•   Poniedziałek, 26 lutego 2024
Wiedza motoryzacyjna

Cztery noworoczne postanowienia dotyczące konserwacji samochodu

Twoje postanowienia noworoczne nie powinny dotyczyć tylko Ciebie. Powinny one dotyczyć również Twojego pojazdu. Dlatego już teraz ustalmy cztery noworoczne postanowienia dotyczące konserwacji samochodu.

1. Sprawdzaj ciśnienie w oponach

Raz w tygodniu wyciągnij miernik do opon, zrób cztery przysiady, po jednym przy każdej oponie, i sprawdź ciśnienie powietrza (to też może być część Twojego postanowienia fitness). Ciśnienie we wszystkich czterech oponach prawdopodobnie powinno być równe, ale Ty również dążysz do osiągnięcia konkretnej liczby. Zwykle na wewnętrznej stronie ościeżnicy drzwi po stronie kierowcy znajduje się naklejka z zalecanym ciśnieniem dla opon z oryginalnego wyposażenia, w które wyposażony był samochód. To jest właśnie to, do czego należy dążyć. Jeśli zmodyfikowałeś swój samochód, zakładając koła o innym rozmiarze, sprawdź dokumentację dołączoną do opony lub zadzwoń do swojego technika i poproś o radę.

Pamiętaj, że ciepło rozszerza powietrze, a zimno je skrapla, co oznacza, że opony będą miały niskie wskazania, jeśli są zimne. Przed sprawdzeniem ciśnienia należy trochę pojeździć samochodem, aby rozgrzać opony. Jeśli jest niskie lub nierówne, weź kompresor lub udaj się na stację benzynową, aby napompować i wyrównać ciśnienie. Twój samochód będzie jeździł lepiej, poprawi się trakcja, a opony będą zużywać się równomiernie i będą trwalsze.

2. Sprawdź węże

Jest to kluczowy element podstawowej konserwacji samochodu, o którym wielu kierowców zapomina. Pod maską robi się gorąco, a guma w wężach dość mocno się piecze podczas jazdy. W końcu wysychają, pękają, a w niektórych przypadkach dochodzi do ich rozerwania. To właśnie wtedy podstawowe płyny, które powinny znajdować się wewnątrz silnika i jego układu chłodzenia, trafiają na zewnątrz - a to niedobrze.

Nie musisz wiedzieć, co robi wąż, aby rozpoznać suchy, kruchy lub pękający materiał. Nawet jeśli trzeba zadzwonić do mechanika, aby dowiedzieć się dokładnie, co system jest zagrożony, można zaoszczędzić sobie poważny ból głowy i duży rachunek za naprawę później przez bycie proaktywnym i dając im cotygodniowe spojrzenie i ściskać.

3. Uzupełnij zbiornik spryskiwacza i płynu chłodzącego

Choć jest to dobra rada dotycząca konserwacji samochodu przez cały rok, zadania te są szczególnie ważne zimą.

Jeśli jeździłeś w zimowych warunkach, wiesz, że inne samochody rozrzucają wokół siebie mnóstwo błotnistej brei, z której część dostaje się na przednią szybę. Z pewnością chcesz uzupełnić poziom płynu do spryskiwaczy, aby usunąć błoto z drogi i zachować dobrą widoczność. Utrzymywanie galonu lub dwóch płynu do spryskiwaczy pod ręką w garażu w celu cotygodniowego uzupełniania to świetny pomysł. A zimą używaj płynu, który ma również właściwości zapobiegające zamarzaniu - ostatnią rzeczą, jakiej pragniesz, jest aktywowanie płynu do wycieraczek tylko po to, by natychmiast zamarzł na szybie, psując widoczność.

Mówiąc o płynie niezamarzającym, dobrze jest uzupełnić zbiornik płynu chłodzącego, gdy jesteś pod maską i masz pod ręką lejek. Konieczne będzie użycie mieszaniny płynu chłodzącego (często jest to po prostu woda) i płynu niezamarzającego, aby płyn odpowiedzialny za pochłanianie ciepła z silnika nie zamarzł w miejscu. Należy pamiętać, że niektóre płyny chłodzące są wstępnie zmieszane - informacja o tym znajduje się na butelce.

4. Sprawdź olej

Raz w tygodniu, podczas wykonywania innych czynności obsługowych, chwyć ręcznik papierowy, wyciągnij bagnet, wytrzyj go, wsuń bagnet z powrotem i odczytaj poziom oleju. Szukasz cienkiej powłoki oleju nad znakami haszu wyrytymi na ostrzu bagnetu. Jeśli olej nie wypływa tak daleko, musisz dolać więcej, aż się pojawi. Jeśli olej jest tak gęsty i brudny, że nie widać znaków hash, należy wymienić olej i filtr.

Żadne z tych zadań nie jest zbyt trudne - wszystkie zajmą Ci zaledwie dziesięć minut w tygodniu, góra - i prawdopodobnie nie odkryjesz problemu za każdym razem. Prawdziwym punktem podejmowania tych uchwał dotyczących pielęgnacji samochodu jest zaangażowanie się w swój pojazd i wyrobienie sobie nawyku konserwacji zapobiegawczej. Twój samochód będzie lepiej utrzymany i mniej podatny na awarie, a Ty będziesz miał o wiele szczęśliwszy rok z tego powodu.

Sprawdź wszystkie oleje, środki chemiczne i płyny dostępne na stronie NAPA Online lub zaufaj jednej z 17 000 placówek NAPA AutoCare, w których przeprowadzane są rutynowe przeglądy i naprawy. Aby uzyskać więcej informacji na temat konserwacji samochodu, porozmawiaj z kompetentnym ekspertem w lokalnym sklepie NAPA AUTO PARTS.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Mike'a Hagerty.

Zobacz również