•   Czwartek, 18 lipca 2024
Wiedza motoryzacyjna

Jak utrzymać samochody o wysokim przebiegu na drodze

Jesteś dumnym posiadaczem pojazdu, którego przebieg zbliża się do 200.000 mil? Gratulacje! Samochody z dużym przebiegiem nie są przeznaczone dla osób leniwych lub niedbałych. Osiągnięcie tak długiego przebiegu wymagało bez wątpienia sporo wytrwałości i troski.

Oczywiście, 200 000 to zniechęcająca liczba. Wszystkie silniki, bez względu na to, jak bardzo są kochane, w końcu ulegają awarii. Nawet w dobrze utrzymanych pojazdach, to właśnie wtedy części mogą naprawdę pokazać swój wiek. Ale przy odpowiednim utrzymaniu i uwadze, Twój pojazd może przetrwać do 200 000 mil i dłużej.

Co się dzieje po przejechaniu 200 000 kilometrów?

Technicznie rzecz biorąc, licznik kilometrów mierzy przebieg silnika, ale przebieg jest pomocnym sposobem przewidywania zużycia całego pojazdu. Dużo wymagamy od naszych samochodów: Ich części są narażone na wysokie prędkości, ekstremalne temperatury, duże ciśnienie i wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia środowiskowe. Części, które nie są wymieniane podczas regularnych przeglądów, są prawdopodobnie tak stare, jak sam samochód. Z biegiem czasu i ciągłym narażeniem na działanie czynników atmosferycznych, części te stają się coraz bardziej podatne na awarie.

Choć oznaki zużycia różnią się znacznie w zależności od samochodu z dużym przebiegiem, istnieje kilka rzeczy, których można się spodziewać w większości samochodów po przejechaniu 200 000 mil - nawet w samochodach należących do najbardziej zagorzałych miłośników wymiany oleju.

Czego należy szukać

Części, na które należy zwracać uwagę, to te, które mają kontakt z innymi powierzchniami, są narażone na zginanie lub są wystawione na działanie bardzo wysokiej temperatury. Zwracaj uwagę na małe przecieki lub wycieki wokół uszczelek, śruby, które się poluzowały lub małe plamki rdzy, które pojawiają się z dnia na dzień i stopniowo się rozprzestrzeniają. Te rzeczy nie są gwarantowane, aby zdarzyć się na 200.000, ale jak zbliża się wyższe przebiegi, to jest dobry pomysł, aby zacząć trzymać oko na nich bliżej.

Na przykład, pomyśl o swoim systemie zawieszenia. Prawie na pewno wymieniłeś amortyzatory przed osiągnięciem przebiegu 200 000 mil. Ale są też inne elementy układu zawieszenia, zwłaszcza gumowe tuleje, które biorą na dużo stresu, i można się spodziewać, że łza lub zgnieciony poza użyteczność.

Dokładny moment tych elementów awarii zależy od czynników, takich jak oryginalny jakości części, a przede wszystkim, jak dobrze pojazd został utrzymany aż do tego kamienia milowego. Ogólnie rzecz biorąc, przystąpienie do klubu 200 000 mil oznacza zwracanie baczniejszej uwagi na codzienną pracę, dźwięki i zapachy samochodu. Regularnie kontroluj stan często obciążanych elementów, takich jak przewody chłodnicy (szukaj wybrzuszeń) i sprawdzaj podłoże pod kątem wycieków za każdym razem, gdy wyjeżdżasz z miejsca parkingowego. Kluczem jest tu czujność.

Najlepsza obrona

Nie bez powodu nazywa się to konserwacją zapobiegawczą. Wiele z tego, co chcesz mieć przed sobą, około 200 000 mil, to rzeczy, o które zadbałeś zgodnie z instrukcją obsługi, gdy przejechałeś 100 000: pomyśl o pasku rozrządu, pompie wodnej, przepłukaniu chłodnicy i silnika, świecach zapłonowych itp. Odśwież swoją pamięć, przeglądając instrukcję, różni producenci sugerują różne usługi.

Drobiazgi

Regularne przeglądy, które do tej pory robiłeś, aby przejechać tyle kilometrów, stają się coraz ważniejsze, gdy samochód się starzeje. Nie ociągaj się z wymianą oleju, i choć wydaje się to drobnostką, utrzymuj opony w odpowiednim ciśnieniu, obracając je i wyrównując; pomoże to utrzymać wszystkie elementy zawieszenia przed zużyciem . Inną małą rzeczą, która robi wielką różnicę jest czyszczenie i woskowanie. Pomaga to zapobiegać korozji spowodowanej rdzą i zanieczyszczeniami środowiskowymi.

Sprawdź wszystkie części zamienne dostępne na stronie NAPA Online lub zaufaj jednej z naszych 17 000 placówek NAPA AutoCare, w których przeprowadzane są rutynowe przeglądy i naprawy. Aby uzyskać więcej informacji na temat samochodów z dużym przebiegiem, porozmawiaj z kompetentnym ekspertem w lokalnym sklepie NAPA AUTO PARTS.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Blair Lampe.

Zobacz również