•   Poniedziałek, 26 lutego 2024
Wiedza motoryzacyjna

Kabinowy samochodowy filtr powietrza Porady dotyczące wymiany

Chociaż kabinowe filtry powietrza są często pomijane podczas rutynowych przeglądów, większość pojazdów na drogach jest w nie wyposażona. I szkoda, że czasami się o nich zapomina, ponieważ dodanie regularnej wymiany kabinowego filtra powietrza do harmonogramu przeglądów jest jednym z łatwiejszych sposobów dbania o swój pojazd i ludzi w nim przebywających. Jeśli zastanawiasz się nad wymianą tego filtra, oto kilka przydatnych wskazówek, o których warto pamiętać.

Powiew świeżego powietrza

Kabinowe filtry powietrza filtrują powietrze wdmuchiwane do wnętrza kabiny. Szokujące, prawda? Oznacza to, że ich zadaniem jest zatrzymywanie cząstek stałych, zarówno dużych, jak i małych, takich jak robaki, kurz, zarodniki pleśni, pyłki, liście, gałązki, zanieczyszczenia - prawie wszystkie rzeczy, których nie chciałbyś wdychać, a które w przeciwnym razie mogłyby znaleźć się w Twoim pojeździe. To sprawia, że są one niezbędne dla osób cierpiących na alergie i astmę.

Ale co więcej, kabinowe filtry powietrza zapewniają również efektywną pracę systemu HVAC. Jeśli filtr jest zatkany, przepływ powietrza w systemie będzie utrudniony, a jego elementy będą musiały pracować ciężej, co może spowodować ich przedwczesne zużycie.

Czy potrzebny jest nowy filtr?

Zalecenia dotyczące częstotliwości wymiany filtrów są różne, dlatego ważne jest, aby zapoznać się z instrukcją obsługi. Zazwyczaj podstawowy okres wymiany to co 12 000-15 000 mil lub raz w roku, ale może się to łatwo zmienić w zależności od warunków jazdy. Jeśli często jeździsz w powietrzu o niskiej jakości lub po zakurzonych drogach, będziesz chciał sprawdzać filtr częściej. Zwracaj uwagę na wyraźne oznaki zabrudzenia i zatkania filtra, takie jak nieprzyjemny zapach stęchlizny, słaby przepływ powietrza przez otwory wentylacyjne, a nawet gwizd zza deski rozdzielczej.

Widoczne powietrze

Wybierając nowy kabinowy filtr powietrza, możesz zdecydować się na ten pochodzący od producenta, ale nie jest to konieczne. Do wyboru jest wiele wysokiej jakości filtrów z rynku wtórnego. Największym wyborem jest to, czy chcesz wybrać taki, który jest wielokrotnego użytku, czy nie, a ta decyzja zależy od tego, czy masz ochotę go czyścić, gdy się zabrudzi.

Filtry jednorazowe oferują takie opcje jak węgiel aktywny i powlekanie sodą oczyszczoną w celu zmniejszenia nieprzyjemnych zapachów, ale ważniejsze cechy, których należy szukać, to jakość materiałów i skuteczność filtracji. Oczywiście, należy również upewnić się, że nowy filtr ma taki sam kształt i rozmiar jak stary.

Wyrzuć stare, włóż nowe

Większość kabinowych filtrów powietrza znajduje się za schowkiem lub pod deską rozdzielczą. Zwykle można się do nich dostać w dość łatwy sposób, albo poprzez odkręcenie kilku paneli, albo odkręcenie kilku śrub. Ponownie, podręcznik właściciela jest najlepszym źródłem informacji na ten temat. Należy pamiętać, że niektóre samochody mają więcej niż jeden filtr, więc należy zwrócić uwagę na to, jak również. Należy również zwrócić uwagę na orientację filtra kabinowego, ponieważ musi on być ustawiony w określonym kierunku, aby zapewnić optymalny przepływ powietrza, co jest zwykle oznaczone strzałką. Po usunięciu starego filtra należy odkurzyć lub w inny sposób oczyścić miejsce przed zamontowaniem nowego.

Regularna wymiana tego filtra sprawi, że powietrze, którym oddychasz, będzie świeższe i lepsze dla Twojego zdrowia, a ponadto pomoże utrzymać system HVAC w dobrym stanie. Jest to łatwy element konserwacji, który można dodać i sprawdzić.

Sprawdź wszystkie filtry dostępne w serwisie NAPA Online lub zaufaj jednej z 17 000 placówek NAPA AutoCare, w których przeprowadzane są rutynowe przeglądy i naprawy. Aby uzyskać więcej informacji na temat wymiany filtra powietrza w samochodzie, porozmawiaj z kompetentnym ekspertem w lokalnym sklepie NAPA AUTO PARTS.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Blair Lampe.

Zobacz również