona ozdobiona 24-karatowym złotem i diamentami pobiła rekord opon Michelin Bugatti Veyron w kategorii najdroższych opon świata. Przed Oponami Z, opony Bugatti Veyron były najdroższymi oponami Michelin w cenie 42 000 USD. Opony Bugatti Veyron zostały zaprojektowane do jazdy z ogromną prędkością 406 kmph. Michelin z powodzeniem dostarczył opony dostosowane do utrzymania tak wysokiej prędkości. Prędkość nie jest na pewno tania!

14. Łupiny orzechów włoskich w oponach zimowych
Łupiny orzechów włoskich są raczej twarde, ale czy można myśleć o łupinach orzechów włoskich w oponach? Opony Toyo Toyo wprowadziły łupiny orzechów włoskich do swoich opon zimowych w celu zwiększenia trakcji na ośnieżonych drogach.

15. Kto jest największym producentem opon na świecie?
Jaki jest twój przypuszczenie? Michelin? Bridgestone? Nie, to LEGO, firma zabawkarska. Każdego roku LEGO produkuje około 700 milionów opon, pozostawiając w tyle prawdziwych producentów opon. Opony te z pewnością nie zmieszczą się w Twoim samochodzie, ale te zabawkowe opony nadal są uważane za opony gumowe i dlatego, mimo że są miniaturowe, sprawiają, że LEGO jest największym producentem opon na świecie pod względem liczby jednostek produkowanych rocznie.

Zobacz również