•   Czwartek, 18 lipca 2024
Wiedza motoryzacyjna

5 wskazówek dotyczących wymiany filtra powietrza w pojazdach ATV

Utrzymywanie filtra powietrza ATV w czystości jest istotną częścią regularnej konserwacji. Filtr powietrza może nie wydawać się szczególnie ważny, ale jeśli jest pełen brudu i zanieczyszczeń, to silnik będzie pracował słabo. Jeśli będziesz ignorować filtr powietrza wystarczająco długo, możesz nawet uszkodzić silnik.

Aby pomóc Ci uniknąć tych skutków i utrzymać silnik w gotowości do pracy, oto pięć wskazówek dotyczących wymiany filtra powietrza ATV.

1. Regularnie sprawdzaj swój filtr

Nie zakładaj, że filtr powietrza jest w porządku, bo nie zauważyłeś żadnych problemów - sprawdzaj go regularnie. Jak często? Minimum, powinieneś sprawdzać filtr zgodnie z zaleceniami producenta, które możesz znaleźć w instrukcji obsługi.

Inną ogólną zasadą jest wymiana filtra powietrza ATV po około 50 godzinach użytkowania, ale jeśli jeździsz w szczególnie piaszczystych lub błotnistych warunkach, możesz chcieć sprawdzać go częściej. Wyrobienie nawyku sprawdzania filtra powietrza przy każdej wymianie oleju to kolejny dobry sposób, aby o tym pamiętać.

2. Czy to papier czy pianka?

Większość ATV ma obecnie piankowe filtry powietrza, ale niektóre są nadal papierowe. Oba wykonują to samo zadanie, ale nie czyści się ich w ten sam sposób. Filtr piankowy może być czyszczony za pomocą roztworu do czyszczenia filtrów powietrza i wody. Z drugiej strony, filtr papierowy nie może być zanurzony i musi być wymieniony. W razie potrzeby na szlaku można go wyczyścić szczotką lub przedmuchać powietrzem, aby poluzować zanieczyszczenia, ale i tak trzeba go będzie wymienić. Upewnij się, że wiesz jaki rodzaj filtra jest w twoim ATV, abyś mógł zebrać odpowiednie materiały czyszczące zanim zaczniesz.

3. Noś odpowiednią odzież ochronną

Ważne jest, aby chronić ręce przed roztworem używanym do czyszczenia filtra piankowego. Para plastikowych rękawic załatwi sprawę. Ważne jest również, aby chronić oczy przed ewentualnymi odpryskami. Dotyczy to również czyszczenia filtrów papierowych, ponieważ luźne odłamki, które unoszą się w powietrzu, mogą dostać się do oczu.

4. Nie wykręcaj filtra powietrza

Wykręcanie filtra powietrza w celu usunięcia wody zniszczy filtr, ponieważ może to spowodować zużycie pianki, a nawet powstanie małych łez. Zamiast tego należy go mocno ścisnąć, aby usunąć nadmiar wody. Jednak po usunięciu wody należy zatrzymać się na tym, aby nie uszkodzić filtra. Następnie ustaw filtr w miejscu, w którym będzie mógł dokładnie wyschnąć. Po wyschnięciu można zastosować olej do filtrów powietrza i wycisnąć jego nadmiar, ale nie wyżymać filtra.

5. Czyszczenie pojemnika filtra powietrza

Po co poświęcać czas na czyszczenie filtra tylko po to, aby wepchnąć go z powrotem do brudnej skrzynki filtra powietrza? Zanim ponownie zamocujesz swój czysty filtr powietrza, wyczyść pudełko z odrobiną wody z mydłem i szmatą, aby usunąć brud i zanieczyszczenia. Pamiętaj, aby dać mu czas na wyschnięcie przed wymianą filtra.

Pamiętaj o regularnym czyszczeniu filtra powietrza ATV, aby zapobiec uszkodzeniom i utrzymać silnik w jak najlepszym stanie.

Sprawdź wszystkie produkty do czyszczenia filtra powietrza ATV dostępne na stronie NAPA Online lub zaufaj jednej z 17 000 placówek NAPA AutoCare, w których przeprowadzane są rutynowe przeglądy i naprawy. Aby uzyskać więcej informacji na temat czyszczenia filtra powietrza ATV, porozmawiaj z kompetentnym ekspertem w lokalnym sklepie NAPA AUTO PARTS.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Flickr.

Zobacz również